Başa Dön

Retro’nun Muhteşem Dönüşü!

blank

Retro’nun Muhteşem Dönüşü!

Okuma süresi 4 dakika

Son günlerde nereye baksak retro tarzının farklı uygulamalarını görüyoruz. Evin bir köşesinde, kıyafetlerde, aksesuarlarda hatta çantamızın içinde.. Kalbi geçmişte atan ben için bu cennet gibi.Retro artık her yerde!

Retro kelime anlamı olarak geriye dönüş demek. Bu yüzden aslında işaret ettiği belli bir dönem yok. 50’ler de, 70’ler de şu an retro olarak algılanabilir. Ve elbette aradan yirmi-otuz yıl geçtikten sonra şu an teknoloji harikası olarak gördüğümüz i-Phone’ların da retro olacağı gerçeği su götürmez!

Peki nostaljinin bir moda akımına dönüştüğü şu zamanlarda biz nereden başlayalım? Bu akımı günlük hayatımıza adapte etmek için işte birkaç öneri:

1.Analog fotoğrafa dönüş: La Sardina Metal Edition

MilkGallery’den veya online sitesinden pek çok çeşidi bulunan bu şahane lomografik fotoğraf makinelerinden edinebilirsiniz. Tabii kullanmaya nasıl kıyacaksınız onu bilemem!

2.Plak ve Gramofon

Plakların geri dönüşü muhteşem oldu! Artık sahaflarda, pasajların köşelerinde safari yapmaya da gerek yok, plaklar büyük müzik marketlerde satışta. Elbette eskinin keyfi başka oluyor. Gramofona ulaşmak plaklara ulaşmak kadar kolay olmasa da, imkansız değil. Gittigidiyor’dan bile bulunabilir.. Sonra gelsin evde çıtırtılı gramofon saatleri.. Birkaç plaktan bir duvar dekoru yapmak da mümkün! Peki i-phone hoparlörü olarak kullanılabilen bu gramofondan haberiniz var mı?

3.Çevirmeli Telefon:

Nedense benim favori objem bu. Çukurcuma gezilerinden birinde gözüme kestirdiğim sapsarı duvar telefonunu eve getirmediğim için aylardır pişmanım! Şu an birçok aksesuar mağazasından edinebileceğiniz telefonlar, özellikle de canlı bir renkteyse, evin havasını baştan aşağı değiştirebilir! Hatta konuyu bir adım ileri götürüp i-Phone’a kocaman bir ahize bağlayabilirsiniz. MoshiMoshi ahizeler müzik marketlerde raflarda bekliyor!

4.Buzdolabı ve Çamaşır makinesi

SMEG bu konuda imdadınıza yetişecek ilk marka. Rengarenk seçenekler, yuvarlak kenarlı formlar…  50’ler tek bir eşyayla evinizde hem de teknolojinin son ürünü olarak! Mutfağı sıcacık yapmak için bundan başka detaya ihtiyaç yok!Yine SMEG’den şu çamaşır makinesi sanat eseri değil de nedir? Aynı zamanda ufak bir lavabosu bulunan bu şirin pembe çamaşır makinesi evin en sevilen eşyası olur, o kesin!

5.Puf:

Zarif ayaklı ev eşyaları retro akımın en sevdiğim taraflarından biri. Bu tip eşyaları bulabileceğiniz yerlerden biri de Tablet Design. Tasarımları arasından seçim yapmak çok zor olsa da bu puf benim favorim. İstediğin zaman tabure, istediğinde puf olabilmesi, ister iç mekan ister dış mekanda kullanılabilmesi en güzel tarafı.

6.Duvar kağıdı:

Son yıllarda kendini baştan yaratan duvar kağıdı sektörü, binlerce seçenekle huzurlarınızda! Hayal gücünü zorlayan tasarımlardan bazıları bir odanın tek duvarına uygulandığında sonuç inanılmaz olabiliyor. LOT duvar kağıdı Türkiye’de bu işi en iyi yapanlardan. Hangi kağıdı seçeceğinizi şaşıracaksınız!

7.Güneş gözlükleri:

Retro’nun ayak sesleri birkaç yıldır geliyordu ve nihayet bu yaz Ray Ban’lerin muhteşem dönüşüyle tavan yaptı. Şimdi ise daha da cesur olma zamanı! Çerçevelerin şekli ve renkleriyle istediğiniz gibi oynamakta serbestsiniz!


Kişisel favoriler:

Şu Nintendo Game-boy posteri uzun süredir gördüğüm en tatlı şey olabilir.

Bir de eski bir daktiloyu eve getirme konusunda kendimle savaş veriyorum.

Bu tip objelere ilginiz varsa Çukurcuma zaten bir cennet ama The Works “Objects of Desire” (http://www.fleaworks.com/) ve Teberrukat Ambarı (http://teberrukatambari.com)’na uğramanızı tavsiye ederim.

 

Ayşe’nin önerileri:

Film: Bir film bir de dizi önereceğim. Pleasantville ve Mad Men. Alkışlarla Yaşıyorum ve Retro Türkiye internet siteleri ise geçmişe dair “Aaaaa bu da vardı!” diyerek hoş vakit geçirmenizi sağlayacak videolarla dolu. Eski reklamları izlemeyi kim sevmez??

Kitap:Vasconcelos – Şeker Portakalı! Geçenlerde bir sahafta, tam da ilkokulda okuduğum versiyonu karşıma çıkınca düşünmeden aldım, tekrar okumak için sıraya aldım. Bir zamanların ilkokulda mutlaka okunan kitabında Zeze ile tekrar karşılaşmak için sabırsızlanıyorum!

Müzik: Eski Ajda’lardan başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok!

[nggallery id=1155]

Yazar Hakkında /

Yazarımızın kısa özgeçmişi çok yakında burada, sayfamızda olacaktır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.