Başa Dön

Seda Kaşıbeyaz İle Sıcacık Bir Sohbet

blank

Seda Kaşıbeyaz İle Sıcacık Bir Sohbet

Okuma süresi 8 dakika

1974 yılında Aksaray’da kurulup 1987’den bu yana da Florya’da hizmet veren Karşıbeyaz Restoraları sahibi Suat Kaşıbeyaz’ın güzel eşi Seda Kaşıbeyaz ile ailesi, güzellik sırları, işi ve başarısı hakkında konuştuk…

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Boşnak ve Arnavut kökenli, geniş ve birbirine çok bağlı bir aileye sahibim. Bu sebeple; paylaşım, yardımlaşma ve kimi zaman fikir ayrılıklarında, anlayış ve hoşgörünün önemini çocukluk yaşlarından itibaren benimseyerek büyüdüm. Bugün de sosyal ilişkilerimde bu gibi değerlerin varlığı her zaman önceliğimdir. Lisans eğitimime Amerika’da Uluslararası Ticaret Bölümü ile başladım. Ancak bir buçuk yılın sonunda ilgi alanımın farklı olduğunu fark ettim ve İstanbul’da Sanat Yönetimi üzerine lisans eğitimimi tamamladım. Kısa bir süre, bir yayın kuruluşunda kültür ve sanat programı bünyesinde çalıştım. O tarihlerde eşimle tanıştım ve evlilik hazırlığı sürecinde işimi bıraktım.

Eşiniz Suat Kaşıbeyaz ile nasıl tanıştınız?
Eşim de ben de eski Floryalıyız. Ortak bir arkadaşımızın bizi bir araya getirmesi sayesinde tanışmış olduk ve görüşmeye devam ettik.
DSC_5596_600x399_1203x800

Yemek sektöründesiniz, sizin mutfakla aranız nasıl?
Göçmen bir ailenin kızı olduğum için muftağımızda börekler ve hamur işleri eksik olmazdı. Benim de elim bu tür yemeklere yatkındır. Eşimle evlendikten sonra onların yöresel yemeklerine de merak saldım. Muftakta vakit geçirmekten ve sofralar hazırlayıp evde arkadaşlarımı ağırlamaktan büyük keyif alırım.

Bir gününüz nasıl geçiyor neler yapıyorsunuz?
İkinci çocuğumdan sonra daha da programlı olmaya ve zamanı iyi değerlendirmeye özen gösteriyorum. Bu sebeple, günün erken saatlerini kendim için değerlendiririm. Ailece sabahları güne çok erken başlarız, büyük oğlum okula gittikten sonra küçük olan da uyanmış oluyor, önce onunla ilgilenip öğleden önce de spora giderim. Genelde haftanın iki günü at biniyorum, iki gün de pilates yapıyorum. Oğlum okuldan döndüğünde evde onu karşılamaya ve onunla zamanı verimli geçirmeye önem veriyorum.
DSC_5652_600x399_1203x800

Güzelliğiniz ve bakımız için de kendinize vakit ayırıyorsunuzdur mutlaka, neler yaparsınız?
Cildim çok hassas olduğu için doğal içerikli ve dermakozmetik ürünleri tercih ediyorum. Altı ayda bir yaptırdığım temel cilt bakımı haricinde, yaşım itibariyle cildime dış müdahalede bulunmak istemiyorum. Bunun yanı sıra, beden ve ruh sağlığı için spor yapmanın dışında, masajın da faydası olduğu görüşündeyim. Bu sebeple, haftanın iki günü evde masaj yaptırıyorum.

İş hayatınızdaki yorgunluğu üzerinizden atmak için neler yapıyorsunuz?
Haftaiçi, gerek iş gerekse çocukların koşturması sebebiyle eşim ve benim için çok yoğun geçiyor. Bu sebeple pazar günleri haftanın detoksu gibidir. Haftanın yoğunluğunu pazar sabahı eşimle birlikte sahilde yürüyüş yaparak ve akşamında da sevdiğimiz dostlarımızla yemeğe çıkarak üzerimizden atarız.
DSC_5685_600x399_1203x800

Sizi diğer insanlardan ayıran en göze çarpan özelliğiniz ya da özellikleriniz nelerdir?
Genel olarak kendimi anlatmaktan çok hoşlanmıyorum. Ancak bu soruya en net biçimde şu cevabı verebilirim ki yakın arkadaşlarım hep; sezgilerimin, öngörü ve hislerimin kuvvetli olduğunu söylerler.
DSC_5728_600x399_1203x800

Sizce mutlu evliliğin sırrı nedir?
Ben uzun süren evliliklerin sırrının eşlerin birbirlerine hayat arkadaşı olabilmesinde saklı olduğunu düşünüyorum. Sohbet etmekten keyif aldığın ve manevi dünyanı geliştiren bir eş, aynı zamanda en iyi dosttur da. İlişkinin başındaki saygı ve sevginin eksilmemesiyle mutlu evliliğin hayat boyu korunabileceğine inanıyorum.

İşin başında eşiniz var. Siz de artık dahil oldunuz iş hayatına, restoranların başında durup yakından ilgileniyor musunuz?
Henüz ikinci oğlum çok küçük olduğu için son dönemlerde aile işimize aktif katılımım azalmış durumda. Ancak halen restoranlarımızda düzenlenen özel organizasyonlar ve çocuklara yönelik oyun odalarındaki düzenlemeler ile ilgileniyorum. Küçük oğlum da okul çağına geldiğinde tekrar daha aktif biçimde iş hayatına dönmek öncelikli hedefim.

Restoran menünüz ve konseptiniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?
Menümüz yöresel Antep mutfağından oluşmaktadır. Mevsimine göre Antep mutfağının lezzetlerini, misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz. Örneğin; yuvalama, ekşili köfte, acılı-acısız Antep kebabı, lahmacun, içli köfte, çiğ köfte, künefe sayabileceklerimin bazıları. Menümüzde yer alan her ürün en doğal malzemelerin en iyi ustaların elleriyle buluşması ile ortaya çıkmaktadır. Konsept olarak, geleneksel lezzetlerimizi sıradışı tasarımlı mekanlarımızda sunuyoruz. Misafirlerimizi, alışılmış restoran konseptinin dışında, modern çizgilere sahip mekanlarımızda ağırlıyoruz. Konseptimizi tasarlarken misafirlerimizin rahatlığını ve göz zevkini ön planda tutuyoruz.

Restoranlarınız köklü bir geçmişe sahip, bu başarının hikayesi ve sırrı nedir?
Öncelikle restoranımıza gelen kişilere kesinlikle müşteri gözüyle değil, evimize gelmiş bir misafir gözüyle bakıyoruz. Misafirlerimizi evimize gelmiş gibi karşılıyor, ağırlıyor ve de uğurluyoruz. Bütün ekibimiz, bu konuda ev sahipliğini en iyi şekilde yapıyor. Böyle olunca da misafirlerimizin müdavimliği kaçınılmaz oluyor. Diğer taraftan, misafirlerimizin damak tatlarına göre en doğal malzemelerle çıkardığımız lezzetlerimizi onlarla buluşturmakla birlikte, işin her noktasında başında olmayı ve de işinize sahip çıkmayı eklerseniz köklü ve başarılı olmak en doğal sonuç oluyor.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” diye bir söz var, eşinizin başarısına katkıda bulunduğunuzu düşünüyor musunuz?
Eşim, uzun saatler boyunca ve yoğun bir tempo içerisinde çalıştığı için manevi anlamda ona her zaman destek olmaya çalışıyorum. İş başarısının en büyük motivasyonunun mutlu ve huzurlu bir aile yaşantısı olduğu görüşündeyim. Ayrıca eşim, iş anlamında adımlar atarken mutlaka benimle fikir alışverişinde bulunur, fikirlerimi kendi ticari tecrübesiyle harmanlayarak pratiğe yansıtır.

İş hayatınızda ve günlük hayatınızda vazgeçemediğiniz prensipleriniz var mıdır?
Dürüstlük, hem iş hayatımda hem de günlük sosyal ilişkilerimde en değer verdiğim ilkedir. Bunun haricinde özellikle iş hayatımda vakıf olmam gereken bir konu hakkında bilgilendirilmemeye, çok fazla toleransım olduğu söylenemez. Bu anlamda iş hayatımda, sorumluluğumda bulunan konularda kontrolü elimde bulundurmayı ve işi bizzat yürütmeyi kendime prensip edinmişimdir. Bazen kendi işimi zorlaştırsa dahi mükemmeliyetçi ve detaycıyımdır. Bunun yanı sıra, hizmet sektöründe yer alan biri olarak, insanlar ile iletişim halinde çalışmanın, insan ilişkilerinde hoşgörü ve empatiyi elden bırakmamayı gerektirdiğini düşünüyorum.

Restoranlarınızda özel organizasyonlara yer veriyor musunuz?
Bugüne kadar restoranlarımızda a la carte misafirlerimizi, rahatsız etmeyecek şekilde vip odalarımızda özel organizasyonlara yer veriyorduk. Gelen yoğun talep üzerine Nisan 2014 tarihi itibariyle Florya’da yeni oluşturduğumuz mekanımızda birçok türdeki organizasyona, Kaşıbeyaz prensibiyle yer vereceğimizin müjdesini buradan sizlere vermek isterim.

Bu organizasyonlar için hazırladığınız özel menüler var mı? Varsa örnek verebilir misiniz?
Organizasyonlar için hazırladığımız menüler, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda şekillenir.

Hem kendiniz hem de restoranlarınız için gelecek planlarınız nelerdir?
Geleceğe dair planlarımız arasında, her şeyden önce çocuklarımızı iyi ve ülkemize faydalı birer insan olarak yetiştirmek var. İş olarak, sürekli devam eden bir büyüme dönemindeyiz. Bu süreçte restoranlarımızın vizyonunu geliştirmek için elimden geleni yaparak yenilikleri araştırmaya ve bunları bünyemize uyarlamaya çalışıyorum. Bu anlamda, sektörde edindiğimiz konumumuzu ve kalite standartımızı koruyarak, İstanbul’un birkaç nezih noktasına da Kaşıbeyaz kalitesini taşımayı planlıyoruz. Belirlediğimiz lokasyonlarda kendi konseptimize uygun yerler bulup daha geniş kitlelere tatlarımızı sunmak istiyoruz. Uzun vadede ise çocuklarımızın bu zinciri yurtdışına taşıması planlarımız arasında.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.