Başa Dön

Sanatla İç İçe Bir Mekân

Sanatla İç İçe Bir Mekân

Uzun yıllardır el sanatları öğretmenliği yapan Zeliha Ateş; yaratıcılık ve estetik anlayışını destekleyen cam sanatıyla, lezzetli ve sağlıklı gıdalar servis etme tutkusunu birleştirerek Zell Cam Sanat Cafe’yi kuruyor. Oluşturduğu konseptin çıkış noktasını da aktaran Ateş, atölyeleri ve menü içeriğini MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

 

Kendinizden bahseder misiniz?

On sekiz yıldır el sanatları öğretmeniyim. On yılı aşkın bir süredir alevde cam sanatı ile iç içeyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Sanatı, güzelliği, estetiği önemseyen bir kadın olarak mesleğimle ilgili yenilikleri takip edip sürekli kendimi geliştirip yaratıcı fikirleri hayata geçirmeye çalışıyorum.

Sanat kafe konsepti nasıl oluştu?

Estetik gelişimin insan yaşamının her alanına yayıldığını düşünüyorum. Yemek yaparken, giyinirken, çalışırken iletişim kurarken…. Cam sanatı yaratıcılık ve estetik anlayışımı desteklerken sürekli kendimi yenileme çabam da büyük bir motivasyon oldu. Özellikle ürünlerimin beğenilmesi bende büyük bir heyecan ve enerji oluşturuyor. Önce cam atölyesi olarak başladığım yolda, sanatımı icra ederken aldığım olumlu tepkiler, daha bütünleyici bir arayışı da beraberinde getirdi. Çevremden gelen olumlu dönüşler, daha büyük bir kitleye hitap edecek böyle bir konseptin doğmasına yardımcı oldu.

Çalışan bir kadın olmanın ötesinde, bir anne ve eş olarak kendim ve ailem için sağlıklı beslenmeyi çok önemsiyorum. Sağlıklı gıda tüketiminin yanında, yeni lezzetleri keşfetmeyi, oluşturmayı çok seviyorum. Yaptığım yemekler, tatlılar ve içecekler çevremdeki insanlar tarafından beğenilir. Hatta evime gelen misafirler, gelmeden daha önce tattıkları ve beğendikleri şeyleri hazırlamam için ricada bulunurlardı.

İşte tam bu noktada, iyi olduğumu düşündüğüm her iki alanın bir arada nasıl olabileceğine kafa yormaya başladım. Modern insan, bir taraftan çok hızlı akan yorucu bir hayatı yaşarken diğer taraftan nezih bir ortamda huzuru, sağlıklı beslenerek yeni lezzetleri keşfetmeyi, sanat ile uğraşarak ruhunu dinginleştirmeyi istiyor; ancak bunların her biri için ayrı ayrı zaman ayırması, farklı yerlere ulaşması gerekiyor. Tüm bunları bir arada sunabiliriz diye bir hayal kurmaya başladım. Zamanla bu olgunlaştı.

Belki de yaşadığımız pandemi süreci benim için iyi bir fırsat oldu ve kurduğum hayali bir konsepte dönüştürmek için ciddi bir zihinsel hazırlık imkânım oldu. Normalleşmenin hemen başında da hayalimi gerçekleştirmek için yola çıktım. Sadece hayal etmek yetmiyor, hayalin gerçekleşmesi için başka pek çok şartın da bir arada olması gerekiyor. Şartlar olgunlaştığı anda bütün riskleri de almaktan çekinmedim.

Menü içeriğinizde neler var? Ziyaretçilerinizin en çok tercih ettiği lezzetleriniz nelerdir?

Menüyü hazırlarken önceliğimiz sağlıklı beslenme ve damak tadıydı. Kalite ve ihtiyaçlara cevap verebilecek, gelenekselle modern beklentiyi karşılayacak bir anlayışla hareket ettik. Aç gelen doyabilsin; keyifli buluşmalar için gelen, tatlı lezzetler ve kaliteli kahve eşliğinde güzel vakit geçirebilsin istiyoruz. En çok tercih edilen yemeğimiz ev mantısı. Tatlılarımızdan tabii ki kahve yanında vazgeçilmezimiz cheesecake ve magnolia. Bunların dışında vişneli cup’ımız, havuçlu kekimiz en çok tercih edilen lezzetlerimizdir.

Zell Cam Sanat kafeyi kimler tercih ediyor?

Artık hepimiz arkadaşlarımızla bir araya gelirken zarif, özel tasarımlı mekânlar istiyoruz. Böyle yerler için ciddi fedakârlıkta bulunup uzak mesafeleri bile göze alan pek çok insan var. Bizim müşteri kitlemiz mekânımızın tasarımını beğenen, kaliteli kahve ve insanı dinginleştiren nezih ortam arayanlardan oluşuyor. Farklı bir mekânda hoş vakit geçirmek isteyen herkes için Zell Sanat Cafe’nin ideal bir ortam sunduğunu söyleyebiliriz.

Sanat atölyenizde hangi kurslar var?

Atölyelerimizde; alevle cam, dekoratif ev aksesuarları yapımı, gümüş takı işlemeciliği eğitimi veriliyor. Cam eğitimini birebir özel ders olarak veriyorum. Sanat kafemizde güzel bir mekânda iyi bir aktivite olarak en çok cam sanatı tercih ediliyor. Eğitmen olarak, kişinin günlük rutinden çıkıp farklı etkinliklerde bulunmasının insanlara sosyal ve psikolojik anlamda büyük katkıları olduğunu görüyorum.

Tabii ki zaman ve emek harcadığımız bu tür eğitimlerin sonucunda çok güzel ürünler ortaya çıkıyor. Çalışmalarımız üç saatlik workshop’lar ya da düzenli kurslar olarak devam ediyor. Kursiyerlerimizle ön görüşmelerimizde ayrıntılı bilgi talep edilirse tadımlık bir çalışma da yapıyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Gelecek hepimiz için bilinmez görünse de umutlarımız, planlarımız hiç bitmez. Umutlarımız bizim çalışmamız için en büyük güdüleyiciler. Benim hayatımın merkezinde öncelikle ailem, çocuklarım ve eşim bulunuyor. Huzurlu ve mutlu bir yaşam sürerken kariyerimde ve sanatımda kişisel gelişimimi daha ileri taşımak en büyük hedefim. Ayrıca Ankara’da başka Zell Cam Sanat Cafe şubelerini görmeyi de çok isterim. ν

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.