© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Sağlıklı Bir Kalp İçin 8 Altın Tavsiye

Sağlıklı Bir Kalp İçin 8 Altın Tavsiye

Düzenli kontrollerle, kalp damar hastalıklarının önüne geçilebileceğini belirten Liv Hospital Ankara Kardiyoloji Prof. Dr. Aytun Çanga, sağlıklı bir kalbe sahip olabilmek için tavsiyeler veriyor…

Beslenmeye Dikkat Edin

Doğru beslenmek, diyet yapmak anlamına gelmiyor, çünkü diyet demek, yeme alışkanlıklarında geçici değişiklikler yapmak demektir. Doymuş yağdan fakir, lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan zengin bir diyet, kalp damar hastalıkları üzerine olumlu etki yapıyor. Omega 3 yağ asitleri içeren besinler de kanda pıhtı oluşumunu azaltıp damar sertleşmesini engelliyor. Ayrıca, balık tüketimi ile kalp damar hastalıkları sonucu gelişen ölüm oranında azalma görüldüğü belirtiliyor. Ayrıca trans yağlardan uzak durmak, mümkünse işlenmiş gıdalardan hiç tüketmemek ve günlük tuz miktarını beş gramın altında tutmak da çok önemli.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında fazla kilolar yer almaktadır. Fazla kilolu olmak aynı zamanda koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği ve inme için de risk oluşturmaktadır. Burada en önemli ölçü bel çevrenizdir; erkeklerde doksan dört santimetre ve altı, kadınlarda seksen santimetre ve altı ideal bel ölçüsüdür. İdeal kilonuzu mutlaka korumalı ve bunun için egzersiz yapmalısınız.

Egzersiz Yapın

Günümüzde teknolojinin sunduğu otomobil, yürüyen merdiven ve asansör gibi imkânlar nedeniyle gün geçtikçe daha az hareket etmeye başladık. Oysa fiziksel aktivite azlığı ve fizik kondisyon yetersizliği kalp damar hastalıklarının oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. Kalp sağlığınız için haftanın üç ila beş günü en az otuz ile kırk beş dakika egzersiz yapmaya özen gösterin. Unutulmamalıdır ki, fiziksel egzersizin yararlı olanı düzenli şekilde yapılanıdır.

Stresten Uzak Durun

Stres, öfke ve depresyon kalp damar hastalıklarının oluşma riskini artırıyor. Bu durumda; stres altındaysanız, öncelikle sizi sıkıntıya sokan nedenleri irdeleyin. Bu sorunları ortadan kaldırmakta güçlük çekiyorsanız, bir uzman yardımı alabilirsiniz. Bazı rahatlama teknikleri ve psikoterapi, huzursuzluğu ve stresi azaltarak kalp sağlığını korumada yardımcı olmaktadır. İç huzur ve aile ortamındaki mutluluk, kalp sağlığının korunmasında çok etkilidir.

Tütünü Bırakın

Günümüzde tütün, önlenebilir ölüm sebepleri içinde ilk sırayı almaktadır. Tütün kullanımı, kalp damarlarının tıkanmasına, dolayısıyla kalp krizine sebep olmaktadır. Kalp krizi geçiren kişilerin tütün kullanmaları da tekrar kriz geçirme riskini artırmaktadır. Koroner bypass sonrası tütüne devam edilmesi ölüm oranını yükseltmektedir. Pasif olarak tütün dumanına maruz kalmak da riski artırmaktadır. Tütünü bırakınız.

Kan Şekerinizi Kontrol Altına Alın

İyi kontrol altında alınmayan kan şekeri, kalp damar sağlığı için risk faktörü olarak sayılabilir. Amerikan Diyabet Derneği kalp sağlığı için açlık kan şekerinin yüz yirmi mg/dl ve glukoz hemoglobinin yüzde yedinin altında olması gerektiğine dikkat çekiyor. Kan şekerinizi kontrol altına almak için sağlıklı beslenmeye özen gösterin, ideal kilonuza ulaşın ve haftada en az üç ila beş gün otuz dakika düzenli egzersiz yapın.

Tansiyonunuzu Kontrol Altına Alın

Kalp damar hastalıklarının diğer risk faktörlerinden biri de hipertansiyon. Tansiyon kontrollerinizi düzenli olarak yapmayı unutmamalısınız. Hipertansiyon sorununuz varsa ve genç, orta yaşlı veya şeker hasta iseniz hedef kan basıncınızın 130/85 mmHg’nin altında, ileri yaşta iseniz 140/90 mmHg altında olmasına dikkat edin.

Kalp Kontrollerini Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Kalp damar hastalıklarının bazıları hiçbir belirti vermeden sinsi sinsi ilerliyor. Bu nedenle hastalıkların başarıyla tedavi edilmesinde erken teşhis büyük rol oynuyor. Düzenli yapılan testler de hastalıkların ciddi boyutlara varmadan tespit edilmesini sağlıyor.  n

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.