Başa Dön

Plastik Cerrahi ve Merak Edilenler

blank

Plastik Cerrahi ve Merak Edilenler

Okuma süresi 4 dakika

Plastik Cerrahi Doçenti Dr. Birol Civelek ile son zamanlarda gündeme oturan estetik operasyonlarla ilgili bilgi verici bir söyleşi gerçekleştirdik. El cerrahisi ve yüz nakli ile ilgili son gelişmeler hakkında önemli bilgiler edindiğimiz Dr. Birol Civelek ile gerçekleştirdiğimiz röportajı keyifle okuyun…

blank

Sizi Acıbadem Hastanesi’nde Estetik Cerrahı olarak tanıyoruz… Dr. Birol Civelek kimdir?

Plastik Cerrahi Doçentiyim, aynı zamanda El Cerrahisi ve Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanıyım. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) mezunuyum. Kulak Burun Boğaz ve Genel Cerrahi’de bir süre asistanlık yaptıktan sonra A.B.D.’de Genel Cerrahi asistanlığı yaptım. Plastik Cerrahi uzmanlığımı da 1999’da aldım. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Plastik Cerrahi asistanlık programını kurdum ve 2,5 yıl oranın eğitim ve idari sorumluluğunu yaptım. Kasım 2012’den bu yana Ankara Acıbadem Plastik Cerrahi Kliniği sorumlusuyum.

Günümüzde estetik cerrahi girişimlerine insanların yaklaşımı nasıl?

Tüm dünyada, kapalı-muhafazakar toplumlarda dahi Estetik Cerrahi girişimleri sık yapılmaktadır. Toplumsal baskılar azaldıkça, sosyal medya paylaşımı geliştikçe ve hepsinden daha önemlisi yaşam süresi uzadığı için genç görünme isteği artmaktadır. Bütün bu faktörler Estetik Cerrahi girişimlerine talebi arttırmaktadır.

 

Estetik yapılan bölge deformasyona uğruyor…

Deformasyon değil ama yapılan cerrahinin de bir süresi var. Dokular zamanla yerçekimi nedeniyle sarkmakta ve deri altı dokusunun kalınlığı ve gerginliği azalmaktadır. Vücuttaki fizyolojik değişikliklerin önüne geçilmesi mümkün değil ama yaşlanmayı geciktirmek mümkün. Botox, dolgu, karbondioksit gibi işlemler kesinlikle faydalı. Zamanla yüz germesi (5-10 yıl sonra) tekrarlanması gerekebilir. Keza meme ameliyatlarından sonra da özellikle silikonla büyütme sonrası, doğum, kilo alıp verme nedeniyle normal dokular deforme olacak, dolayısıyla memeye ve diğer dokulara düzeltme gerekecektir.

 

Peki, sivilce izleri için neler yapılabilir?

Cilt kırışıklıkları, sivilce izleri gibi birçok alanda kimyasal peeling artık yerini fraksiyonel karbondioksit lazere bırakmış durumda. Özellikle derin sivilce izlerinde karbondioksit lazer kullanımı harici başka girişimler faydalı değil. Ancak fraksiyonel lazer de uygun kişilerde yapıldığında faydalı olmaktadır.

blank

Meme küçültme operasyonlarında iz kalmama olasılığı var mıdır?

Meme küçültme ameliyatlarının izsiz gerçekleşmesi mümkün değildir. Bizim için önemli olan memeye en uygun şekli verirken izleri de en az da tutmaktadır. Son yıllarda teknikler de geliştirilmiş ve eski tekniklere göre daha az iz bırakarak meme ameliyatlarını yapabilmekteyiz.

 

Peki ya kilo alıp verme, hamilelik?

Gebelikte oluşan çatlakları tamamen ortak kaldırmak mümkün değil ama, gebelik süresince ve sonrasında fiziksel aktivitenin (egzersizlerin) devam ettirilmesi deri kalitesini ve gerginliğini geliştiren en önemli faktördür. Eğer doğum çatlakları çok derin değilse fraksiyonel karbondioksit lazerle tedavi edebiliyoruz. Yine karın germe ameliyatlarıyla da düz bir karına sahip olmak mümkün.

 

El estetiğinde neler yapılabilir?

Göz ve ağız çevresi gibi yaşı gösteren alanların başında eller geliyor. Lekelenmeler, el sırtının kemikleri ve damarları gösterir hale gelmesi yaşlanma belirtisidir. Son yıllarda dolgu materyalleri ve karbon dioksit lazerle çok iyi sonuçlar alabiliyoruz.

 

Yüz nakillerinden de bahsedebilir misiniz?

Ülkemizde bu tür ameliyatların yapılıyor olması, Türk Plastik Cerrahisinin en gelişmiş ülkelerle aynı ve hatta bazı konularda daha iyi olduğunun göstergesidir. Bu tür ameliyatların iyi bir ekip kurularak yapılması önemlidir. Ülkemizde de ekip organizasyonlarının iyi yapılabileceğini göstermesi açısından önemlidir bu tür ameliyatlar. Plastik Cerrahinin tanınırlığı yönüyle de önemli, uluslararası platformlarda Türk Plastik Cerrahisinin prestiji her geçen gün daha da artmaktadır. Keza estetik cerrahide de her türlü ameliyatı ülkemiz Plastik Cerrahları yapabilmektedir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: