Başa Dön

Özgürlük Duygusu Motosiklet Tutkusunda

blank

Özgürlük Duygusu Motosiklet Tutkusunda

Okuma süresi 4 dakika

Motosiklet tutkusu kimisi için özgürlüğü en çok hissettiği anların toplamıdır… Kendine bir rota belirleyip atlayıp gitmek en heyecan verici deneyimlerdendir… Başarılı iş adamı Ceyhan Bağcı iş hayatını da besleyen hobisi, motosiklet aşkını bizlerle paylaşıyor…

Motosiklet kullanmaya ne zaman nasıl bir hevesle başladınız?

Motosiklet kullanmaya hiç aklımda yokken dört sene önce aniden karar verip başladım. Aslında fikir olarak çok uzak olduğum bir durumdu bu. Çünkü çok tehlikeli, aynı zamanda da Ankara’nın iklim olarak çok uzun süre sürüş yapmaya olanak vermediği kanısındaydım. Tüm bu kaygılarıma rağmen ne zaman ki sürüş eğitimi için motosikletin üstüne oturup sürmeye başladım, tüm aşk o zaman başladı.

Yalnızca hayatı kolaylaştırdığı için mi bu kadar düşkünsünüz, yoksa motosiklet en yalın haliyle bile bir tutku mu sizin için?

Bir kere, insana müthiş bir özgürlük duygusu veriyor. Tüm dikkatinizin ve de konsantrasyonunuzun kendisinde olmasını isteyen demirden bir at sürüyorsunuz. Bu arada motorda belirlediğiniz tarz da çok önemli. Benim seçimim tamamen güvenlik, konfor ve seyahat keyfi yaşayabileceğim Touring yönünde oldu. Şu anki mevcut motorum da tüm bu özellikleri taşıyor. Bu benim dördüncü Harley Davidson motorum…

Kendi motorunuzun özelliklerinden bahseder misiniz biraz? Başka hangi modelleri beğeniyorsunuz?

Harley Davidson’ın 2014 model Electra Glide Limited CVO modelini kullanıyorum.
Motor gücü 1900cc olup 440 kg ağırlığında, ABS ve kombine fren sistemine sahip. Özellikleri 6.5 inç ekran, yol bilgisayarı, navigasyon, bluetooth, ön ve arka koltuk ısıtıcıları, elcik ısıtmaları, radyo, mp3, usb bağlantı gibi özelliklere sahip.
Özellikle uzun yol sürüşlerinde müthiş keyif ve konfor içerisinde sürüş yapma imkanı sağlıyor.

Koruma ekipmanları ve motosiklet elbiselerini mutlaka kullanıyor musunuz? “kesinlikle olmalı” dediğiniz ekipmanlar neler?

Tabii ki de motor sürmenin sürücüye yüklediği birçok sorumluluk var. Tüm sürüş kıyafetlerim hava şartlarına göre uygun olup her birinde sırt, dirsek, omuz, diz ve kalça korumalarını mutlaka kullanıyorum. Ne kadar mesafeli sürüş olursa olsun full korumalı kask kullanıyorum.

Herhangi bir yarışa katıldınız mı?

Hiç yarış tecrübem isteğim ya da merakım olmadı. Burada amaç keyifle uzun sürüş yapmak. Seyahat öncesi gideceğim yerin yolları hakkında bilgi toplayıp rotamı ona göre belirleyip en güvenli yolu seçiyorum.

Toplumumuzda ne kadar yaygınlaşmış olsa da motosiklete karşı hala çok büyük bir korku var; birçok ebeveyn çocuklarının motor kullanmasına oldukça tepkili… Siz böyle bir tepkiyle karşılaştınız mı? Bu korkuyu ortadan kaldırmak ve kullanımı iyice yaygınlaştırmak için neler söylemek
istersiniz?

Ülkemizdeki trafik ve sürüş anlayışı sağlıklı ve güvenli motor sürüşü için maalesef yeterli değil. Avrupa’da birçok insan ulaşımını bisiklet ve motosiklet ile sağlıyor. Tüm araç sürücüleri iki tekerlekli ulaşım araçlarına karşı muazzam bir saygı ve öncelik anlayışıyla trafikte hareket ediyor. Bizler ne kadar trafikte çoğalırsak, trafik ve sürüş anlayışımız da o kadar gelişeceği inancındayım. Ülkemizdeki trafik kazalarını önlemek ve daha güvenli sürüş ortamı yaratmak için trafik kurallarına saygılı bir yolculuk ve eğitimli sürüş tercih etmemiz gerekir. Bunları kendimize ne kadar kadar öğretir ve benimsersek kazalar da bir o kadar azalır.

En çok heyecan veren yolculuğunuz nereye olmuştu, ne kadar sürmüştü, neler hissetmiştiniz?

En heyecan verici yolculuğum 2014 yazında beş adet Harley Davidson motor grubu olarak dokuz günlük italya, Slovenya, Avusturya ve Almanya’yı kapsayan bir sürüş olmuştu. Ülkemizin de çeşitli şehirlerine daha kalabalık grup halinde sürüşlerimiz oldu. Birçok geziyi ailemle birlikte gerçekleştiriyorum.

Biraz da iş hayatınızdan bahsedelim… Ne gibi projeler yürütüyorsunuz
şu an?

Oldukça yoğun bir iş yaşamım var. Doğaltaş, inşaat ve turizm alanlarında faaliyet gösteren ONYX DOĞALTAŞ İNŞAAT ve ONYX BUSINESS HOTEL’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanıyım. Sürekli ve akılcı büyüme odaklı bir anlayışımız var.

Yakın dönemde ne gibi hedef ve planlarınız var?

Yakın dönemde Kuzey Kıbrıs’ın Girne şehrinde ikinci otelimizi faaliyete geçirmek üzereyiz.

İş yaşamındaki başarınızın altında yatan faktörler nelerdir?
İnancım şu ki; kişinin iyi bir aile yaşantısı varsa, bunun yanında kendisine ayırdığı vakti de iyi bir hobi ile değerlendirebiliyorsa iş yaşamında da o kadar başarıya ulaşır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.