Başa Dön

Müzikte, Gezgin Ruhluyum ŞEVVAL SAM

blank

Müzikte, Gezgin Ruhluyum ŞEVVAL SAM

Okuma süresi 3 dakika

Şarkı söylemenin kendi ana dilinde konuşmak gibi hissettirdiğini ifade eden başarılı ve güzel sanatçı Şevval Sam ile konser için geldiği Ankara Next Level Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajı sizlerle buluşturuyoruz…

Şevval Sam Kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İnsanın kendini tarif etmesi zor, torpil geçmesi muhtemeldir. Ben bile yeni yeni tanıyorum kendimi…

Müzik tutkunuzu nasıl tanımlarsınız?
Tutkular insanı hayata bağlayan unsurlardır. Olmadan yaşayamazsınız. Müzik de böyle benim için..

Sizi siz yapan vazgeçemeyeceğiniz özellikleriniz nelerdir?
İnsan 40’larına gelince meseleye biraz daha farklı bakıyor. Sizi siz yaptığını düşündüğünüz ve kimlik edindiğiniz tüm muhafazakâr bakış açılarından bu yaşlarda vazgeçmeye başlıyorsunuz. Ancak vazgeçemeyeceğim özelliklerim yok değil. Bunlar; sanat algım ve tabiat aşkım olabilir.

Şarkı söylemek sizin için ne ifade ediyor?
Şarkı söylemek benim için ana dilimde konuşmak gibi.

Yaptığınız müziklerin insanlar üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Müzik evrensel bir dil ve hangi kültüre ait olursa olsun bir başkasının kalbine ulaşmak için kimlik sormuyor. Sanat bu bilince erişmenin en estetik yolu. Bu yüzden şarkıların birleştirici gücüne inanıyorum.

Türkiye’de sanatçı olmanın ne gibi avantaj ve dezavantajları var?
Sanatçı olmanın dini dili ırkı cinsiyeti yoktur. Sanat da, sanatçı da evrenseldir. Sanatçı olarak doğduysanız, heykeltıraş Köylü Ekrem de olabilirsiniz, Picasso da.. Sanat nerede olursa olsun kendini ifade etmek ister. Kaynaklar açısından bu topraklarda doğmuş olmak avantaj, ancak ifade noktasında pek de avantajlı sayılmayız. Sanat algısı gelişmiş bir toplum olamadığımızı düşünüyorum. Bu yüzden genelde eğlence odaklıyız gibi. Oysa ki; sanatın dönüştürücü ve iyileştirici gücünü daha fazla keşfetmemiz gerek.

Ankara’nın sizde özel bir yeri var mı?
Çocukluğumda geldiğim Ankara ile şimdiki arasında çok büyük fark var.
İnsan, anmak için baktığı yerlerin hikâyedeki gibi kalmadığını görünce hafıza kaybı yaşamış veya her şey bir rüyaymış gibi hissediyor. Bu sadece Ankara için geçerli değil. İstanbul da böyle, Karadeniz de böyle… Oynadığım ilk film “Siyah Beyaz” bir Ankara filmiydi ve filmin sonundaki şarkıda da Ankara için yazdığım sözler vardı. Bu yüzden yine de bir özel yeri var benim için Ankara’nın…

Next Level’ın enerjisi hakkında neler söylemek istersiniz?
Next Level’a ilk kez geliyorum. Öncelikle bundan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Ankaralılar’ın karşısında birçok kez sahne aldım fakat Next Level’ın coşkulu kalabalığı ve atmosferi beni çok farklı etkiledi. Buranın Başkente ayrı bir renk kattığını düşünüyorum.

Şevval Sam kendini bir şarkı ile ifade edecek olsa hangisini seçerdi?
Değil tek bir şarkı, tek bir tarzda bile kendimi ifade etmem zor. Müzikte gezgin ruhluyum. Söylediğim tüm şarkılarda bana dair bir şeyler var.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.