© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

LEXUS İle Ayrıcalıklı Sohbetler

LEXUS İle Ayrıcalıklı Sohbetler

Serkan Kızılbayır’ın bu ayki konuğu olan Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, yarım asrı aşkın süredir sektörde öncü olan ve Türkiye’nin en büyük maden suyu dolum tesisiyle Beypazarı Maden Suyu’nun öyküsünü, başarılarını, tesislerini ve ihracatları hakkındaki merak edilenleri anlatıyor…

Şirketinizin kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Beypazarı Maden Suyu, 1957 yılında Cemil Ercan tarafından kurulmuştur. Altmış beş yıl öncesinin şartlarıyla, saatte iki bin şişe dolum yapma kapasitesine sahip bir işletme olarak yola başlayan firmamız, bugün tam otomasyon sistemlerle saatte üç yüz bin şişe dolumu gerçekleştiren, Türkiye’nin en büyük ve modern maden suyu dolum tesisi haline gelmiştir. Sahip olduğu son teknoloji dolum tesislerinin yanında, sektörün satış miktarı açısından da en büyük firması konumundadır. Firmamız, doğal maden suyunu sağlıklı ve hijyenik bir şekilde tüketicilerimize buluştururken, aynı zamanda, bölgesinde istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Yatırımlarımızın artmasıyla doğru orantılı olarak istihdam sayısı da artacaktır.

 

Ürün portföyünüzde neler var, kaç çeşit ürününüz mevcut?

Beypazarı Maden Suyu’nun ürün portföyünde sade ve meyve aromalı maden suyunun yanı sıra gazozumuz da bulunmaktadır. Meyve aromalı maden suyu özellikle çocuklar ve gençler arasında yükselen bir trend. Yaptığımız araştırmalar, sektörümüzde bu kategorinin çocuk ve genç tüketici segmentinde yüksek bir büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Meyve aromalı maden sularımız %100 maden suyundan üretilmektedir. Doğal meyve aromaları ve pancar şekeriyle tatlandırılarak aynı hijyenik koşullarda şişelenmektedir. Yapay aroma ve tatlandırıcılar kullanmıyoruz. Doğal meyve aromalı maden sularımızı limon, nar, vişne, mandalina, elma, çilek, karpuz-çilek, mango-ananas, karadut-frenk üzümü, fesleğen-limon ve C vitaminli limon çeşitleriyle tüketicimize sunmaktayız.

Sade ve meyve aromalı maden suyu çeşitlerimizin yanında Beypazarı gazozumuz ile de tüketicilerimize farklı bir lezzet sunuyoruz. Tabii bunların yanında yeni lezzet arayışlarımız da tüm hızıyla devam etmektedir. Ürün geliştirme ve AR-GE çalışmalarımızla, aromalı maden suyu pazarına yeni ürünler sunma gayreti içerisindeyiz.

Üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz? Nerede? Ne kadar büyüklüğe sahip?

Beypazarı Maden Suyu bugün, yetmiş bin metrekare kapalı alana kurulu ve sektörünün en büyüğü olma özelliği taşıyan tesisinde, saatte üç yüz bin şişe dolum kapasitesine sahip ve 5,8 milyar şişelik pazarın 1,5 milyarlık kısmını elinde bulunduran bir maden suyu şirketi konumundadır.

Beypazarı Maden Suyu otuz şirketlik pazar içerisinde tek başına, tüketimin yaklaşık dörtte birini karşılamaktadır. Beypazarı Maden Suyu olarak, kaliteden ve sağlıktan asla ödün vermeden Türk halkına her zaman doğal ve sağlıklı maden suyunu içirmeyi hedefliyoruz.

İhracat yapıyor musunuz?

Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımız da hızla devam etmektedir. Şu anda otuz ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Başta Almanya, Fransa, Irak, Hollanda, Avusturya, Avusturalya, Arabistan gibi ülkelere ürünlerimizi göndermekteyiz. Yeni yatırımlarla hem üretimimizi hem ihracatımızı büyütmeyi hedefliyoruz. Maden suyu tüketimi yurt dışında daha fazla, insanlar su yerine mineralli su dedikleri maden suyunu tüketiyorlar. Tabii yurt dışında yeteri kadar maden suyu kaynağı olmadığından ithal ediyorlar. Türkiye maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke olarak en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında geliyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde maden suyu tüketimi çok yaygın ve bu konuda yerleşmiş bir alışkanlık vardır. Dolayısıyla bizim için güzel bir pazar haline geliyor. Biz de üretim hacmimizi, yaptığımız yatırımlarla artırarak ihracat rakamlarımızı daha da yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz.

 Yeni projeleriniz, yatırımlarınız, hedefleriniz neler?

Yenilikçi bakış açısıyla inovatif çalışmalarını sürdüren Beypazarı Maden Suyu, sade maden suyu için 750 ml’lik yeni boyutlarıyla da raflarda yerini almaya hazırlanıyor. Tüketiciden gelen yoğun talep üzerine piyasaya arz edilecek büyük boyutlu şişelerin maden suyu sektörüne yeni bir hareket getireceğini ön görüyoruz. Beypazarı Maden Suyu olarak, maden suyunu Türkiye’de bir sofra içeceği haline getirmek istiyoruz. Özellikle Avrupa ülkelerinde örneklerini gördüğümüz büyük boyutlu şişelerle sofralarda yer alarak sağlıklı maden suyunun daha fazla tüketilmesini hedefliyoruz.

Sektörünüz hakkında bir değerlendirmede bulunur musunuz? Ne kadarlık bir hacme sahip, kaç şirket var, sizin sektördeki yeriniz nedir?

Maden suyu sektörünün lider firması olarak içecek pazarını değerlendirdiğimizde, gelecekte bu pazarın daha da artacağını, sektörün hareketleneceğini ön görüyoruz, çünkü maden suyunun önemi, sağlığa ve sağlıklı yaşama katkıları anlaşılıyor ve benimseniyor. Maden suyu tüketimi olarak Avrupa’nın çok gerisinde olsak da, her geçen gün toplumumuzun bilinçlenmesiyle maden suyu kullanım oranlarının da arttığı görülmektedir. Örneğin; Almanya’da bir kişi yılda seksen beş litre, İspanya’da yetmiş yedi litre, Belçika’da doksan litre maden suyu tüketirken, bu rakam Türkiye’de on üç litre civarında kalmaktadır; ancak, bu rakam yıllar içerisinde artış göstermektedir. Türkiye’de 2010 yılında bir kişi, bir yılda 6,4 litre maden suyu tüketiyorken; bu rakam 2021 yılında on dört litreye çıkmıştır. Yani son on yılda Türkiye’de kişi başı tüketim, dünya ve Avrupa ortalamasının çok gerisinde olmasına rağmen kendi içinde iki katı yükselmiştir. Bu nedenle hem sade maden suyunda, hem de meyve aromalı maden suyunda her sene artan bir trend olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal bilincin artmasıyla bu rakamlar çok daha yüksek seviyeye çıkaktır. Ülkemizde şu an otuz şirket, maden suyu sektöründe faaliyet göstermektedir. Türkiye’de günlük tüketilen maden suyu miktarı ortalama on altı milyon şişedir. Beypazarı Maden Suyu olarak yılda, ülkemizde tüketilen yaklaşık 5,8 milyar şişe maden suyu pazarının bir milyar şişelik kısmını biz karşılıyoruz. Bu 5,8 milyar şişe maden suyunun yarısı sade iken diğer yarısı meyve aromalıdır. En çok tüketilen meyveli maden sularında başı limonlu ve elmalı çekmektedir. Özellikle küçük yaşlarda meyveli maden suyu tüketimi her geçen gün artmaktadır. Ayrıca son yıllarda farklı ve karışık meyveli alternatifler de tüketicilere sunulmakta ve pazar paylarını arttırmaktadır.

Lexus deneyiminiz hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

Lexus, dünyanın önde gelen premium otomobil markalarından bir tanesi. Türkiye’ye geldiği günden bu yana başarılı işler çıkarmaya devam ediyor.  Çok fazla tercih edildiğine de birebir şahit oluyorum. Ben de sizin programınız sayesinde ilk kez deneyimleme fırsatı buldum. Sohbetimiz boyunca  sanki hiç yolda değilmişiz gibi bize bu konforu ve rahatlığı sağlayan Lexus’a teşekkür ederim.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.