Başa Dön

Lazer Enerjisinin Gücü

blank

Lazer Enerjisinin Gücü

Okuma süresi 3 dakika

Elmas Estetik Cerrahi Tıp Merkezi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanı ve El Cerrahisi ve Çene Yüz Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Teoman Tellioğlu lazer lipoliz hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor… 

 

Amerika ve Avrupa’da yaygın kullanılan ve 2006 yılında FDA onayı almış bir teknoloji olan lazer lipoliz enerjisi, ülkemizde de insan vücudunda hem yağları eritmek hem de cildi germek için kullanılmaya başlanmış ve son on yıl içerisinde yaygınlaşmıştır.

Vücudumuzda bulunan kontur düzensizlikleri, cilt sarkmaları bizi sıkıntıya sokup sosyal hayatta çekinik durmamıza yol açabilir. Bu deformiteler, tekrarlayan kilo alıp vermeler, sadece belirli yerlerde toplanan yağ birikmeleri, yaşlılığa bağlı sarkmalar nedeniyle olabilir. Klasik negatif basınçla yağ emme ameliyatları “SAL suction asisted liposuction” bu problemleri gideremez, çünkü ciltte de gevşeme olduğu için gevşek cildin altındaki yağ alınınca sarkma artabilir. Bu gibi durumlarda kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de lazer lipolizdir. Lazerin fototermal enerjisi ile hem yağ hücreleri ısıtılır, zarları parçalanır ve yağ eritilir hem de derinin alt tabaklarında incelme ve gerginlik sağlanır. Ayrıca cildi içeri doğru geren bantlar bu enerji ile kopartılır. Böylece daha düz ve inceltilmiş bir dış kontur sağlanır. Lazerin fototermal ışık enerjisi küçük kan damarlarına da etki ederek girişim esnasında kanamayı da azaltır.

Lazer lipoliz nerelerde kullanılır?

Lazer lipoliz insan vücudunda tüm yağ birikintileri ve cilt sarkmalarında güvenle kullanılabilir. Burada önemli olan, deformiteyi düzeltecek güvenli enerji miktarının saptanması ve uygulanmasıdır. Lazer lipoliz ayrıca klasik “liposuction SAL”ın yeterince başarılı olamadığı çene altı gıdı bölgesi, kollar, erkeklerde meme büyümesi “jinekomasti”, göbek altı ve bel çevresi yağ birikimleri, uyluk iç yüzü ve dizlerin iç yüzü gibi bazı zor alanlarda daha etkilidir. Çünkü sadece yağları parçalamaz, cildi çeken bantları parçalayıp cildi de gerginleştirir.

Lazer lipolizin etkisi ne zaman başlar?

Lazer lipolizin etkisi hemen ameliyat sonrası erken dönemde başlar ve iyileşme, güzelleşme süreci 90 günlük bir süreçte ortaya çıkar. Özellikle derideki sıkılaşma bu süreç içerisinde artarak belirginleşir. Lazer lipolizden yaklaşık 3 ay sonra yağ dağılımında belirgin bir düzelme ciltte de gevşemede azalma, cildi içeri çeken bantlar parçalandığı için yüzeyde homojen bir düzleşme gözlenir. Normal negatif basınçla yağ emmeye göre ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı morarma ve şişlik gözlenir.

Lazer lipoliz diğer estetik ameliyatlarla birlikte uygulanabilir mi?

Lazer lipoliz diğer estetik ameliyatlarla birlikte aynı bölgelerde ya da farklı bölgelerde uygulanabilir. Bu durumda her iki girişimin de etkinliği artar; örneğin, bir karın germe ameliyatı ile birleştirilince karın germe ameliyatının sonuçlarını daha da güzelleştirir.

Lazer lipoliz ameliyatının sınırlamaları nelerdir?

Belirli bir bölge için cilt ve cilt altı dokuya verilecek güvenli lazer fototermal enerjisinin miktarı kullanılan cihazın özelliklerine göre büyük bir hassasiyetle üreticiler tarafından belirlenmiştir. Uygulamalar esnasında bu miktarlarda riayet edilir.

Lazer lipoliz genel anestezi altında mı uygulanır? Hastanede yatmak gerekir mi?

Eğer diğer büyük ameliyatlarla örneğin, karın germe ile birlikte yapılacaksa genel anestezi ile uygulanır. Eğer sınırlı bir alanda tek başına uygulama yapılacaksa sınırlı uyuşturma ile uygulanabilir ve aynı gün hasta evine gidebilir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.