Başa Dön

Köklü Marka Ariş

blank

Köklü Marka Ariş

Okuma süresi 5 dakika

Bir asrı geride bırakan, yaptığı işlerle ilkleri gerçekleştiren bir mücevher markası Ariş…

1890 yılında kurulan ve kurulduğu yıldan bu yana mücevher sektöründe öncü bir kuruluş olarak müşterilerine hizmet veren, yaptığı yatırımlar ile yurtiçi ve yurtdışında birçok ilke imza atan asırlık bir mücevher markasının temsilcisi Kerim Güzeliş ile Ariş markası üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1953 yılında Mardin’de doğdum. 1959 yılında İstanbul’a taşındık ve bu tarihten itibaren okul dışındaki tüm zamanımı babamla beraber çalışarak geçirmeye başladım. İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra işleri ben devraldım. 1972 yılında Kerim Güzeliş adına ilk işletmemi kurdum.

Ariş ne zaman kuruldu?

Ariş Pırlanta’nın temelleri 1890’lı yıllarda Mardin’de dedem Abdülkerim Usta tarafından kurulan küçük bir atölyede atılıyor. O zamanlar Mardin’de habbe ve telkari adı verilen ince elişçiliğiyle üretilen ürünler çok modaydı. Dedem habbe ve telkariyi en mükemmel yapan ustaydı ve bu nedenle kendisine Güzeliş soy ismi verildi. Bu soy isim markalaşma sürecine girdiğimizde çok uzun geldiği için aynı anlama gelen “Ariş” ismini aldık.

Sizin diğer mücevher markalarıyla aranızdaki fark nedir?

Ariş Pırlanta yüzyılı aşkın bir süredir faaliyet gösterdiği mücevher sektörüne getirdiği yenilikler ile lider bir konumdadır. Farklı tasarımlara imza atan ve tüketicinin duygularının dili olan koleksiyonlar geliştiren Ariş,   1985 yılında sektöründe bir ilke imza atarak ürün katalogu ve broşürü çıkarıyor. Sektörün ilk defilesini hayat geçiren marka olan Ariş, Sabancı Atlı Köşkü’nde gerçekleştirdiği organizasyonla yoğun ilgi görüyor.  1984 yılında ilk etiketi, İtalya’da tasarlanmış ambalaj kutuları ve kurumsal logoyu oluşturan Ariş, Türkiye’de sertifikalı pırlanta satışı yapan ile marka olarak da güvenilirliğini ve tecrübesini gözler önüne seriyor.

Sektördeki ilk reklam çalışmasını gerçekleştiren Ariş, 1988 yılında pırlanta tıraş makinesi alarak tıraş işlemini deneyen ilk firma olmasıyla da dikkat çekiyor. 1990’lı yıllarda ithalatın kapalı olduğu zamanda İtalya’dan resmi olarak ilk altın ithalatı yapan güçlü marka,  sektörün sosyal sorumluluk çalışmalarına imza atan ilk ismi.
Montör imalatında da Türkiye’yi temsil eden ilk firma olma özelliğini taşıyan Ariş,  her alanda olduğu gibi e-ticarette de sektörün öncüsü. 1995 yılında uluslar arası fuara katılan ilk Türk firması olan Ariş, ardından pırlantalı ürünlerden oluşan koleksiyonlar oluşturmaya yöneliyor.
Ariş, dördüncü kuşağın göreve başladığı bugünlerde öncelikle önümüzdeki 10 yıl içerisinde iç piyasada markalaşma sürecini tamamlayıp ikinci 10 yılda da dünya markası olmayı hedefliyor.

Türkiye’de pek çok ilde bulunuyorsunuz bundan bahseder misiniz?

Ariş Pırlanta İstanbul, Bursa ve Antalya’da toplam 7 mağazası ve Kayseri, Erzurum, Şanlıurfa, Ankara ve İstanbul’da toplam 11 franchise mağazası ile hizmet vermektedir. Ayrıca Türkiye’nin 51 farklı ilinde yaklaşık 110 satış noktamız bulunmaktadır. www.e-aris.com internet sitemiz ile Türkiye’nin her yerine ve yurtdışına da hizmet vermekteyiz.

Ariş markası dünya çapında da artık çok bilinen bir marka oldu. Hangi ülkelerde yer aldığını anlatır mısınız?

Ariş Pırlanta 2004 yılından bu yana tamamen iç pazara yönelmiş ve markalaşma sürecine girmiştir. En önemli hedefimiz yurtiçinde markalaşma sürecini tamamlayarak yurtdışına katma değeri yüksek olan ürünler satmaktır. İki yıl önce Bulgaristan’da bir franchise mağazamızı hizmete açtık. Önümüzdeki 10 yılda yurtdışında 10 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Yeni projeler var mı?

Haziran ayında başlayan yepyeni bir kampanyamız var. Yeni evlenecek çiftler için hazırladığımız “Evlilik Paketleri Kampanyası” ile evlilik alışverişinin olmazsa olmazlarını bir araya getirerek çok uygun paket fiyatlarıyla tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Paketlerin içinde çok çeşitli, orijinal tasarımlı ürün grupları yer alıyor. Hangi alyansla hangi tektaş uyumlu olur, inci kolye hangi tür yüzüklerle takılır, tüm bunlar göz önüne hazırlanan 12 farklı paket oluşturduk.  Fiyat aralıklarını, her kesimden evlenecek çiftlere uygun bir şekilde tasarladık. 889 TL’den başlayan 12 değişik fiyatta ve içerikte paketler çıktı ortaya. Projenin lansman aşamasında bile satıcılarımızdan aldığımız yoğun ve olumlu tepki, iyi bir iş başardığımızı gösteriyor.

Bu yıl çıkan ya da çıkacak yeni ve özel bir ürününüz var mı?
Ariş Pırlanta olarak sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyor ve bu konuda sektörümüze örnek olmaya çalışıyoruz. Her yıl en az bir sosyal sorumluluk projesine destek veriyoruz. Şuan yeni bir projemiz var. Doğadaki yaprakların tüm dokusunun birebir altın üzerine işlendiği ve gerçek bir yaprak zarafetini yansıtan “Yaprak Koleksiyon”umuzun gördüğü yoğun ilgiyle beraber TEMA VAKFI ile iş birliğine girerek “TEMA Yaprakları Koleksiyonu” hazırladık. Tema Vakfı logosunda yer alan gürgen yaprağının birebir dokusu ile hazırlanan rozet, kolye ve küpelerden oluşan koleksiyonun satışından elde edilen gelirin bir kısmı TEMA Vakfı’na aktarılmaktadır. “Bir yaprak alın, Bin orman yeşersin” sloganıyla satışa sunduğumuz koleksiyonumuzla ülkemizin yeşermesine katkıda bulunmaktan mutlu ve gururluyuz.

Yazar Hakkında /

Yazarımız hakkında kısa özgeçmişi çok yakında sayfamızda olacaktır.

Bir Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: