Başa Dön

Kids Garden Anaokulu İle Mutlu Çocuklar

blank

Kids Garden Anaokulu İle Mutlu Çocuklar

Okuma süresi 6 dakika

Uzman eğitmenlerle birlikte en eğlenceli ve öğretici eğitimi sunan Kids Garden Anaokulu’nun sahibi Özlem Yavuz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Çocukların anaokulu yaşından, anaokulunda nasıl bir eğitim alacaklarına kadar birçok konu hakkında konuştuk.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1971 yılında Kars’ta doğdum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. İş hayatıma  Dışişleri Bakanlığı’nda çalışarak başladım. Daha sonra kız kardeşimle birlikte takı tasarımı atölyesi kurarak yaptığımız özel tasarım takıları yurt dışına ihraç etmeye başladık. Yurt dışında özel tasarım fuarlarına katıldık. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ve Yunanistan’da birçok farklı noktaya ihracat yaptık. Çocuklarım olduktan sonra işime bir süre ara verdim. Ara verdiğim dönemdeki en önemli görevim anne olmaktı çünkü. 2008 yılından bu yana da kurucusu olduğum Kids Garden Anaokulu’nda görev yapıyorum.

 

Anaokulu fikri nasıl doğdu?

Anaokulu fikri aslında tamamen kendi ihtiyacımdan doğdu. Uzun yıllardır Bilkent’te yaşıyorum. Küçük oğlum anaokuluna başlama yaşına geldiğinde eşim ve ben her anne baba gibi bir okul arayışına girdik. Aradığımız özelliklere en yakın okul Çayyolu civarındaydı. Yaklaşık 1 yıl Çayyolu’na gittik. Fakat ben küçücük çocukların uzun mesafeler gitmesine çok karşıyım. Eğer evinize yakın anaokulu istediğiniz ve aradığınız özellikleri taşıyor ise çocuğunuza ve size en uygun olan anaokuludur. Bu mantıktan yola çıkarak çevremde bulunan arkadaşlarıma Bilkent’e bir anaokulu açmalarını öneriyordum. Onlar da benim çocukları çok sevdiğimi bildikleri için neden böyle bir girişimde bulunmadığımı sordular. Ve böylece Kids Garden Anaokulu doğdu. Tamamen yabancı olduğum bir sektördü. Ama girişimci bir yapım vardır. Bu konuda çok araştırma yaptım, yapabilir miyim diye çok düşündüm. Bu işin çok keyifli ve huzur verici olduğunu tahmin edebiliyordum; fakat çok büyük sorumluluk da istiyordu. İnsanlar size en kıymetlilerini emanet edeceklerdi ve bunun da yükü çok ağır olacaktı. Ama bu işi başaracağıma başta kendim çok inandım. Sonra da ailemin ve arkadaşlarımın desteğiyle işe başladım. Çok şanslıyım ki çok profesyonel ekiple ama amatör bir ruhla Kids Garden Anaokulu’nu kurdum. Benim iki oğlum vardı ama şimdi bir sürü oğlum ve kızım oldu. Onlarla bir arada olmak, çocuklarla ilgili bir işte çalışmak hakikaten çok keyifliymiş.

 

Anaokuluna ideal başlama yaşı ne olmalı?

Ben anaokuluna erken başlama taraftarı olan bir anneyim. İki oğlumu da erken yaşta anaokuluna başlatmıştım. Bence çocuklarımız bir yaşına kadar olan zamanı mutlaka evlerinde geçirmeliler. Bir yaşını doldurduktan sonra yaklaşık 15-16 aylık olduklarında anaokuluna başlayabilirler. Çünkü okulda bu işin eğitimini almış insanlarla ve kendi yaşıtlarıyla birlikte olacaklar. Bu da gelişimlerine çok faydalı olacaktır.

 

Anaokulu işletmenin sizin için avantajı ve dezavantajı nelerdir?

Benim için en önemli avantajı hayata bakış açımı değiştirmesi oldu. İnsanlara ama en önemlisi çocuklara, sevgimi daha kolay ifade etmemi, daha fazla sabırlı olmanın nasıl güzel sonuçlar doğurduğunu anlamamı, onların dünyasına girip onları tanımamı ve onlar gibi düşünebilmemi sağladı.

 

Anaokulu işletmenin bir dezavantajı olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü çocukların içinde olduğu bir işimin olması benim için bir şans. En sıkıntılı ve en mutsuz zamanlarımda bile onların sesleri, kahkahaları her şeyi unutturmaya yetiyor.

Eğitim ilkelerinizden bahsetmenizi istesek Kids Garden’ın farklarını anlatabilir misiniz?

Kids Garden Anaokulu butik bir anaokulu olarak işletilmektedir. Öncelikle sevginin, güven duygusunun artırılmasını sağlayarak çocuklara ilk okul yaşantılarında okul sevgisi yaşatmayı amaçlayan bir anaokuludur. Eğitim programlarımız çocukların yaş özellikleri, bireysel farklılıkları göz önünde bulundurularak, gelişimlerini destekleyecek şekilde uzmanlarımız tarafından hazırlanır. Okulumuz özel donanımlı ve hijyenik bir mekana sahiptir.

 

Akademik kadromuz; çocuklara sevgiyle yaklaşan, alanında deneyimli, yaratıcı, kendini yenileyen, gözlemci, araştırmacı ve yapıcı, gerektiğinde esnek bir kişilik sergileyerek çocuklara her yönü ile iyi bir model olacak nitelikte uzmanlardan oluşmaktadır.

 

Kids Garden Anaokulu’nda her çocuk kendi kişisel özellikleri ve farklılıkları doğrultusunda ele alınır. Bu yaklaşım sayesinde her çocuğun gelişim alanlarındaki ilerlemesi objektif ölçeklerle takip edilir ve düzenli aralıklarla bu bilgiler ailelerimizle paylaşılır.

 

Anaokulumuzda çocuklarımızı deneyimsiz birer birey olarak kabul ederiz. Okul gezileri, eğitim ve öğretim programımızın temelini oluşturan araştırma/sorgulama konularının önemli öğrenme deneyimlerini oluştururlar. Yılbaşında, araştırma ve sorgulama konularına göre belirlenen bu geziler ile ilgili ailelerden onay alınır. Gezi öncesi çocuklarda merak uyandıracak ön bilgiler verilerek, araştırmacı olmaları sağlanır.

 

Çocuklarımızın mutluluğunun, interaktif bir okul aile işbirliğiyle sağlanacağına inanıyoruz. Bu sebeple, anne babaların duygu, görüş ve izlenimlerini ilgiyle takip ediyoruz. Veli görüşmeleri, özel günler, kutlamalar ile velilerimizin okul yaşantısı ile daha yakından ilişki kurmasını sağlıyoruz.

 

Kids Garden Anaokulu’nda İngilizce eğitimini native öğretmenimizle gerçekleştiriyoruz. Çocuklar küçük yaşlarda yeni bir dil öğrenmeye çok daha açıklardır. Çocukların İngilizce ile ilk tanışmaları şarkı, masal, tekerleme ve basit oyunlarla gerçekleşir. Zamanla çocuğun aktif katılımını hızlandırmak ve İngilizceyi hareketlerle öğrenmelerini sağlamak amacı ile eğlenceli, fiziksel harekete, masallara dayalı dinamik, ve yaratıcı etkinliklerle eğlenerek, İngilizce sözcükleri, yönergeleri anlamaya ve kullanmaya başlarlar.

 

Kids Garden Anaokulu çocukları bunların dışında uzman eğitmenler eşliğinde “orff” yöntemiyle müzik eğitimi, yaratıcı drama ve çocuk yogası da yapıyorlar. Ve biz Kids Garden Anaokulu olarak bütün bu yaptıklarımızla farklılık yaratmaya çalışıyoruz.

[nggallery id=1256].

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.