Başa Dön

Özgün, Yalın ve Sıcak Tasarımlar NUR AKGERMAN

blank

Özgün, Yalın ve Sıcak Tasarımlar NUR AKGERMAN

Okuma süresi 10 dakika

Geçtiğimiz günlerde Next Level Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdiği şık davetiyle Ankara’daki ilk mağazasını açan Crate and Barrel markasının 55 yıllık serüvenini markanın Türkiye ve Rusya CEO’su Nur Akgerman’dan dinliyoruz…

Crate and Barrel markasının tarihinden kısaca bahseder misiniz?
Crate and Barrel markası, markanın yaratıcıları Gordon ve Carole Segal çiftinin 1960’lı yılların Amerikası’nda kendileri için uygun fiyatlı, kaliteli ve ihtiyaçlarına yönelik mobilya ve ev aksesuarları bulamamaları, sonucunda doğmuş. Bu yaratıcı ve vizyoner çiftin 1962 yılında Chicago’da markayı hayata geçirmeleriyle, Crate and Barrel serüveni başlamış. Bu fikir yolculuklarında, en iyi el yapımı cam objeler, sofra takımları ve seramik servis ürünleri yaptırmak için Avrupalı atölyeler ile anlaşarak, ürünleri Amerika’ya getirmek için tahta kasa, sandık ve fıçıları kullanmışlar. İlk mağazalarında ürünleri, bu fıçı ve kasaların üzerinde sergilemeleri de markanın ismine hayat vermiş. (“Crate”: sandık, tahta kasa, “Barrel”: varil, fıçı)
Crate and Barrel, A’dan Z’ye yaşam alanlarını tamamlayan ürünleriyle müşterilerine ilham veren dünya çapında bir marka. 52 yıllık global tecrübesiyle, dekorasyon ve ev aksesuarı sektörünün öncü markası olarak, müşterilerine “En iyi kalite-en uygun fiyat” dengesini gözeterek hizmet sunuyor. Crate and Barrel, ABD dışındaki ilk mağazasını 2008 yılında Kanada’da açarak uluslararası hizmet vermeye başladı. Sonrasında sırasıyla Dubai, Singapur, Meksika, Türkiye, Rusya ve Filipinler’de mağazalar açıldı. Ağustos ayı itibariyle Crate and Barrel’ın dünyada 112 mağazası bulunuyor.

Türkiye ve Rusya’daki operasyonunuzdan bahsedebilir misiniz?
Crate and Barrel Amerika’da çok beğenilen ve takip edilen, Türkiye’de de uzun zamandır dört gözle beklenen bir markaydı. Doğuş Avenu olarak, Avrupa’daki ilk bayilik anlaşmasını biz aldık. Türkiye ve Rusya’nın yanı sıra, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Romanya ve Ukrayna gibi 9 ülkeyi kapsayan Ana Bayilik Sözleşmesini imzaladık. Doğuş Avenu ile birlikte, markanın Avrupa pazarına girişi ilk Türkiye’den oldu.
İstanbul’da ilk mağazamızı Zorlu Center’da, hemen ardından da Akasya Acıbadem’de açtık. 2014’un sonunda, İstinye Park mağazamızı hayata geçirdik. Ankara Next Level’da açtığımız ilk İstanbul dışındaki mağazamız ile mağaza sayımızı 4’e çıkardık. Rusya operasyonumuza da değinmem gerekirse; ilk mağazamızı 2014’te ilk mağazamızı Moskova’da, AFIMall’da açtık. İstanbul, bu 9 ülkelik bölgesel operasyonun ilk halkası oldu.

Crate and Barrel’ın ürün yelpazesinde neler bulunuyor?
Türkiye ve Rusya’da toplamda 10.150 metrekareye ulaşan mağazalarımızda, 80 bin çeşit ürün sunuyoruz. A’dan Z’ye tüm yaşam alanları için, her türlü ihtiyaca yönelik mobilya, mutfak gereçleri, sofra takımları ve aksesuarların yer aldığı ürün portföyümüz ve deneyimli ekibimizle, daima en iyi ve kaliteli hizmeti sağlamak için çalışıyoruz.
Crate and Barrel’a özgü ürünlerden bahsetmek gerekirse; mutfaklarda hayatı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış işlevsel ürünler ile birlikte, yeşillikleri ve farklı otları pratik şekilde kesmek üzere tasarlanan ot makası, çilek ayıklama aleti, avokado ve ananas dilimleyicileri bizi farklılaştıran ürünlerden sadece birkaçı…
Yaz sezonu ile birlikte restoranların ve evlerin açık alanlarını süsleyen bahçe mobilyalarımız, barbekülerimiz ve kırılmaz şık bahçe aksesuarlarımız ise yavaş yavaş yerini yeni koleksiyonumuza bırakıyor. 2015 Sonbahar koleksiyonumuz ise Eylül ayı itibariyle mağazamızda yerini almaya başladı. Ham ahşap, deri, yün, altın kaplama ve metal gibi malzemeler kullanılarak tasarlanan ürünler ile turuncu, kiremit, kırmızı, sarı gibi ateş renklerinin birleşimi, bu sene evlerde dikkat çekecek.

Crate and Barrel’ın tarzını kısaca nasıl tanımlarsınız?
Dünyada en sevilen markalar arasında gösterilen Crate and Barrel için, evde kendisine özel zaman ayırabilen ve mutfağında vakit geçiren kişilerin markası diyebilirim. Aynı zamanda, evinde zevkli ağırlamaları ve şık sofraları seven, günlük hayatın koşturmasında hayatı kolaylaştıracak pratik tasarımları tercih edenlere hitap ettiğimizi söyleyebilirim.
Crate and Barrel’ın tarzını kısaca; ilham veren, özgün, yalın ve sıcak olarak tanımlayabiliriz.

Ülkemiz dekorasyonda sizce nasıl bir yol izliyor?
Türkiye’nin ev perakendesi sektöründe emin adımlarla ilerlediğini söyleyebilirim. Kentsel dönüşüm ve şehirleşme oranındaki artışa paralel olarak büyüyor. Türk tüketicilerinin, dekorasyon, mobilya ve ev aksesuarları konusunda trendleri ve yenilikleri, dünya ile eş zamanlı olarak takip ettiklerini, kendi hayatlarına ve yaşam alanlarına uyguladıklarını görüyorum.
Tüketicinin genelde markalı mobilyaya güveni daha yüksek, markasız ürün alma aşamasında kalite konusunda daha tedbirli yaklaşıyor. Satın alınan ürünün dayanıklı ve kullanışlı olmasını isteyen tüketicilerin bu konuya önem verdiklerini düşünüyorum. Ürünün kalitesi, dayanıklılığı, kullanışlı ve uzun ömürlü olması gibi detaylara özen gösteriliyor. Birçok müşterimizin, dekorasyon ve mobilya tercihlerini mimarlarıyla birlikte yaptığını gözlemliyoruz. Mimarlar modern ya da klasik tercihine göre A’dan Z’ye bu tarza uygun seçimler yapıyor.
Crate and Barrel olarak, biz de mobilyada her sene ufak değişiklikler gösteren ve aksesuarlarla tamamlamaya yönelik, müşterilerimizin alışkanlık ve eğilimlerle örtüşen koleksiyonlar sunuyoruz. Dekorasyon meraklıları için şıklık ve konforu bir arada sunmaya özen gösteriyoruz. Tüm tasarımlarda işlevselliği ön planda tutmaya çalışıyoruz. O senenin renkleri ve öne çıkan trendleri ile paralel tasarımlar ortaya çıkarıyoruz.

Crate and Barrel’ın dekorasyon tutkunlarına sunduğu farklar nedir?
Crate and Barrel’ı farklılaştıran yönlerinin başında, çok geniş bir ürün yelpazesi olması, tasarım ve fonksiyonelliği birleştiren özgün tasarımları, kalite anlayışı ve mükemmel servisi geliyor. Türkiye’de ev için alışveriş yaparken tek bir marka çatısı altında, sıfırdan bütün ihtiyaçları bulmak çok zor. Biz de bu açığı fark ederek müşterilerimize “one-stop-shop” felsefesini sunuyor ve Türkiye’de zahmetsiz alışverişe başka bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyoruz.

Mobilyanın tamamı Amerika’da üretilen ürünlerimiz ile “do it yourself” felsefesinden tamamen uzak bir markayız. Ürünlerimizin değerini, verdiğimiz özenli ve kaliteli müşteri deneyimi, satış öncesi ve sonrası servisi ile de pekiştiriyoruz.

Evin tüm ihtiyaçlarının tek bir çatı altında sunulması, Crate and Barrel’ın tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Mutlu bir başlangıç için atılan ilk adımı, biz de Crate and Barrel’a özgü bir seremoni ve hizmetle müşterilerimizin unutamayacağı bir deneyime dönüştürüyoruz. Bu kapsamda, yeni evlenecek ve evlilik hazırlıkları yapan çiftler için Türkiye’de son dönemde artan bir trend olan “Evlilik ve Hediye Listesi” konseptini mağazalarımızda ilk günden itibaren uygulamaya başladık ve 2015 yılında hedefimiz bunu konu üzerine yatırım yaparak geliştirmek olacak.

İnternet üzerinden satışınız var mı?
Kasım 2014’te www.crateandbarrel.com.tr online alışveriş sitemizi hayata geçirerek satışlarımıza başladık. www.crateandbarrel.com.tr’nin, franchiselar arasında ilk açılan web sitesi olması, bize ayrı bir mutluluk ve gurur veriyor.

İlk mağazalarımızı açtığımız İstanbul, şu anda online satışta da en çok satışı gerçekleştirdiğimiz şehirlerin başında geliyor. İstanbul’u ise Ankara ve İzmir takip ediyor. Şu an büyükşehirlerin yanı sıra, Hatay, Gaziantep, Konya, Manisa, Zonguldak ve Mardin gibi Türkiye genelinde 50 mağaza ile online satış yapıyoruz. Online alışveriş sitemiz sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından markaya ne kadar çok ilgi olduğunu görmüş olduk. Bu sayede, sadece mağazamız olan şehirlere değil tüm Türkiye genelinde alışveriş yapma fırsatı sunuyoruz. Ayrıca müşterilerimize Türkiye’de ilk kez gece ya da Pazar günü dâhil teslimat hizmeti gibi ayrıcalıklar tanıyoruz.

Bundan sonraki dönemde, İstanbul ve Ankara dışında başka hangi şehirlerde mağaza açma planınız var?
Önümüzdeki 3 yıllık dönemde, İstanbul ve Ankara’daki mağazalarımıza ek olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da yeni mağaza açılışlarımızla 7 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. 2016 yılı için sırada İzmir var. Rusya, Moskova’da şu an için var olan bir mağazalık operasyonumuzu da, 2017 yılına kadar büyütmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2016 yılında Rusya’da açmayı planladığımız yeni mağazamız için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.

Her ay bir mimar veya bir tasarımcı ile gerçekleştirdiğiniz “Picks by Pros” projeniz bulunuyor. Bu projeden biraz bahseder misiniz?
Mart ayında, mimar ve tasarımcı iş birlikleriyle hayata geçirdiğimiz “Picks by Pros” projemizi, sene sonuna kadar Türkiye’nin önde gelen isimleriyle birlikte gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Hem mimarların markaya olan desteğini ve ilgisini görmek, hem de bu proje kapsamında, mimarların seçtiği ürünlerin satışından elde edilen gelirin bir kısmının TOÇEV’e bağışlamak bize mutluluk veriyor.

Amerika’daki merkez ofisimiz, Türkiye’den doğan bu projeyi çok beğendiğini ve Amerika’daki mağazalarında da uygulayacağını belirtti. Bu, Crate and Barrel Türkiye adına bizim için çok gurur verici… Önümüzdeki dönemlerde de, profesyonellerle bu tarz projelerde iş birlikleri yapmaya devam edeceğiz.

Crate and Barrel ile Ankaralı dekorasyon tutkunlarının hayatlarında neler değişecek?
Yemek odasından yatak odasına, mutfaktan salona kadar her ihtiyaca yönelik mobilya, mutfak gereçleri, sofra takımları ve aksesuarlar ile Crate and Barrel çatısı altında sunduğumuz şık, yalın ve işlevsel tasarımları, Next Level Alışveriş Merkezi’ndeki yeni mağazamızla Ankaralı tüketicilere ulaştırmaktan çok mutluyuz. Online alışveriş sitemizde İstanbul’un ardından en çok satışı gerçekleştirdiğimiz şehirde mağaza açmak ve Ankaralı müşterilerimizin de evlerinde ürünlerimizle yer almak bize heyecan veriyor.

Açılışımızın ardından, Crate and Barrel’ın Ankara’da beklenen bir marka olduğunu gördük. Markaya olan bu yoğun ilgiyi görmek bizleri çok sevindirdi. Ankara’nın Crate and Barrel’ı şimdiden çok sevdiğini düşünüyoruz. Sene sonuna kadar, ziyaretçi sayımızın ortalama 100 bine ulaşmasını hedefliyoruz.

Ankara Next Level’daki mağazanız kaç m2 ve bu mağazanızda kaç ürün satışa sunuldu?
Next Level Alışveriş Merkezi’ndeki mağazamız 2.100 metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. Bu yeni mağazamız ile Türkiye’de toplam mağaza alanımız 7.500 m2’ye ulaştı. Next Level mağazamız, Türkiye’deki ilk iki katlı Crate and Barrel mağazası olarak da farklılık gösteriyor. Ankara Next Level Alışveriş Merkezi’ndeki mağazamızda 3 TL’den 17.500 TL’ye uzanan geniş fiyat yelpazesiyle, ortalama 80 bin ürün sunuyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.