Başa Dön

Güneş Çağlarcan Her Şey Bir Hayal ile Başladı

Güneş Çağlarcan Her Şey Bir Hayal ile Başladı

Multidisipliner bir ressam ve piyanist olan Güneş Çağlarcan, Gölgeler Koleksiyonu’nun  ortaya çıkış hikâyesini ve gelecekteki sergilerinin tarihlerini MAG Okurlarıyla paylaşıyor…

Yıllar içerisinde yaşamış olduğum tüm tecrübeler, özellikle hislerin yoğun yaşandığı dönemlerde sanatla karşılık buluyordu. Küçüklüğümden beri üzüntülerimde, mutluluğumda, acımda ya piyanonun notalarının arasında ya da elimde bir fırça ile buldum kendimi. Yaptığım bestelerde her bir tuşa dokunuşumu değiştiren bu duyguları bu defa tablolara dökmek istedim. Yeri geldi kaybettiklerimi, yeri geldi mutlu olduğum ya da öfkelendiğim bir anı tuvale yansıtmak istedim. İnsan olmalıydı resimlerde. İzleyenin tamamlayacağı bir hikâye oluşmalıydı ve bu nedenle kollar gibi detaylar yok tablolarımda. Her bir resim ayrı bir hikâye anlatmalıydı, göze güzel gelecek kadar çarpıcı, ancak detaylara inildiğinde bireysel hikâyelere dönecek ve insanları düşündürecek bir tablo olmalıydı. Her bir figür kendi hikâyesiyle yer almaya başladı tabloda. Sonrasında hisleri eklemem gerekiyordu. Yarım kalmış hikâyeleri olan, yaşanılmış ya da yaşanılamamışların izleyicilerin kalbine dokunup herkesin kendi geçmişi ile hikâyeleri tamamlayacağı tablolar olmalıydılar ve gölgeler geldi… Tüm o rüyaların içerisinde yarım kalmışlıklar, üzüntüler, farklı hisler beden buldu. Her ne kadar renkli hayatlarımız var gibi görünse de karanlık gölgelerle temsil edilen derin yaralarımız ve gizli korkularımız var. Gölgeler koleksiyonu böylece başlamış oldu.

Nisan 29’da Akaretler’de bulunan La Visione Art Gallery’de başlayacak sergimde iki hafta süresince yaklaşık yirmi beş eser gösterimde olacak. Sosyal medya üzerinden her eseri paylaşmaya çalışıyorum. Sanatseverlerin, hikâyelerime eşlik eden ve daha zengin anlam kazanmalarını sağlayan yorumları beni çok mutlu ediyor. Üzerine bunca emek koyduğunuz bir tablodaki hikâye ile gerçek hayat bir birleşme anı yaşıyor. Sanatın, insanları birleştirici etkisi çok mutluluk verici.

Haziran sonu Kosova’da, Gölgeler Koleksiyonu’nda yer alan tablolar üzerine kardeşim Deniz Çağlarcan’ın bir seneyi aşkın süredir emek vererek hazırladığı görsel ve işitsel enstalasyon çalışmamızı sunuyor olacağız. Bu gösteriyi Santa Barbara Üniversitesinde yapılacak gösteri takip edecek. Temmuz’da Bodrum’da sergim olacak. Önümüzdeki dönemlerde yenilikçi fikirler ile devam ederek önce Türkiye, sonrasında daha fazla ülkede sanatseverler ile buluşmak istiyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.