Başa Dön

Dr. Merve Karaışık Soysal Neden Şeffaf Plak Tedavisi

Dr. Merve Karaışık Soysal Neden Şeffaf Plak Tedavisi

Invisalign Sağlayıcı Ortodonti Uzmanı Dr. Merve Karaışık Soysal, şeffaf plak tedavisi hakkında merak edilenlere ışık tutuyor.

Ortodontide en son yeniliklerden biri olan şeffaf plak tedavisi nedir?

Şeffaf plak tedavisi kişiye özel üretilen, takıp çıkartılabilir, dışarıdan neredeyse görünmeyen incelikte ve şeffaflıkta olan plaklarla dişleri tedavi etmeye imkân veren bir yöntemdir. Bu yöntem, biz ortodontistlere telsiz ortodontik tedavi seçeneğini sunan en güncel ve modern ortodontik tedavidir. Bu yöntemle yedi ila on dört gün arasında değiştirilen plaklar ile dişlere belirli kuvvetler iletilir ve dişlerde ve çenelerde var olan bozukluklar giderilerek, dişler olması gereken ideal pozisyona getirilir. Bu tedavi yönteminin tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliği, şeffaf plakların dışarıdan fark edilmemesidir. Bu yönüyle hastalar tedavi süresi boyunca estetik kaygı yaşamadan konforlu bir tedaviden faydalanır.

Şeffaf plak tedavisinde en uygun yaş aralığı nedir? Çocuk ve yetişkinlerde uygulanabiliyor mu?

Şeffaf plakların uygulanması için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Çocuklarda karma dişlenme dönemi dediğimiz daimi dişlerin sürmeye başladığı ve henüz süt dişlerinin hepsinin düşmediği dönemden, erişkin hastalara kadar her yaş grubuna şeffaf plak tedavisi uygulanabilir.

Şeffaf plakların kullanımı yaşamı kısıtlıyor mu? Örneğin; spor yapılabilir mi, müzik aleti çalınabilir mi?

Şeffaf plaklarla tedavi sırasında neredeyse hiçbir alanda kısıtlama yaşamazsınız ve konuşmanız etkilenmez. Plaklar ilk uygulandığında ağızda oluşan yeni duruma alışana kadar konuşmada ufak bir değişiklik hissedilse de, bu durum birkaç gün içinde geçer ve konuşma tamamen eski haline döner. Günlük aktivitelerinizin çoğunu plaklar ağzınızdayken rahatlıkla gerçekleştirilebilirsiniz. Spor yaparken ya da yüzerken plaklar ağzınızda kalabilir. Müzik aletinin çalınması durumunda ise plaklar çıkarılabilir ve daha sonra tekrar takılabilir. Bunun yanında düğün, mezuniyet, iş toplantıları gibi önemli anlarda ortodontik tedaviye ufak bir ara verilebilirsiniz. Bu gibi durumlarda plakların değişim günü ertelenerek telafisi sağlanabilir.

Kontrol süreçlerinde hastaların kliğine fiziksel olarak gelme zorunluluğu var mı? Kontrol süreci nasıl yönetiliyor?

Genellikle beş ya da altı haftada bir kontrol yapılması uygundur; ancak, yapılacak bir ağız içi işlem olmadığı durumlarda bu süre iki ya da üç aya kadar uzayabilir. Bu durum yurt dışında ve il dışında yaşayan hastalar için de kolaylık sağlıyor. Şeffaf plaklarla tedavilerin bazı aşamalarında ağız içinde işlemler uygulanabilir. Bu gibi durumlarda ise hastaların fiziksel olarak kontrole gelmesi gerekiyor; ancak herhangi bir sebeple gelemeyeceğini belirten hastalarda tedavi planını yeniden geleceği tarihe göre planlayıp aylık kontrollerini online görüşmeler ile sağlayabiliyoruz. Yurt dışından gelen hastalar için bu süreci bu şekilde yürütüyoruz.

Klinik kontrolüne gelemeyen hastalar için herhangi bir dijital araç kullanıyor musunuz?

Hastalarıma, telefonlarına uygulama yüklemelerini öneriyorum. Bu uygulama, hastalara tedavi süreçlerini takip etme imkânı sunuyor. Program hastalara plak değişim gününün hatırlatılmasında, toplam takma süresinin takibinde, randevu tarihinin hatırlatılmasında ve tedavi ilerleyişinin takibinde yardımcı oluyor. Kontrole gelemeyen hastalar ise ara aşamada çekilen fotoğraflarını bizimle paylaşabiliyor. Bu fotoğraflar üzerinden nasıl bir ilerleme kaydedildiğini birlikte inceliyoruz ve tedavinin seyri için gerekli olan geri bildirimler ile tedavi süreçlerini yürütüyoruz.

Hastalar şeffaf plaklarının ve dişlerinin bakımlarını nasıl yapabilir?

Hastaların ortodontik tedavi gördükleri süre boyunca, tel ya da şeffaf plak tedavisi fark etmeksizin, her yemekten sonra ve gece yatmadan önce dişlerini fırçalamaları ve diş ipi kullanımına özen göstermeleri konusunda tavsiyede bulunuyorum. Bununla birlikte şeffaf plakların günlük temizliğinde, gece yatmadan önce plakların fırçalanmasını öneriyorum. Plakların günlük temizliğiyle birlikte renk değişimine karşı temizleme kristalleri kullanılması da plakların temizliğinde oldukça etkili. Aslında şeffaf plaklar yedi ila on gün gibi kısa bir sürede yeni plaklar ile değiştirildiğinden hastalar, plaklarda çok ciddi renk değişimi oluşmadan bir sonraki plaklara geçilebiliyor.

Hastaların ağız içi ölçümlerini nasıl alıyorsunuz? Hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?

Teknoloji sağlık alanında da hızla gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle ben de teknolojinin hızına yetişmeye ve kendimi güncel tutmaya önem veriyorum. Kliniğimde üç boyutlu ağız içi tarayıcı ile hastalarımın ağız içi ölçümlerini alıyorum. Hastalarımın ölçülerini dijital ortama aktararak hem gelişimi üç boyutlu olarak değerlendirme imkânı buluyorum hem de tedavi planlamalarını bilgisayar ortamında hazırlama kolaylığından faydalanıyorum. Bu tarayıcı aynı zamanda hastalara, tarama yapıldıktan yaklaşık beş dakika sonra dişlerinde oluşacak değişimi simüle etme şansı da sunuyor. Böylelikle hastalar dişlerinin tedavi sonundaki halini değerlendirebiliyor. Bu durum hastalarımı tedavi olma konusunda cesaretlendirirken tedaviye daha motive bir şekilde devam etmelerini de sağlıyor.

Hastalar geleneksel yöntemler yerine neden şeffaf plak kullanmalı? Avantajları nelerdir?

Şeffaf plakların geleneksel yönteme göre en büyük avantajlarından birisi estetik olmalarıdır. Hastalarımın büyük çoğunluğu; dışardan neredeyse belli olmaması, görünürlüğünün az olması sebebiyle bu tedaviyi geleneksel tedaviye tercih ediyor. Şeffaf plakların bir diğer avantajı ise takıp çıkarılabilir olmasıdır. Bu sayede hastaların; diş fırçalama, diş ipi kullanımı gibi ağız bakımlarını uygularken plaklarını çıkarabiliyor olması daha sağlıklı ve kolay bir tedavi süreci geçirmelerini sağlıyor. Bu avantajın getirdiği bir diğer kolaylık da tel tedavisi sırasında var olan yeme içme yasaklarının bu tedavide bulunmamasıdır. Diğer yandan şeffaf plakların kullanılarak uygulandığı tedavilerin geleneksel yöntemlere kıyasla daha az ağrılı olduğu da söylenebilir. Bu tedavide uygulanan kuvvetler, bir ay boyunca kullanılan plaklara yayıldığı için her bir plağın verdiği kuvvet daha az oluyor, bu da hastaya daha konforlu bir tedavi süreci sunuyor. Aynı zamanda tel tedavisinde var olan tel ve metal parçalarını içermediği için yanak ve dudak içinde oluşabilecek batma ya da yaralanma ihtimali de ortadan kalkıyor.

Şeffaf plak tedavisi süresince hastaların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Gıda tüketimi konusunda tavsiyeleriniz neler?

Şeffaf plaklar takıp çıkarılabilir olduğu için bu tedavide, tel tedavisinin aksine herhangi bir yeme içme yasağı bulunmuyor. Bu noktada önemli olan tek husus şeffaf plaklar ağızdayken herhangi bir yeme içme işleminin yapılmamasıdır. Bu durum plakların renklemesine sebep olacağı gibi aynı zamanda plakların doğru kuvveti etkin bir şekilde uygulayamadan deforme olmasına sebep olabilir. Bir diğer önemli nokta ise plaklar en az yirmi saat kullanılmalıdır. Hastalar plaklarını her taktıklarında mutlaka tam oturduklarından emin olmalıdır.

Daha önce dişlerinde bir işlem görmüş her hastada bu tedavi uygulanabilir mi?

Dişlerine daha önce dolgu ya da kanal tedavisi uygulanmış hastalarda, şeffaf plak tedavisi uygulanmasında herhangi bir engel yoktur. Her ortodonti tedavisinde olduğu gibi şeffaf plak tedavisinden önce de ağızda işlem görmesi gereken bütün dişlerin tedavilerinin tamamlanması ve sonra ortodonti tedavilerin gerçekleştirilmesi ve varsa sadece protetik işlemlerin ve implantların ortodonti tedavi sonrasına bırakılması gerekir, çünkü implantlar kemikle kaynaştıkları için doğal diş gibi hareket ettirilemezler. Hastalarımızda zaten var olan bir implantın ya da protetik restorasyonun olması tedavi olmasına engel teşkil etmez, bu dişin tedavi içerisinde hareket etmesi gerekmiyorsa şeffaf plak implantı ya da protetik restorasyonları olan hastalara da uygulanabilir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.