© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Doç. Dr. İbrahim Sakçak Yutulabilir Mide Balonu

Doç. Dr. İbrahim Sakçak Yutulabilir Mide Balonu

Doç. Dr. İbrahim Sakçak; kilo fazlalığı olan ve ameliyat olmak istemeyen ya da  ameliyat olmayı gerektirecek kadar fazla kilosu olmayan kişilere tavsiye ettikleri yutulabilir mide balonu uygulamasını ele alıyor.

ide balonu, kilo vermede etkili olan ameliyat dışı bir uygulamadır. Vücutta kalıcı bir etki bırakmaz. Mide balonu ile ortalama yirmi kilogram verilmektedir. Kilo verme oranını, kişinin balonu tolere etmesi, önceki kilosu ve kurallara uyumu belirlemektedir.

Mide balonları temelde iki çeşittir:

• Havalı mide balonları

• Sıvılı mide balonları

Havalı mide balonları, mide yüzeyinde bası etkisi nedeniyle çok tercih edilen balonlar değildir. Sıvılı mide balonları midede tıkaç etkisi ve hacim kaplayıcı özellikleri nedeniyle kilo kaybı sağlarlar ve temelde iki çeşidi vardır. Bunlar:

• Endoskopik mide balonları

• Yutulabilir mide balonları

Endoskopik mide balonları sedasyon olarak adlandırılan hafif anestezi altında on ila on beş dakikada uygulanan balonlardır. Bu balonlar bir yıl kadar midede kalabilmektedir. Mide balonları ilk aylarda bariz kilo kaybı sağlarlar ve kilo kaybı azalarak devam eder. Altıncı aydan sonra genellikle kilo kaybı olmamaya başlar. Bu balonlar ile yirmi beş kilogram kilo kaybı sağlanabilir. 

Mide balonlarında ilk günler çok önemlidir. Bu günler; balona uyum günleridir. Genellikle üç ya da dört günde azalır veya son bulabilen bu şikayetler, mide krampları ve bulantı şeklinde olan şikayetlerdir.  Bu şikâyetleri mümkün olduğunca az hissetmek için ilk günler katı gıda tüketiminden uzak durmak gerekir. İlk gün azar azar su ve meyve suyu, ikinci ve üçüncü gün ise yoğurt, çorba, sütlü tatlılar gibi kıvamı az gıdalar önerilmektedir. Mide, balonu kabul etmeye başlayıp şikâyetler azaldıktan sonra katı gıdalara geçilebilir. Bu şikayetler hemen her çeşit balonda aynı olmaktadır. Mide balonu uygulandıktan sonra oluşabilecek bulantı, mide ağrıları ve öğürtü gibi şikâyetleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için ilaçlar reçete edilmektedir. Genellikle bu ilaçlar şikayetleri azaltmaktadır. Birkaç gün sonra daha rahat olan birey, kilo vermeye ve yeni duruma alışmaya başlayacaktır. Mide balonlarının kalıcı bir zararı yoktur ve istenildiği zamanda çıkarılabilmektedir.

Yutulabilir balonlar anestezi gerektirmeden, bireyin su içerek, adeta hap gibi yuttuğu balonlardır. Bu tür balonlar dört ay sonra kendiliğinden sönerek atıldığı için ayrıca çıkarma işlemine de gerek yoktur. Son zamanlarda popüler olan yutulabilir balonlar eliptik veya disk balon olarak da adlandırılmaktadır. Uygulama kolaylığı ve çıkarma işlemi gerektirmemesi nedeniyle tercih edilen yutulabilir balonlar ortalama yirmi kilogram kilo kaybı sağlayabilmektedirler.

Balon uygulanan hastalarımıza çikolata, cips, kola gibi yüksek kalorili ve sağlıksız gıdaları yasaklamaktayız. Süreç boyunca, kliniğimizin bariatrik diyetisyeni ile birlikte takip ettiğimiz hastamızın kilo kaybını desteklemek amacıyla birinci haftadan sonra bazı ilaçlar da önermekteyiz. Bu ilaçlar eczanede satılan ve yağ emilimini azaltan, metabolizmayı hızlandıran ilaçlardır. Mide balonu uygulanan kişilerde başarıyı yükselten, kilo kaybını artıran bu ilaçlar tek başlarına kullanıldıklarında aynı etkiyi genellikle görmüyoruz.

Son olarak; kilo fazlalığı olan, ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat olmayı gerektirecek kadar fazla kilosu olmayan kişilerde mide balonunu önermekteyiz. Mide balonları içinde sıvılı balonları önermekteyiz. Sıvılı balonlardan hangisinin uygulanması gerektiğine hastamızla birlikte karar vermekteyiz. Kilo vermek zordur; ancak sonuçta sağlık ve mutluluk vardır. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.