Başa Dön

Dobra Moda

blank

Dobra Moda

Okuma süresi 3 dakika

Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz, eleştirilerini dikkatle dinlediğimiz bir isim Hakan Akkaya…
“Bugün Ne Giysem” adlı programla tüm Türkiye’ye stil önerileri veren Hakan Akkaya ile moda üzerine sıcak bir sohbet gerçekleştirdik…
hakan akkaya foto
Biz sizi farklı karakteriniz ve dobra sözlerinizle tanıyoruz. Kendinizin bilinmeyen yönlerini bizimle paylaşır mısınız?
Kendini her yönüyle sürekli geliştirmeye çalışan biriyim. Sürekli kitap okurum, araştırırım her şeyi takip etmeye çalışırım. İnsanları severim fakat onları kırmamak adına kimseye yalan söylemem. Doğru olduğuna inandığım şeyleri paylaşırım.

Çok uzun zamandır bu sektör içindesiniz… “Bugün Ne Giysem” yarışması dönüm noktanız oldu diyebilir misiniz?

Tabii ki diyebiliriz. Uzun zamandır bu sektörün içindeyim, yıllarca büyük markaların tasarım departman yöneticiliğini yaptım. Bu yüzden sektörün tanıdığı bir tasarımcıydım zaten. Kendi markamı yapmaya başladığımda “Bugün Ne Giysem” tüm Türkiye’nin beni tanımasına vesile oldu.
IstanbulFashionWeek2013_II_eel9788

13 yıldır moda sektörünün içindesiniz… Sizce ne gibi gelişmeler oldu?
Türk tasarımcılar değerlendi. Türk insanı büyük markalar yerine genç tasarımcıları da tercih etmeye başladılar ve dünyada Türk tasarımcıların da konuşulduğu bir noktaya geldik. Yani bir hayli aşama kaydettik.

“Bugün Ne Giysem” yarışmasının Türkiye’deki giyim tarzını değiştirebildiğinizi düşünüyor musunuz?
Kesinlikle düşünüyorum. Yapılan anketlerde de, sokakta birebir yaşadığım diyaloglarda da “Bugün Ne Giysem”in Türk kadınlarına doğru parçaları kombinleyebilme, renkleri doğru kullanma ya da giyinirken düşünebilme gibi bir sürü etkisi olduğunu düşünüyorum.
IstanbulFashionWeek2013_II_eel9759

Hakan Akkaya markanız ile kadın ve erkek kategorisinde ürünler hazırlıyorsunuz. Ürün yelpazeniz bir hayli geniş. Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?
İçinde bulunduğumuz hayat, ülkemin ve dünyanın etkilendiği olaylar benim de tüm yaşamıma ve tasarımlarıma yansıyor.

Ekim ayındaki moda haftasında moda severlere ne gibi sürprizler hazırlıyorsunuz?
Son defilemde olduğu gibi kadın-erkek koleksiyonu olacak. Bu sefer daha farklı bir kadın-erkek koleksiyonu olacak diyebilirim. Bu sezon koleksiyonumu farklı detaylarla süsledim. Sizin de söylediğiniz gibi büyük sürprizler var ve bunları defileme saklıyorum…
IstanbulFashionWeek2013_II_eel9700

Şık olmak için çok para harcanılmalı mı?
Tabii ki harcanabilir. Ama bir şeye dikkat etmek gerek şık olmak için illa çok para harcamak gerekmemektedir. Yani şık olmak, para harcamakla doğru orantılı değildir. Önemli olan yerine ve zamanına göre doğru parçaları doğru kombinleyebilmek ve kendinize yakıştırabilmektir.
IstanbulFashionWeek2013_II_eel9703

Bir kadının gardırobunda olmazsa olmaz parçalar nelerdir?
Kalem elbise, straplez elbise, kalem etek, beyaz gömlek, iyi dikilmiş fit bir takım ve bir blazer ceket mutlaka gardırobunuzda olmalı.

Siz de moda üzerine bir kitap yayınlamayı düşünüyor musunuz?
Bu konuyla ilgili girişimlerim var. Hem keyifli hem de öğretici bir şey hazırlamayı düşünüyorum.

Türkiye’de ve dünyada tarzını beğendiğiniz isimler kimler?
Nickole Kidman, Tom Ford, Kate Moss, Beyza Arslan, Derin Mermerci, Hande Ataizi.

Siz kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Benim tarzım; elegan, sade ve şık.

Yakın zamandaki projelerinizden bahseder misiniz?
Yeni sezonda “Bugün Ne Giysem” yeniden başlıyor. Ekimin ilk haftası MBFWİ var. Şu an ona hazırlanıyorum. Önümüzdeki aylarda birkaç defilem daha olacak. Çünkü önümüzdeki yaz mayo-bikini koleksiyonumu satışa çıkaracağım. Bunun yanında şu an fikir aşamasında olduğum birkaç proje var.
hakan akkaya

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Bir Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: