Başa Dön

Türkiye’nin “ENBE”ğenilen Orkestra Şefi: Behzat GERÇEKER

blank

Türkiye’nin “ENBE”ğenilen Orkestra Şefi: Behzat GERÇEKER

Okuma süresi 2 dakika

Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
Ankara’da doğdum. Ankara Devlet Konservatuarı Piyano ve Nefesli Sazlar Bölümü’nden 1987’de mezun oldum. Yüksek lisansımı İstanbul Devlet Konservatuarı’nda tamamladım. Paris’te modern müzik üzerine çalışmalarda bulundum, Fransa’da Terry Canss ile çalıştıktan sonra, bir süre de Macaristan’da Macar etnik müziği üzerine ve ayrıca Fransa’da hafif müzik orkestrası ve şefliği üzerine çalışmalar yaptım. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde de 9 yıl görev yaptım.

Albümdeki isimleri belirlemenizde esas unsur ne oldu?
Türk ve dünya starlarını aynı albümde bir araya getirmek ve genç müzisyenleri, yeni aranjör ve bestecileri toplumumuza tanıtmaktı.

Albümde, Müslüm Gürses’ ten Tarkan’a, Ajda Pekkan’ dan Jose Feliciano’ ya kadar çeşitli isimler görüyoruz. En çok hangi kesim tarafından dinleneceğinizi düşünüyorsunuz?
Bu albümün her kesime hitap ettiğini düşünüyorum.

Albümlerinizin en dikkat çekici yönlerinden birisi de, duyduğumuz yeni ve güzel sesler. Albümlerinizde onlara yer vermenizin özel bir sebebi var mı?
Türkiye çok genç bir nüfusa sahip. Hedefim genç yeteneklere ne kadar güvendiğimi gösterip, onları ENBE Orkestrası’nın deneyimlerinden yararlandırmaktır.

Müzik piyasasında sürekli yeni albümler çıkarken, sizce sizin albümünüzün hızla liste başı olmasının nedeni nedir?
Bu albümde 50 kişilik ekibin emeği ve alın teri var. Türk insanı, emek verilen kaliteli müziği beğeni ile karşıladı.

Peki, Türk halkının müziğe bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türk halkının bu konuda çok bilinçli ve duyarlı olduğunu düşünüyorum.

İş hayatınızdan arta kalan zamanda, sosyal hayatınızda nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Ailemle ve spor yaparak, sıklıkla tenis oynayarak vakit geçiriyorum.

Önümüzdeki günlerde, yeni albümünüz için turne ya da tanıtım çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz?
Evet, birçok konser projemiz var. İlk olarak 04 Nisan 2011 tarihinde “Kalbim” albümümüzün tanıtım konserini Türk Eğitim Derneği’nin “10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye Projesi” kapsamında yapacağız.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.