Başa Dön

Osmanlı Padişahları Sedef Çalarkan’ın Tasarımlarında Hayat Buluyor

blank

Osmanlı Padişahları Sedef Çalarkan’ın Tasarımlarında Hayat Buluyor

Okuma süresi 4 dakika

Sedef Çalarkan’ın tasarımlarında 3.Murat’ı İpod dinlerken görebilir veya onun tasarladığı bir t-shirtle omzunuzda Kaşıkçı Elması’nı taşıyabilirsiniz… Markası Global Ottoman ile kültürel değerlere vurgu yapan tasarımlara imza atan, kendisini “moda” tasarımcısı değil de konsept tasarımcı olarak tanımlamayı tercih eden Sedef Çalarkan MAG’ın konuğu oluyor…

Markanızın Tarman Group bünyesine dahil edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Birçok dünya ülkesinde önemli grupların farklı sektörlerden olsalar bile tasarım markalarına yatırım yaptığını sıkça görüyoruz. Ülkemizde ise bu tür yaklaşımlar henüz istenilen düzeyde değil maalesef. Sadece bazı hazır giyim markalarının moda tasarımcıları ile işbirliklerini görebiliyoruz. Ancak bünyesinde bir hazır giyim markası olmadığı halde, Tarman Group’un tasarımcı kimliğime ve markama yaklaşımını çok medeni ve aynı zamanda akılcı buluyorum.

Markanızın Tarman gibi önemli bir grubun bünyesine dahil edilmesinin sizin açınızdan avantajları?
Bir tasarımcı olarak köklü, profesyonel ve tasarıma saygı gösteren bir grup dahilinde olmaktan çok mutluyum. Tasarım yapmak, koleksiyon oluşturmak dışında oldukça zamanımı alan birçok teknik ve ticari konu benim yerime profesyonel bir ekip tarafından yönetiliyor olacak. Bundan daha büyük bir konfor düşünemiyorum. Benim için diğer bir avantajı da, hatta mutluluk da diyebiliriz,  tasarımlarımın daha geniş kitlelere ulaşma şansının artması olacak.

Tasarımcıların büyük grupların desteğine neden ihtiyaçları var?
Bir tasarımcının yaratım süreci içerisinde, satın alma, üretim takibi yapma ve ticari detaylarla uğraşması verimliliğini kesinlikle çok etkiler. Bu durumda bir tasarımcının hem ticaret yapabilmesi ve aynı anda tasarım sürecini sağlıklı yürütebilmesi oldukça güç… Satış noktalarının oluşturulması, denetlenmesi, tanıtım ve reklam çalışmalarının yürütülmesi, üretim detayları ve markalaşma sürecinin tüm gereklerinin güçlü ve donanımlı bir ekibin kontrolünde olması tasarımcılar için büyük bir şans.

Markanızın ismi neden Global Ottoman oldu?
Kültürel değerlerimizin, sembollerimizin, son yıllarda dünyanın en etkin tanıtım aracı olarak kabul gören “moda” ile hala başarılı bir şekilde harmanlanamaması üzücü bir durum. Buradan yola çıkarak markamızın adını Global Ottoman olarak belirledik. Biz Global Ottoman markası ile kültürel değerlerimizi ve sembollerimizi yurtiçinde ve yurtdışında “moda” yapmaya aday olacağız.

Sizce Tarman Group neden Sedef Çalarkan’da karar kıldı?
“Kaşıkçı Elması”na başrol verdiğim hazır giyim koleksiyonum Murat Tarman’ın çok ilgisini çekmiş. Kültürel değer ve sembollerimize vurgu yapan tasarım anlayışım, ürünlerdeki yüksek kalite ve marka bilinirliğim de sanırım kararlarında etkili oldu. Sedef Çalarkan markasının özellikle gençler üzerindeki olumlu etkisi, hatta trendy marka kimliği de grup tarafından dikkate alınmıştır diye düşünüyorum.

Sedef Çalarkan imzalı tasarımlara nasıl ulaşabiliyoruz?
Birçok ünlü spor giyim markasının bir arada satıldığı Jeans Lab mağazalarından ve Türkiye’nin önemli bir consept store zinciri olan Bill Store’larda limitli sayıda üretilmiş t-shirt koleksiyonuma ulaşılabilir. Ayrıca Atatürk Hava Limanı’nda da koleksiyonumun bir bölümü yer almaktadır. Kişiye özel tasarım ve üretimler için ise Nişantaşı’ndaki ofisimde hizmet veriyorum.

Haute Couture üretimde mi yapıyorsunuz?
Özellikle farklı ve benzeri olmayan giysilere ilgi duyan önemli bir kitle var biliyorsunuz. İstanbul’daki atölyemde bu hizmeti veriyorum. Diğer moda tasarımcılarından çok daha farklı bir tasarım yaklaşımıyla özellikle kültürel değerlerimize vurgu yapan giysiler üretiyorum.

Global Ottoman markası için ise nasıl bir satış ağı kuracaksınız?
Bu markanın oldukça seçilmiş noktalarda cornerları olacak. Yaklaşım olarak üstün kalitede malzeme ve işçiliğin yanı sıra zamansız ve klasik olabilecek bir çizgiyi takip edeceğiz. Bu sebeple kendi mağazalarımızı da zaman içerisinde en doğru noktalarda ve en doğru konsept dahilinde oluşturacağız.

Röportaj: Damla İplikcioğlu

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.