Başa Dön

İstanbul Moda Haftası Eksiler-Artılar

blank

İstanbul Moda Haftası Eksiler-Artılar

Başlıktan da anlaşılacağı gibi kimleri memnun etti bilmiyorum ama IFW tabiri caizse ses var görüntü yok imajını kararlı bir şekilde devam ettiriyor. İzleyicisi kendinden güzel olan moda haftasının ciddi şekilde ele alınıp, markalara, tasarımcılara nasıl katkı sağlanır iyice analiz edilmesi ve dünyanın göz bebeği İstanbul’a yakışır bir etkinliğin daha profesyonel kişilerce yönetilmesi gerekir.

 

Ticari anlamda bakıldığı zaman IFW bugün dünya sıralamasında ilk 10’da hatta ilk 20’de bile değildir. Çok başarılı olduğunu düşündüğüm çoğu tasarımcının, dünya çapında yeterince üne kavuşamamış olması ve markalaşmayı tamamlayamaması, IFW yönetimin amatörlüğü ile birleşince, ortaya bu garip tablo çıkıyor.

 

IFW, bırakın dünyayı, Türkiye’ye bile mal olmuş bir organizasyon değil. Günlerdir internette fotoğraf ve video aramaktan Google bile pes eder hale gelmiştir. Neden resmi web sayfasında bu defileler canlı yayınlanmaz, neden yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, sayfasında yayınlanmaz. Bu defileler İstanbul cemiyetine mi mal olmuştur da ahalinin haberi yoktur. Neden Ankara’da, İzmir’de okuyan bir moda öğrencisi defileleri sınıfında canlı olarak izleyip yeni bir görüş kazanamaz? (Moda haftası boyunca yayınlanmayan fotolar umarım bu yazı okuyucularla buluşana kadar yayınlanır)

 

Üstüne alınan olursa sorularım olacak;

IFW web sayfası neden işlevsizdir ve Facebook, Twitter takipçileri için yapılmış bölüm neden sayfanın yarısını kaplamaktadır?

Defileyi izlemek için oluşan yoğunluk moda tasarımcılarına  destek aşamasında neden bir elin parmak sayısından az olur?

Neden bazı tasarımcılar her sene aynı mankenleri kullanırlar?

Bir model veya star yüzünden neden defile yarım saat ertelenir, markanın değeri neden ayaklar altına alınır?

Gelişmekte olan (emerging) hangi tasarımcı veya kurulmuş bir marka (established) web sayfasında neden açıklanmaz?

 

Giovane Gentile

Çok düz, basit  ve genele hitap eden bir çizgisi var. Bence marka da bunu hedefliyor.Sanırım Zara gibi markalara rakip olabilecek bir marka.

 

AVVA

Tarzıyla  diğerlerine göre daha modern duran AVVA her ne kadar geçen sezondaki Topshop tasarım ve stillerini andırsa da sınırlarını zorlamıştır. Eminim ki daha iyi yerlere gelecektir. Söylemeden geçemeyeceğim AVVA’nın ciddi bir defile stilisti ile çalışması gerekir.

 (+)

 

Yıllardır tekstilde dünyada sözü geçen ülkeler arasında olmanın verdiği avantajı, markalaşma ile taçlandırmak isteyen ciddi bir genç neslin yetişiyor olması, Türk modasının, yakın zamanda olmasa bile, gelecekte hak ettiği konuma geleceğine  inanıyorum… İstanbul’da Fashion Week düzenlenirken, Türk moda tasarımcıları oyunun oynandığı sahaya çıkmıştı. İstanbul Ticaret Odası’nın sponsorluğunda “İstanbul Atelier” olarak Pure London Hazır Giyim Fuarı’nda showroom’larını açmış ve bizleri temsilen elinden geleni yapıyorlardı. 10’a yakın genç tasarımcı arkadaşımız ürünlerini dünyanın her yerinden gelen alıcılara tanıtıyordu, İstanbul Ticaret Odası’na gençlere olan desteğinden dolayı teşekkür etmek lazım…

Moda haftasının diğer önemli olaylarından biri de insanların müthiş ilgisi… 7’den 70’e herkes televizyonda bir kare görebilmek, o haftanın parçası olabilmek için yarışır haldeydi. Hepimizin gördüğü gibi Türkiye’nin en önemli isimleri defileden defileye gezerek hem destek oldular hem de kendi göz zevklerini geliştirdiler. Bu kadar ilginin olduğu yerde eminim yerel markalar yakında kendilerini aşacaktır.

 

Yurt dışındaki pek çok moda haftasına katılan biri olarak; artılardan çok eksilerin üzerinde durdum. Umarım İstanbul Fashion Week seçim panelinde ve organizasyon grubunda bulunan değerli büyüklerimiz de negatif yanlarını ele alıp önümüzdeki seneler için İstanbul’un hak ettiği ve dünyada yeri olabilecek müthiş bir yapılanmaya giderler.

 

Niyazi Erdoğan

İstanbul’da olsam gidip izleyeceğim tek tasarımcı olurdu muhtemelen. Model seçimi, sunumu çok başarılı hazırlanmış… Umarım beklediği desteği görüyordur.

Atıl Kutoğlu

Mutlaka koleksiyondan alacak bir şeyler bulabilirsiniz ama kadın giyimde verdiği tatmini erkek giyime ne kadar yansıtabiliyor bu konu tartışılır…

 

[nggallery id=1053]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.