Başa Dön

En lezzetlisi En tazesi ile The Restaurant Rafine

blank

En lezzetlisi En tazesi ile The Restaurant Rafine

Okuma süresi 4 dakika

 Muhteşem başarılara imza atan ve herkes tarafından beğenilen Big Chefs Cafe’lerin ve Rafine Restaurant’ın Genel Müdürü Tolga Terzi ile çok hoş bir röportaj gerçekleştirdik… Geçmişten geleceğe birçok konu hakkında konuştuk…

 

Ne zamandan beri Big Chefs Cafe’desiniz?

 2007 yılında açılan ilk Big Chefs’den beri Gamze Cizre-li’yle birlikte markanın büyüme  sürecinde omuz omuza verdik. Ankara’daki üç şubenin ardından, Gaziantep’i açtık. İstanbul’da Etiler, Tünel, Ataköy, Marmara Forum, Ataşehir ve Suadiye’de şubelerimiz var. Mersin Marina ve Antalya’dan sonra sırada İzmir ve Bodrum var. Bursa ve Adana’da da olmak istiyoruz. Bundan sonraki hedefimiz artık yurtdışı. Azerbaycan, Rusya ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere New York ve Londra’da yer almayı düşündüğümüz pazarlar.

 

Peki, Rafine Restaurant nasıl oluştu? İç dekorasyonu gerçekten çok hoş… Biraz bahsedebilir misiniz?

Big Chefs’ten sonra İran Caddesi 35 numara’da senelerdir boş olan müstakil villada yeni bir bebeğimiz oldu; “Rafine”. Eski bir Ankara Evi olan Rafine, 3 katlı. Girişimizi kış bahçesi ile birleştirdik, orta katımızı en iyi şekilde dekore etmeye çalıştık.

En üst katta da, özel ve iş yemeklerinin yapılabileceği, evimizin yemek odası atmosferinde, yaklaşık 20-30 kişiyi ağırlayabildiğimiz çok özel bir alan yarattık.

İyi yemek, iyi servis amacıyla yola çıkılmış bir konsept. Kasım’da birinci yılımız doluyor. İlk açtığımızda kendimizi iyi ifade edemediğimizi düşünüyorum. Konseptimiz, fiyat politikamız, lezzetlerimiz ancak bu sezonda oturdu diyebilirim. Zaten bir markanın oturması bir yılı buluyor. Çok değer verdiğimiz çok emek vererek büyüttüğümüz yeni markamızı 2012’de İstanbul’a da götürmeyi hedefliyoruz.

 

İkinci yılınıza girerken ne tür değişiklikler yaptınız?

İkinci yılımıza girerken, mevsimin de sonbahar ve kışa dönmesiyle, konsepte dair epeyce bir araştırma yaptık.

Şef Celal ekibi ile Antakya, Antep, Mardin’den, Ege’de Ayvalık’tan Edremit’e kadar hemen hemen her yeri gezdiler. Ben de zaman buldukça onlara katıldım… Bu sezon, yani sonbahar-kış menümüze Anadolu’dan bazı lezzetleri de ekledik.

Bu arada öğlen için çok özel bir büfe hazırladık. Günün taze sebzelerinden zeytinyağlılara, özel otlarla yapılan salatalardan deniz mahsüllerine kadar geniş bir büfe… Öğlene yönelik özellikle kadınların ve vakti kısıtlı olan iş çevrelerinin çok seveceğini düşünüyoruz.

 

 

Fiyatlar nasıl, pahalı mısınız?

Hayır, yenilenen menümüzle kesinlikle değil. Bu özel ve şık mekanda en uygun fiyatla, en iyi lezzeti ve servisi vermeye çalışıyoruz. Kalite-lezzet-fiyat dengesine çok dikkat ediyoruz. Kişi başı ortalama öğle servisinde 30-35 TL, akşam servisinde ise 55-65 TL aralığında değişiyor.

 

 

Mutfağınızdan bahseder misiniz?

Doğu-Batı melezi diyoruz mutfağımıza. En çok dikkat etmeye çalıştığımız özellik ise tazelik, mevsimsellik, yöresellik ve sadelik. Menümüzde ağırlıklı Türk olmak üzere çeşitli ülke mutfaklarından yemeklerimiz bulunmakta, kullandığımız malzemelerin en tazesi ve en lezzetlisi olmasına dikkat ediyoruz.

Malzemeleri hep yerinden temin etmeye çalışıyoruz. Kuzu etini Trakya’dan kıvırcık kuzu getirterek temin ediyoruz.

Levreğimiz Karadeniz’den, tereyağımız Vakfıkebir’den, ahtapotumuz Bodrum’dan, zeytinyağımız bize özel Ayvalık’tan geliyor, eğer en iyi kavurma Diyarbakır’daysa oradan getirtiyoruz. Türk mutfağı dışındaki yemeklerimiz için de yine en iyi kaliteyi bulmak için mutlaka üretilen ülkesinden getirtiyoruz.

 

Menünüzde neler var?

 Her damak tadına uygun yemekler var menümüzde.

Başlangıçlarda soğan, vişneli yaprak sarma, kuru patlıcan dolma, limonlu levrek, kavurmalı mini pideler, avokadolu somon, köz patlıcan, fener kavurma, çok çeşitli salatalar var. Çerkez tavuklu ravyoli, ev yapımı makarnalar, dinlendirilmiş ızgara antrikot, bonfilelerimiz, hünkarbeğendi, kuzu kebabı, ızgara deniz levreğimiz, Faroz usulü lagos buğulama ana yemeklerimizden bazıları. Tatlılar ise muhteşem; balkabaklı baklavadan sufleye, şekerpareden dondurmalı leblebi helvasına kadar her damak tadına uygun tatlılarımız var.

Biz restorancılık işine ekip olarak çok emek veriyoruz. Hepimiz için bugün başardıklarımız yarın bizim için yeterli olmuyor. Yarına daha fazlasını, daha iyisini yapmamız lazım.

[nggallery id=606]

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.