Başa Dön

Uluslararası Ekmek Festivali

Uluslararası Ekmek Festivali

Okuma süresi 1 dakika

Ekmek dediğimizde, Avrupa ve Asya’da aklımıza buğday unundan yapılan ekmek gelir. Orta Amerika ve Karayipler’de ise mısır… Mısır ile yapılan lezzetler arasında en ön plana çıkan ise Arepa’dır.

Yuvarlak form verilerek pişirilen Arepa hamuru su, tuz ve mısır unundan hazırlanır. Tarihi, sömürge öncesi döneme kadar uzanmaktadır. Venezuela’da ise Arepa ilk olarak Arawak yerlileri tarafından hazırlanmıştır. Bugün toplumsal anlamda son derece önemli bir yere sahip olan Arepa, sadece Venezuela’da değil, Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti’nde de günlük ekmek olarak tüketilmektedir. 1967 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi  Miguel Angel Asturias’ın dediği gibi “Bizler Mısır İnsanlaruyıs”.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Bir Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: