Başa Dön

Zerrin Işık Tüfekçi Diş Estetiğiyle İlgili Merak Edilenler

Zerrin Işık Tüfekçi Diş Estetiğiyle İlgili Merak Edilenler

Evrensel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinin kurucusu Dt. Zerrin Işık Tüfekçi, kişilerin diş hekimliği alanında estetikle ilgili beklentilerinin artması ile, kendilerine sıkça yöneltilen soruların cevaplarına değiniyor…

Son yirmi yılda hastaların diş hekimliği alanında estetikle ilgili beklentileri, daha önce hiç olmadığı kadar değişti ve arttı. Bugün aileler yine öncelikle çocuklarının dişlerinin düzgün sıralanmasını, çürüksüz olmasını ve daha güzel görünmesini istiyorlar ama kendi dişlerinin estetiğiyle ilgili de oldukça istekliler. Sosyal medya paylaşımları, kliniklerin vaka paylaşımları, ünlülerin dişlerinin hikâyeleri ve “öncesi-sonrası” fotoğrafları bir hayli ilgi topluyor. Günümüzde diş hekimlerine bu konuda en çok sorulan soruları, bir yazıda toplayalım istedik. Bunların başında gülüş tasarımı geliyor.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, hastaların gülme hattını, dudak ve diş ilişkisini, estetik açıdan daha güzel bir gülüş elde etmeyi içeren bütünsel bir tedavidir. Bu tedavide önce hastanın beklentileri, bu beklentilerin gerçekçi olup olmadığı, hastanın tam olarak neye gereksinim duyduğu ve bizim neler yapabileceğimiz konuşulur. Kişiye özel olarak hazırlanan tasarım, dijital olarak ya da hastanın ağzında, tedavi öncesinde kişiye sunulur. Hasta ile beraber diş eti konturunun düzenlemesine ihtiyaç olup olmadığı, beyazlatma yapılıp yapılmayacağı, şeffaf plaklarla ya da klasik yöntemlerle bir ortodontik tedaviye ihtiyaç olup olmadığı kararlaştırılır. Nasıl ki binlerce diş formu, diş büyüklüğü, diş sıralanışı, farklı ağız ve çene yapısı varsa, bir o kadar da hasta beklentisi söz konusudur ve bunlara uygun tedavi seçeneği mevcuttur. Bunlar tedavi öncesinde hastaya nitelikli zaman ayrılarak, detaylı muayene eşliğinde ve hastanın anlayacağı şekilde konuşulur. Hastadan alınan fotoğraflar ve videolarla işlem başlar. Gülüş tasarımı ile hasta beklentilerine en çok uyan tasarım dijital olarak dizayn edilir. Ölçüler alınır, gülüş tasarımının “mock-Up” adı verilen uygulamayla hastanın ağzında geçici olarak görülmesi sağlanır. Bu dijital gülüş tasarımı ile gülüşün daha mükemmel olması amaçlanır. Mükemmel gülüş, dişlerin ideal bir şekilde sıralandığı, ön dişlerin biraz daha belirgin olduğu, ağızda eksik dişin bulunmadığı, dudak, diş, diş eti ve yüzün bir denge içerisinde ve uyumlu olduğu, dişlerin lekesiz, daha beyaz, kusursuz göründüğü gülüştür.

Hollywood Smile

Dişlerin yarım ay şeklinde dudak kurvatürünü izlediği, özel bir gülüş tasarımıdır. Hollywood starlarının gülüş tasarımında istediği özellikler bu tanımın oluşmasına sebep olmuştur. Bu gülüş tasarımında dudaklar, dişler ve diş etleri arasında ideal bir uyum hedeflenir. “Hollywood smile” birkaç farklı aşamada tamamlanır. Öncelikle hasta muayene edilir ve estetik bir gülüş için nelere ihtiyacı olduğu belirlenir. Hastaların bir kısmına porselen venerler yapılabilir. Porselen vener uygulamasında bazen diş yüzeylerinde çok hafif oranda aşındırma gerekirken, bazı hastalarda hiç aşındırma yapmadan da işlem gerçekleştirilebilir. Bu yönü ile, estetik diş hekimliğinin en minimal invaziv metotlarının başında gelmektedir. Aşındırmanın ardından dişlerin ön bölümlerine “yaprak porselen” de denen porselen venerler uygulanır ve bu sayede daha beyaz, daha pürüzsüz bir diş görünümü elde edilir. Özellikle minimal çarpıklıkların, aralıkların olduğu, küçük ya da çok renkli dişler için tercih edilir. Aynı zamanda, dişlerde çatlak ve kırık olması gibi durumlarda da bu yöntemle daha estetik bir görünüm sağlanabilir; laminalar ışık geçirgenliğine sahip oldukları için son derece doğal bir görünüm sergilerler. Renklerinin stabil kalması da tercih sebebidir.

Diş Beyazlatma 

“Gülüş tasarımı” veya “Hollywood smile” uygulamalarında ya da bu uygulamalara ihtiyaç duymayan ama dişlerinde çok fazla renklenme olan, diş renginden memnun olmayan hastalara sunulan bir tedavidir. Evde ya da diş kliniklerinde doktor kontrolünde ve uygun materyal ile yapılması önerilen, basit ve çabuk sonuç alınabilen bir metottur. Dişleri daha düzgün ve daha beyaz olan kişiler kendilerini çok daha iyi hissettiklerini ve kendilerine daha fazla güvenmeye başladıklarını dile getirmektedir.

Saydığımız bu tedavilerin yanı sıra, “dudak dolgusu” ile dudak konturlarının dişlerle uyumlu hale getirilmesi, “masseter botoksu” ile yüz şeklinin daha feminen bir görünüme kavuşturulması, güldüğünde diş etleri çok görünen hastalar için “gummy smile” tedavisinin uygulanması ve dudak içindeki kasların uyumu gibi konularda diğer branşlardan hekimlerle birlikte çalışılması, gülüşe bütünsel yaklaşılmasını ve hastalara kendilerine özel gülüşün hediye edilmesini sağlayacaktır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.