Başa Dön

Yerel ve Güçlü Koç Pazarlama

Yerel ve Güçlü Koç Pazarlama

Türkiye’nin ilk resmî Sony bayisi olan Koç Pazarlama’nın üçüncü kuşak temsilcisi ve kurucu ortakları Yavuz Selim Koç ile Yasin Koç, mağazanın ürün yelpazesini ve mutlu müşteriler için izledikleri yolu MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

Koç Pazarlama’nın geçmişinden bahseder misiniz? Gayesi ve vizyonu nedir?

Koç Pazarlama’nın hikâyesi, 1960 yılında dedemiz merhum Hamdi Koç’un Ankara’ya gelmesiyle başlar. Kurduğu küçük ticarethanesinde perakendecilik sektörüne atılır. 1980 yılında oğullarıyla birlikte Ankara, İzmir Caddesi’ndeki mağazasını, elektronik ve beyaz eşya satışını kapsayacak şekilde genişletir. 1990 ve 2000 yılları arasında yurt dışından elektronik cihazlar getirerek Türkiye’nin birçok noktasında satışını gerçekleştirir.

Üçüncü kuşak olan bizler de 2000’li yıllardan bugüne birçok markayı bünyemize katarak büyümeye devam etmekteyiz. Amacımız, bünyemizdeki Siemens, Samsung, LG, Sony, Philips, Nespresso markalarının ürünlerini en doğru şekilde Türkiye’nin her yerindeki tüketicileriyle buluşturmaktır. Benimsediğimiz şeffaf, adil ve hesap verebilir duruşu kendimize ilke edinerek yolumuza devam ediyoruz.

Geçmişinizde sık sık ilklere imza attınız. Bu ilkler nelerdi?

Türkiye’nin ilk resmî Sony bayisi olduk ve Siemens gibi güçlü bir markanın Avrupa’daki en büyük deneyim mağazasını Ankara Beytepe’de tüketicilerimizin hizmetine sunduk.

Ürün yelpazenizde neler bulunuyor?

Mağazamızda; ankastre ve solo beyaz eşyalar, televizyon, cep telefonu ve kulaklık, kahve makineleri, profesyonel fotoğraf makineleri, oyun konsolu, klima, küçük ev aletleri vb. ürünler yer alıyor. Yani tüketicinin ihtiyacı olan birçok ürün Koç Pazarlama mağazalarından temin edebilir.

Mutlu müşteriler için nasıl bir yol izliyorsunuz? Hangi ilkeler doğrultusunda ilerliyorsunuz?

Mağazalarımızdaki profesyonel çalışanlarımızla, müşterilerimizin ihtiyacı doğrultusunda doğru ürünü kendilerine sunarak, alışveriş yapmalarını sağlıyoruz. Müşterimizin satın alması ile başlayıp satış sonrası hizmetin tüm sürecini takip ederek, herhangi bir problemle karşılaşıldığında anında çözümleyerek, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz.

Müşteri hizmetleri departmanı ile birlikte Google yorumlarını ve feedback’leri ayrı ayrı inceleyerek değerlendiriyoruz ve tüm müşterilerimize geri dönüş yaparak memnuniyetini ölçmeye, aynı zamanda herhangi bir sorun var ise birimlerimize iletip problemi en aza indirmeye gayret ediyoruz.

Gelecek hedeflerinizde neler yer alıyor? Planlarınızdan bahseder misiniz?

Gelecekte; kökleri sağlam temellere dayalı bu markamızı kuşaktan kuşağa aktarmak, Türkiye’de adından sıkça bahsettiren bir marka olmak ve bunu sağlarken de sadece ticari kaygılar gütmeyip aynı zamanda sosyal sorumluluk düsturundan asla taviz vermeden yüzlerce, hatta binlerce kişiye istihdam ve Türkiye Cumhuriyeti’mize fayda sağlayan bir kurum olmak. Tüketici elektroniği sektöründe global zincir marketlerinin karşısında yerel, güçlü bir organizasyon kurmak ve yaşatmak…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.