Başa Dön

Yenilikçi Genç Ve Lüks Tasarımların Adresi Gaia&Gino

blank

Yenilikçi Genç Ve Lüks Tasarımların Adresi Gaia&Gino

Okuma süresi 5 dakika

Türkiye’nin aksesuar alanında ilk uluslararası tasarım firması olan Gaia&Gino sofistike, inovatif, yenilikçi ve el işçiliği ile üretilmiş ev aksesuarlarıyla göz kamaştırıyor… Dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışan ve dünyanın dört bir yanında ürünlerini satışa sunan Gaia&Gino’nun sahibi Gaye Çevikel’le ilginç hikayeli firma isminden ürünlerine kadar birçok konuyu ve elbette bu genç firmanın hedeflerini konuştuk…

Gaye Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Kısaca dinamik bir iş kadını ve köpeğini çok seven bir tasarım aşığıyım, diyebilirim. 1995’de Decorum’u kurdum. Alessi ve Kosta Boda markalarını Türk pazarıyla tanıştırıp, tasarım bilincinin yerleşmesini teşvik etmek istedim. Sonra Decorum’da edindiğim know-how ile uluslararası bir tasarım markası olan Gaia&Gino’yu yarattım.

2004 yılında Gaia&Gino adlı firmayı kurdunuz. Firmanızın adını köpeğiniz Gino’dan yola çıkarak kurmuşsunuz…
Evet doğru… Çok isim denedik ancak bunun kadar markayı iyi yansıtacak daha iyisi yoktu. Gaia, benim takma adım ve Gino da köpeğimin adı.

İnovatif ve lüks tasarım hediyelik eşya segmentinde ödüllü bir Türk tasarım markası Gaia&Gino ve ev yaşamı için sıra dışı objeler tasarlıyor… Bu fikir nereden oluştu? Gaia&Gino’nun kuruluş aşamasını, o süreci bizimle paylaşır mısınız?
Tasarım fuarlarına katılarak, tüm dünyayı geziyordum ve ne yazık ki bu fuarlarda hiçbir Türk tasarım markasının yer almadığını gördüm. Bu nedenle de, Türkiye’nin aksesuar alanında ilk uluslararası tasarım markasını yaratmaya karar verdim. Böylece 2004 yılında Gaia&Gino markası doğdu. Gaia&Gino Andrée Putman, Arik Levy, Christian Ghion, Constantin Boym, Defne Koz, Harry Allen, Jaime Hayon ve Karim Rashid gibi dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışmaktadır.

Türkiye’de sizin gibi firmaların sayısı az mı? Bir ihtiyaç doğrultusunda mı doğdu Gaia&Gino?

Tasarım dünyası dünyada çok geniş, Türkiye’de ise daha sınırlı fakat gelişmekte olan bir alan. Uluslararası platformda da bir Türk tasarım markasının eksikliği vardı ve Gaia&Gino doğdu.

Gaia&Gino’ya gelenler ne tarz ürünler bulabiliyor?

Gaia&Gino lüks segmentte bir tasarım markası. Gaia&Gino’ya gelenler hikayesi olan, sofistike, inovatif, yenilikçi malzemeler ve el işçiliğiyle sınırlı sayıda üretilmiş ev aksesuarları bulabilirler.

Ünlü tasarımcıların ürünleri de var Gaia&Gino’da… Birlikte çalışacağınız tasarımcılara karar verirken nelere dikkat ettiniz?

Gaia&Gino’nun tüm ürünleri dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından tasarlanmıştır. Karim Rashid, Arik Levy, Andrée Putman, Jaime Hayon, Harry Allen, Christian Ghion, Constantin Boym, Yves Béhar ve Türk yeteneklerden Defne Koz gibi ünlü tasarımcıların geleneksel form ve desenlere getirdikleri yaratıcı yorumların sonucunda, çağdaş tasarımı Türk duyarlılığı ile birleştiren ürünler ortaya çıkardık. Tasarımcıların belirlenmesinde; çizgilerinin marka kimliğiyle uyuşması çok önemli. Seçilen tasarımcılarda dikkat ettiğimiz özellikler; dinamik, organik, duygulara hitap eden, multidisipliner ve çok kültürlü olmaları.

Gaia&Gino birçok tasarım ödülü de sığdırmış altı yıla… Aslında bu kadar başarı için çok kısa bir süre… Firmanın böyle bir ivme kazanacağını tahmin etmiş miydiniz?
Biz ekip olarak her şeyi çok inanarak ve doğru insanlarla yaptık. Bu durumda başarı kaçınılmazdı.. Şu anda Gaia&Gino dünyadaki tasarım otoriteleri tarafından ilk on yenilikçi, genç, lüks tasarım markaları arasında gösteriliyor.

Gaia&Gino’nun bir ürün stratejisi var: “Ulaşılabilir ancak nadir”… Bunu biraz açabilir misiniz?
Günümüzde “lüks” kavramı; “gösterişli”nin artık eskisi kadar ilgi görmemesi ve ekonomik dalgalanmalardan dolayı değişti. Bu nedenle de marka stratejimizi; marka kimliğinin korunduğu üstün tasarıma sahip ancak ulaşılabilir tasarımlar olarak revize ettik.

Gaia&Gino olarak yurtdışına da açıldınız. Hangi ülkelerde ürünleriniz var?
Gaia&Gino ürünleri New York’tan Pekin’e, dünyanın her yerinde stil bilincine sahip mağazalarda satılıyor: Amerika’da Barneys, Moss NY, MoMA, SFMOMA, Paul Smith, Elements Chicago; Paris’te Silvera, Le Bon Marché, Printemps, Arty Dandy; Milano’da La Rinascente, Skitsch, 10 Corso Como; İsviçre ve Almanya’da Vitra Tasarım Müzesi; İngiltere’de Conran Shop, Chaplins, Thomas Goode ve Paul Smith; Rusya’da Design Boom; Hong Kong ve Pekin’de Lane Crawford ile BAE’de Boutique 1’da.

Müşteri profiliniz nedir?
25 yaş üstü, iyi tasarım farkındalığı olan , iyi eğitimli, okumayı ve seyahat etmeyi seven ve de evlerini hayatlarının bir yansıması olarak görenler..
Gaia&Gino’nun gelecekteki planları, hedefleri neler?
Milano Design haftasında (Nisan 14-19 2010) Swarovski ile ortak üç koleksiyon çıkarıyoruz. Ayrıca yeni çalıştığımız birkaç kategoride farklı tasarım grupları ile işbirliğimiz var. Hedefimiz sürekli kendimizi yenilemek ve kendimizle yarışmak…

Sektörde karşılaştığınız zorluklar oldu mu?
Sektörde karşılaştığımız zorluklardan en büyüğünü üreticilerle yaşadık. Türkiye’de de bunun sıkıntısını duyuyoruz. Bunun dışında önemli bir zorluk çekmedik.

MAG Okurları için ne söylemek istersiniz?
Gaia&Gino’yu artık Türkiye’de de bulabilecekler. Harvey Nichols İstanbul’da ürünlerimizin satışına başlandı. Diğer iyi satış noktalarında da olmayı arzu ediyoruz.
Röportaj: Damla İplikcioğlu

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: