Başa Dön

Yeni Bir Hayata Davetlisiniz

blank

Yeni Bir Hayata Davetlisiniz

Okuma süresi 8 dakika

MGT Consulting Montenegro Ankara temsilcisi Progress Travel firmasının sahibi Okan Ertaş birkaç yıl içerisinde Avrupa Birliği’ne girmek üzere olan ülke Montenegro (Karadağ)’da oturma ve çalışma hakkına sahip olmak isteyenler için nasıl aracılık ettiklerinden bahsediyor…

 

blank

 Şirketinizin kurulum amacı ve yaptığınız işler hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Karadağ’ın Tivat şehrinde yerleşik olan “MGT Consulting Montenegro”; 1985 yılından beri danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren, İstanbul Merkezli MOD Ajans (Management of Demand) alt kuruluşudur. Biz “Progress Travel” olarak MGT Consulting Montenegro’nun Ankara temsilcisiyiz.

Progress Travel 1994 senesinden beri faaliyet gösteren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne bağlı A grubu bir seyahat acentasıdır. Kongre, seminer, bayii toplantı organizasyonları, yurt içi ve yurt dışı bilet satışı, şoförlü lüks araç kiralama hizmetlerimizin yanı sıra yurt dışı tur programları da sunmaktayız.

İnsanlara büyük fırsatlar sunarak Karadağ’da yaşamalarına olanak sağlıyorsunuz. Bu fikir aklınıza nereden geldi? Fikri uygulama süreciniz nasıl ilerledi?

Turizmle ilgili olan herkes gibi küçük, fakat sunacak çok fazla şeyi olan bu güzel turizm ülkesine duyarsız kalmak olmazdı.

Son zamanlarda Montenegro, yurt dışında tatil tercih edenler ve Balkanlar’da kültür turlarına katılanlar için son derece sevilen bir ülke haline geldi. Montenegro Avrupa’nın tam ortasında, İtalya’nın karşı kıyısında, Adriyatik sahillerinin en güzel coğrafyasında 320 km kıyı şeridi, 65 tane kum plajı ve tarihi zenginlikleriyle yeşil, turkuaz bir ülke. İstanbul’dan sadece 1 saat 20 dakikalık bir uçuşla Montenegro’ya ulaşılabiliyor. Ayrıca ülkemizle kıyaslandığında kimi zaman aynı standartlarda çok daha ekonomik tatil yapma imkanı sunuyor.

Montenegro’ya seyahat eden konuklarımızdan ve dostlarımızdan, bu ülkeye yerleşmek üzere çok fazla sayıda talep almaya başlamıştık. B planı arayışında olanlar için Montenegro’nun çok cazip bir alternatif olacağı düşüncesi o zaman ortaya çıktı.

B planı arayışında olanlar bilirler, bu kişiler tarafından en çok tercih edilen ülkelerin başında ABD, Kanada, İspanya ve Portekiz gibi ülkeler gelir. Montenegro bu ülkelerle kıyaslandığında bize çok daha cazip avantajlar sağlıyor. Ülkemize olan yakınlığının yanı sıra, ekonomik olarak da çok daha düşük ücretlerle Montenegro’da oturma ve çalışma izni sahibi oluyorsunuz.

Kendimiz gidip incelediğimizde Montenegro’nun da Türkiye’den geleceklere gayet sıcak yaklaştığını ve ülkelerine yatırım yapabilecek, belli bir eğitim ve kültür düzeyinde konuklara kapılarının açık olduğunu gözlemledik.Bu aşamadan sonra biz de bu iki talebi birleştirmeyi misyon edindik.blank

Şirket olarak güvenilirliği nasıl sağlıyorsunuz? Garanti verdiğiniz noktalara değinmek gerekirse…

Öncelikle işleyişi gözlemlemek ve değerli müşterilerimizi doğru yönlendirmek için MGT Ankara ofisi olarak Montenegro (Karadağ)’da bir şirket kurarak çalışma ve oturma müsaadelerimizi aldık.

Montenegro’da çalışma ve oturma izni almaya karar verildiğinde müşterilerimizle bir sözleşme imzalıyoruz. Anlaşılacağı üzere bu izinlerin alınması için Montenegro (Karadağ)’da şirket kurmak ya da ortak olmak gerekiyor.

Montenegro (Karadağ)’da muhatabınız devlettir.  Bütün işlemleriniz devlet kurumlarında gerçekleşmektedir. Mali müşavirimizle beraber önce noterden bir yeminli tercüman eşliğinde kontratlarınızı yapıyorsunuz, uluslararası bir bankada hesap acıyorsunuz, devlet hastanesinden rapor alıyorsunuz. İçişleri Bakanlığı’na giderek, kaydınızı yaptırıyorsunuz, fotoğraf çektirip, parmak izi veriyorsunuz. Montenegro’da bankacılık işlemlerimizi, Fransız Bankası Société Générale, Avusturya Bankası Erste Bank, iş geliştirme, iş yönetimi ve buna bağlı vergilendirme ve denetim hizmetlerini de başkent Podgorica’da Media DOO ile sürdürmekteyiz.Oturma ve çalışma izninizi size teslim ettiğimiz zaman bizimle olan sözleşme sürecini tamamlamış oluyorsunuz. Birinci seneden sonra işlemlerinize bizim aracılığımızla devam etmek isterseniz, her yıl için bizimle tekrar temasa geçmeniz gerekiyor.

Montenegro (Karadağ) ’nun Avrupa Birliği’ne girme süreci ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

“Montenegro, Avrupa Biriliği’ne aittir ve Avrupa Birliği de Montenegro’ya aittir.”Bu sözler 9 Mayıs 2017’de Montenegro’da gerçeklesen Avrupa Günü kutlamalarında, Avrupa Birliği’nin Montenegro Büyükelçisi Aivo Orav tarafından söylendi. Bize göre de Montenegro Avrupa Birliği’ne çoktan girmiş.  Uyum yasalarını mükemmel bir şekilde uygulamışlar. Para birimi olarak Euro kullanıyorlar ve Montenegro vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı tanınmış bile… Sadece resmiyete dökme kısmı kalmış ki bizce en geç 2019 sonuna kadar bu da tamamlanmış olacak.

Türkiye ile Montenegro (Karadağ) yaşam standartları arasındaki farklar neler?

Trakya kadar bir yüzölçümünde sadece 630.000 kişi yaşıyor. Sürekli yeşil ve mavi görüyorsunuz. Doğa çok güzel korunmuş; Avrupa’nın tek yağmur ormanlarının bulunduğu ülke yine Montenegro’dur. Yüzyıllardır dokunulmadığı için ülkenin toprakları pırıl pırıl tertemiz. Dünyanın ilk ve tek ekolojik ülkesidir. Topraklar koruma altındadır. Düz araziler tarıma ayrılmıştır, inşaat yapılamaz; inşaatlar kıyı şeridi, yamaç ve kayalık bölgelere yapılır. Yabancıya 5 dönümün üzerinde tarım yapması için arsa satışı yasaktır.

Montenegro bana bir Akdeniz ülkesinde, Kuzey Avrupalılar yaşıyor izlenimi veriyor. Rus ekolünden geliyorlar, kültürleri çok gelişmiş ve son derece medeniler, kurallar ülkede harfiyen işliyor, suç oranı neredeyse sıfır. Bir yetkili geçen sene bütün yaz boyunca sadece iki kapkaç olayı olduğunu söyledi.

Tatil yerleri ve sahiller çok temiz. Fiyatlar oldukça uygun ve çok gürültülü değil; barlarda, diskolarda bile müzik rahatsız edici değil.

blank

Sizce insanlar neden Montenegro (Karadağ)’ya göç etmeliler?

Kesinlikle insanlar Montenegro’ya göç etmeliler ya da Türkiye’den gitmeliler demiyoruz. Sadece B planı yapanlara Montenegro’yu öneriyoruz. Güzelliklerini ve özelliklerini bir kenara bırakalım. Zira Türkiye’mizde ve dünyanın birçok ülkesinde de muhteşem yerler var. Uçakla Bodrum’a veya Antalya’ya gider gibi medeni bir Avrupa ülkesine gidiyorsunuz. Montenegro sonuç olarak gelişmekte olan bir ülke. Bu gelişme birçok imkanı da beraberinde getiriyor. Üstüne üstlük onlarla birlikte Avrupa Birliği’ne giriyorsunuz ve Avrupa’da serbest dolaşım, çalışma ve yaşama hakkına sahip oluyorsunuz.

Montenegro (Karadağ)’ya yerleşmek isteyen Türk vatandaşları ne gibi prosedürlerden geçecek?

Sizi başkent Podgorica havalananından karşılayıp dönüşte havalananına bırakıyoruz. Sadece uçak, otel ve yeme – içme için bütçenizi oluşturabilirsiniz. Konaklama ve uçak bileti rezervasyonlarınız için Progress Travel olarak yardımcı olmaya hazırız. Bize Montenegro’da 2 iş günü ayırmanız yeterlidir. Evraklarınızı bize teslim ettikten 5 – 7 iş günü sonrasında şirketiniz tescil edilmiş olacaktır. Şirket tescilinizin ardından sizi 2 – 3 gün Montenegro’ya davet edeceğiz. 10 gün içinde işlemleriniz tamamlanmış, şirketiniz kurulmuş, oturma ve çalışma müsaadeleriniz alınmış olacaktır.

Aynı soyadı taşıyan, 18 yaş altındaki çocuklar, eş ve anne – babalariçin daha sonra oturma müsaadesi alabilirsiniz. Bunu almak ancak sizin müsaadelerinizden sonra mümkündür. Bu müsaadelerin alınabilmesi için sizi daha detaylı bilgilendirmemiz gerekir. Bütçenizi her 1 kişi için yıllık 500 Euro olarak hesaplayabilirsiniz.

Karar verdiğiniz paketin fiyatı ve detayları, avukatlık ofisimiz tarafından hazırlanmış, size bu hizmetin verileceğini taahhüt ettiğimiz sözleşmenizde yer alacaktır.

İşlemlerin maliyetleri ne şekilde olacak?

Başlamak için ödenmesi gereken rakam 9.450 Euro; 2.450 Euro evrak teslimi ile birlikte burada veriliyor.  7.000 Euro ise Montenegro’ya gidince banka hesabına yatıyor. Bu ücretin içine şirketin kurulması, 1 senelik ev ve ofis kirası, 6 aylık sigorta ödemesi, noter ve tercüman masrafları, hastane check-up ücreti, mali müşavir ücreti ve devlete oturma ve çalışma izini için yapılan ödeme dahildir. 6 ay sonra sigorta ödemesi olarak 1550 Euro daha ödeme yapılması gerekmektedir. Yani ilk sene için toplam 11.000 Euro ödemiş oluyorsunuz ve 1 senelik oturma ve çalışma iznine sahip oluyorsunuz.

Bundan sonraki her sene için ödemeniz gereken ücret 6.450 Euro’dur. Bu müsaadeleri 5 yıl boyunca gün atlatmadan devam ettirirseniz 5.yılın sonunda müsaadeleriniz kalıcı, hale döner. Bu bugün şirket kuranlar veya çalışanlar için geçerli, kazanılmış bir haktır. Ayrıca 18 ay sonra Montenegro’nun Avrupa Birliği’ne girmesi ile beklenen kanun, oturma ve çalışma müsaadeleri olanlara pasaport verilmesi yönündedir.

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.