© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Yeni Bir Bakış Açısı Konstelasyon Çalışmaları

Yeni Bir Bakış Açısı Konstelasyon Çalışmaları

Karar vermekte zorlananlar, değişiklik yapmak isteyip kendinde yeterli gücü bulamayanlar, kronik sağlık problemleri yaşayanlar… Bu veya buna benzer sorunlar yaşıyorsanız “konstelasyon çalışması” aradığınız cevap olabilir. Konstelasyon danışmanı Sayın Göksel Karabayır ile gerçekleştirdiğimiz röportajda şu an yaşadıklarımızın aslında yüzyıllar önce yaşananların etkisi olduğunu görecek ve aile sistemi dinamiklerinin bizi ve gelecek nesilleri nasıl etkilediğini fark edeceksiniz…

Konstelasyon çalışmaları eğitmeni ve uygulayıcısı Göksel Karabayır kimdir?

Uluslararası Konstelasyon Çalışmaları Eğitim Merkezi’nin Kurucusu ve International Systemic Constellations Association (ISCA) üyesiyim. Uluslararası alanda oluşan birikimlerimi yeni kuşaklara aktarmak adına kişisel ve profesyonel gelişime katkı sunan eğitim programlarını bizzat kendim hazırlayıp, veriyorum.

 

Konstelasyon çalışmalarının kurucusu Bert Hellinger ve Travma Konstelasyon çalışmalarının öncüsü Prof. Dr. Franz Ruppert başta olmak üzere uluslararası alanda öne çıkan bir çok uygulayıcı kişi ile uzunca bir süre yol aldım. Birçok danışanımla da kendi yöntemlerimle çalışarak kısa sürede son derece olumlu sonuçlara ulaştım ve hala da çalışmalarımı sürdürüyorum.

 

Konstelasyon çalışmaları nedir?

Konstelasyon kavramı bir sistem içindeki öğelerin birbirine göre konumu, durumu ve birbirinden etkileşimi anlamına gelmekle beraber psikoterapi literatürüne Bert Hellinger tarafından oluşturulan “Family Constellation Work” yani “Aile Konstelasyon Çalışmaları” ile girmiştir. Buna göre her aile bir sistem oluşturur ve her bir bireyin eşit derecede aidiyeti söz konusudur. Sistemde oluşabilecek herhangi bir travma daha sonraki nesillleri etkiler ve fiziksel, zihinsel hastalıklar, tıkanıklıklar olarak kendini gösterir.

 

Konstelasyon çalışmaları nasıl uygulanır?

Konstelasyon kolaylaştırıcısı (uygulayıcısı, danışmanı) ve danışan eşliğinde grup seansı ya da bireysel seans olarak uygulanır. Her iki durumda da temsilcilere ihtiyaç olacaktır. Sistemik bakış açısıyla, konusunu çalıştığınız kişiyi “danışanı” etkileyebilecek olan kişi ya da kişiler belirlenir. Temsilci algısı fenomeninin, çalışmalara katılan herkesi hayrete ve şaşkınlığa düşüren, gücü ve yönlendirmesiyle adım adım danışanı etkileyen, hasta eden, tıkayan dinamiklerin kendini göstermesi bir süreçtir. Bu süreçte danışan, temsilci algısı, kolaylaştırıcı ve bilen alanın enerjisi birbirinden etkilenerek hareket eder. Bu nedenle konstelasyon çalışmasında en azından şu iki unsur çok önemlidir. Birincisi danışanın, bugüne kadar var olan durumu değiştirme isteği ve açık yüreklilikle konstelasyon çalışması talep etmesi.

 

İkincisi, bu konstelasyon çalışmasında danışana yardımcı olacak olan uygulayıcının, kolaylaştırıcının konstelasyon çalışmasından ne anladığı, ne kadar açık olduğu, bilgi birikimi, koşullanmaları, tecrübesi ve her şeyden önemlisi bilen alanda temsilciler ve danışan aracılığıyla ortaya çıkacak olanları nasıl gözlemlediği ve algıladığı son derece önemlidir. Konstelasyon çalışması sırasında unutmamalıyız ki sistemik, fenomonolojik ve yapılandırmacı (constructivist) yaklaşımlar gerekli ve geçerli algılama yollarıdır.

 

Şu an hayatta olmayan aile bireylerinin geçmiş dönemde yaşadıkları, kişinin şu anki hayatını nasıl etkileyebiliyor?

Daha önceki kuşaklarda yaşanmış her şey yüzyıllar önce olmuş olsa bile morfogenetik alanlarda kayıtlıdır ve kendini tekrar eder. Aile sisteminde güçlü, sıkışmış enerji ya da travma oluşturabilecek savaş, göç, cinayet, intihar, kazalar, erken yaşta anne-baba, kardeş ya da çocuk kayıpları, miras haksızlıkları, dışlanılan-yok sayılan kişiler ya da olaylar, kürtajlar gibi yaşanmışlıkların daha sonraki kuşakları olumsuz anlamda etkilemesi, olayın yaşandığı dönemde aile sistemine ait insanların bu yaşanmışlıklardaki duruşu ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer yaşanılan dönemde aile sistemindeki kişiler yaşananı yok saydıysa, sorumluluk almadılarsa, kabul edemedilerse bu enerji kolektif vicdan gereği ve anne-baba ile bağlanma süreciyle daha sonraki kuşaklar tarafından telafi edilmek üzere üstlenilir.

 

Sistem nasıl çalışıyor? 

Sistem çok temel olarak şu şekilde çalışıyor. Derin düzeyde işbaşında olan, “iyi-kötü” yargılarına yer vermeden, hiçbir şekilde hiçbir şeyi dışlamayan arkaik bilinçdışı bir düzlem ve bu bilinçdışının yeniden dengeleme girişimlerine farkında olmadan aracılık eden kişilerin bireysel vicdanında hissettikleri. Kişilerin doğuştan bağlı bulundukları aile sistemi dahil, daha bir çok sisteme aidiyetlerinin devamını sağlamak adına bireysel ve kolektif vicdanın her zaman iş başında olduğu bir sistemden bahsediyoruz bir yönüyle de.

Kimler konstelasyon çalışmalarından faydalanabilir?

• İçinde bulunduğu durumdan memnun olmayıp bunu değiştirmekte zorlananlar hatta ne kadar istese de değiştiremeyenler.

• Yaşamının herhangi bir düzleminde karar vermekte zorlananlar.

• Yaşamında kendisine ait olmayan yükleri taşıdığının farkında olup bilinç düzleminde bu durumla baş edemeyenler.

• Açıklanamayan derin üzüntü, utanç, kızgınlık ve suçluluk duygusu yaşayanlar.

• Görünürde ciddi bir sorun yokken anne, baba ve çocuk düzleminde ciddi çatışma yaşayanlar.

• Dış çevreden gelen tetiklemelerle düzensiz ortaya çıkabilen öfke patlamaları yaşayanlar.

• Alkol, uyuşturucu, kumar, seks ve bunun gibi bağımlılıklar yaşayanlar.

• Bozucu ve yıkıcı davranışları yapanlar ya da bu davranışlara maruz kalanlar.

İlişkilerde yaşanan başarısızlıkların, karışıklıkların ve kargaşaların tarafları (Aile içinde anne-baba, kardeşler, karı-koca veya çocuklar ile).

• Birden fazla evlilik sonucu olan çocuklar ve iç içe geçmiş ilişkiler.

• Depresyon ve mutsuzluk yaşayanlar.

İş yaşamındaki sorunlar ve para problemleri.

• Organizasyonlarda, şirketlerde karışıklık, kargaşa yaşayanlar (şirket sahipleri, yöneticiler, departmanlar, çalışanlar).

• Yaşamının yönünü, amacını kaybettiğini düşünenler.

• Tekrarlayan kazalar.

• Kişisel yaratıcılığımızı ve otomonomimizi kaybetmeden iç içe olduğumuz gruplara ait olmakta zorlananlar.

• Kişisel göçler ya da daha önceki kuşaklarda yaşanan göçler sonucu yeni kültüre uyum zorluğu yaşayanlar.

• Kişisel travma yaşayanlar ya da önceki kuşakların yaşadığı travmaya dolanık yaşayanlar.

• Takıntılı davranış ve düşüncelerle yaşamak durumunda olanlar (sık sık yıkanma, sayı sayma gibi).

• Erken çocukluk döneminde, anne-baba-kardeş kaybı yaşayanlar ya da ayrı kalmak durumunda olanlar.

• Aile sisteminde kaderi ağır olarak algılanan bir kişinin ismini taşıyanlar.

• Görünürde her şey son derece olumluyken sahip olduklarının tadını çıkartamayıp mutsuz olanlar.

• Kadın-erkek ilişkilerinde problem yaşayanlar ve mutsuz olanlar.

İş yaşamında, bireyler ya da departmanlar arası yaşanan çatışmalar.

• Aile sistemindeki dinamikleri, iş yaşamına (patronuna, yöneticisine ya da çalışma arkadaşlarına) yansıtanlar.

• Şirket değiştirmeli miyim? Kendi işimi kurmalı mıyım?

• Zihinlerde oluşan korku, endişe ve kaygılarla yaşamlarını belirli sınırlara hapsolmuş biçimde sürdürenler.

• Hastalıklar ve kronik sağlık problemleri yaşayanlar.

 

Fiziksel hastalıkların iyileşmesinde de yaptığınız çalışmalar yardımcı oluyor mu?

Modern tıp tarafından teşhis konulmuş birçok fiziksel hastalık dışlanılan, yok sayılan bir şeyi (kişi, olay, duygu) temsil edebiliyor. Kişinin var olan hastalığının sistemik bir kilitlenmeden, dolanıklıktan geldiğini yapılan konstelasyon çalışmasında görebiliyorsak kişide düzelme o andan itibaren başlayabiliyor.

 

Göksel Karabayır tarafından gerçekleştirilen konstelasyon çalışmaları ve eğitim programı hakkında daha detaylı bilgi için:

www.konstelasyon.com

[nggallery id=1284]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.