Başa Dön

Vizyon Sahibi ve Azimli Bir İş Kadını Belgin Aksoy

blank

Vizyon Sahibi ve Azimli Bir İş Kadını Belgin Aksoy

Okuma süresi 5 dakika

Otelciliği en alt kademeden başlayarak öğrenen ve kendi otelleri olan Richmond Otelleri’ni başarılı bir yönetim anlayışıyla daima geliştiren ve ileri götüren yenilikçi iş kadını Belgin Aksoy, iş hayatındaki stratejilerini, kariyer basamaklarını, iş yaşamı dışındaki hallerini ve yeni projelerini bizlerle paylaştı…

Kendinizden ve başarılı kariyerinizin nasıl başladığından bahseder misiniz?
1975’te İstanbul’da doğdum. Kültür Koleji’nden mezun olduktan sonra İsviçre’de Institute Hotelier Cesar Ritz’i bitirdim. Gstaad ve Neuchatel’de bulunan iki otelin mutfak ve servis departmanlarında staj yaptım. 1995 yılının Mayıs ayında çalışma hayatıma Richmond İstanbul Otel’in muhasebe departmanında başladım. 1998 yılına kadar otelin farklı departmanlarında görev aldım. Ağırlıklı olarak Satış ve Pazarlama departmanında çalıştım. Satış Temsilcisi, Satış ve Pazarlama Müdür Yardımcılığı görevlerini yaptıktan sonra 1998 yılında Richmond Otelleri Satış ve Pazarlama Müdürü ve 2000 yılında  da Richmond İstanbul Otel’in Genel Müdürlüğü görevine getirildim. 2001’den bu yana Richmond Oteller zincirini bünyesinde bulunduran Aksoy Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Richmond International Kreatif Direktörlüğü görevlerini yürütüyorum. Aynı zamanda Türk Kalp Vakfı İcra Kurulu Başkan Yardımcısıyım.

Hem anne hem de başarılı bir iş kadını olan Belgin Aksoy’un bir günü nasıl geçiyor?
05:30’da alarm ile uyanıyorum. Bir gün daha kendi başıma iki ayağımı yere basıp kalkabildiğime şükrederek yataktan kalkıyorum. Pencereyi açıp derin nefes alıyorum, 1,5 litrelik soğuk suyumu alıp, spor kıyafetlerimi giyiyorum. Isınma ve esneme hareketleri yapıyorum ve günün en sevdiğim bir saati yani eliptical ile kardiyom başlıyor. Bazen maillerimi cevaplıyorum, bazen notlar alıyorum bazen de müziğe kendimi kaptırıp başka diyarlara gidiyorum. 07:30’da oğlum ve benim için kahvaltı hazırlarken, kedimiz oğlumu saat çalar gibi uyandırmayı başarıyor ve iki tatlı yüz mutfağa günaydın demek için geliyor. 07:45’te kahvaltıya oturuyoruz, ben mutlulukla hazırladığım omleti yiyip, sebze suyu içerken, oğlum da krep yiyor. 08.15’te oğlumu yolcu ediyor ve gün için hazırlanıyorum. Günlük rutinimde değişiklik, ancak davete katılırsam yatış saatimi etkiliyor. Sık olmamasına dikkat ediyorum. Televizyon seyretmiyorum, gündemi internetten takip ediyorum. Güne erken başlamak zamandan kazandırıyor, sabah toksin atmak enerjik ve mutlu olmamı sağlıyor.

Richmond Nua ile Wellness ve SPA alanında öncü oldunuz. Sizi farklı kılan özellikleriniz neler?
Türkiye’nin ilk ve tek destinasyon spası olan Richmond Nua Wellness–Spa sunduğu servislerle alanında lider olma özelliğini taşıyor. Avrupa’nın en geniş ve donanımlı SPA alanlarından birine sahip olan Richmond Nua Wellness-Spa, dinlenmeyi sağlık ve huzur ritüeline dönüştürmeyi vaat eder. Nua’nın SPA vurgusu mekânın tamamına yayılmış bir felsefedir ve “Nuance” adını verdiğimiz bu anlayış, siz daha otele yerleşmeden başlar, otelden ayrıldıktan sonra da devam eder.
4- Ülkemizdeki SPA mekanlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kavram ve tanım karmaşası var, on yıl önce uzağı yakından görerek çıktığımız bu cesur yolda spa ve wellness sektörünün yaşamımız üzerindeki önemini vurgulamaya devam ediyoruz.

“Global Wellness Day” fikri nasıl ortaya çıktı? Bu yıl nasıl sürprizler bizleri bekliyor?
Emek dolu bu yolculuğun başlangıç noktası son derece basit, ancak bir o kadar manidar bir soru oldu. “İyi yaşamak hepimizin ortak hayaliyken, neden dünya genelinde kabul görmüş bir ‘İyi Yaşam Günü’ yok?” Bu düşünceyle bu günü ve etkisini Türkiye’den dünyaya yaymak için yola koyulduk. Kendini iyi yaşamaya adamış gönüllüler tarafından oluşturulmuş hiçbir ticari amaç içinde olmayan, sosyal bir proje niteliğindeki Global Wellness Day  “İyi Yaşam” günüdür.
Global Wellness Day ile bilinçli ve daha iyi yaşam için hayatımızı bir gün bile olsa değiştirerek, sağlıklı yaşama dikkat çekmeyi hedefledik. Amacımız Global Wellness Day’ i tüm dünyada kutlanan resmi bir gün haline getirmek. Gururla söyleyebilirim ki Türkiye’den çıkıp dünyaya yayılan ilk gün olan Global Wellness Day 13 Haziran 2015 Cumartesi günü Türkiye ile birlikte kırk bir ülkede kutlanacak.
GWD Türkiye’de “İyi Yaşam” alanında kanaat önderleri halka açık sağlık, wellness, beslenme, bakım ve egzersiz konularında ücretsiz aktivitelerle İstanbul Maçka Demokrasi Parkı’nda kutlanacak. Super Smart Health’in Kurucu CEO’su, dünya çapında tanınmış bir düşünce lideri ve Liderlik Gelişimi, Kültür Dönüşümü, Stres Yönetimi alanlarında konuşmacı, eğitimci ve danışman olan Dr. Daniel Friedland, Global Wellness Day kapsamında bir seminer vermek üzere Türkiye’ye gelecek.

Sizce “iyi bir yaşam”ın olmazsa olmazları nelerdir?
Yaşam bizlere verilen en güzel hediye… Vücudumuz en önemli mabedimiz ve ona çok iyi bakmalıyız. Sağlığımızın önemini anlamak için muhakkak hasta olana kadar beklememiz gerekmiyor. Beslenme, egzersiz ve uyku üçlüsüne çok önem vermeli ve yaşamımızda önümüze çıkan engelleri her zaman çok da ciddiye almamalıyız, ben öyle yapıyorum.

Bizlere son olarak gelecek projeleriniz hakkında biraz ipucu verir misiniz?
Global Welness Day’in tüm dünyada kutlanan bir gün haline gelmesi en büyük sosyal sorumluluk hedefimiz. Richmond markasının kalitesini korumak ve uluslararası platformda her yıl daha büyük başarılara imza atmak üzere çalışmaya devam edeceğiz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.