© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Viski Tadımcısı: Ian Miller

Viski Tadımcısı: Ian Miller

Dünyaca ünlü viski markası Glenfiddich’in Uluslararası Elçisi Ian Miller Türkiye’deydi. Mesleği viski tatmak olan Miller, samimi sohbeti ile bize viski içmenin incelikleri ile iyi bir viskinin nasıl olacağı konusunda bilgiler verdi. JW Mariott Ankara’da gerçekleştirdiğimiz bu sıcak sohbet damağınızda hoş bir tat bırakacak…

Sizi Glenfiddich markasının uluslararası elçisi olarak tanıyoruz… Bize kendinizden bahseder misiniz?

Gelecek sene 60’ıncı yaşıma gireceğim ve viski sektöründeki 40’ıncı yılım olacak. 35 yıldır viski üretim alanındaydım ve 5 yıldır da pazarlama ile ilgileniyorum. Viski sektöründe çalışmak benim için her zaman çok keyifli olmuştur, işimi çok severek yaptığım için başarılı oldum ve bu keyifli bir yaşama dönüştü.

İçki tadımcısı olarak uzmansınız, bugüne kadar içtiğiniz en güzel viski hangisiydi ya da Glenfiddich serisinde sizin favoriniz hangisi?

Ben sohbet ettiğim insanlara hep şunu söylüyorum, tadabildiğiniz kadar çok viski tadın ondan sonra en iyisi bu deyin, yani bir çeşit viski içip onun en iyisi olduğunu düşünmeyin. Benim favorimi soracak olursanız Glenfiddich 15 numara diyebilirim.

Peki Glenfiddich tat olarak aromatik mi yoksa isli mi?

Kesinlikle hafif ve meyveli, bazı viskileri yudumladığınızda tadını alamadan boğazınızı yakar bu öyle değil daha hafif ve içimi kolay bir içkidir.

Viski tadarken izlememiz gereken aşamalar nelerdir? Glenfiddich viski özellikle “Single Malt” olması yönüyle, aromasının daha çok ortaya çıkması için su ile bir hazırlanma süreci oluşturuluyor sanırım… Bize bu süreci anlatır mısınız?

Şöyle söyleyeyim, bildiğiniz gibi alkol üretmek için şeker gerekiyor, arpadan şeker ardından şekerden de alkol üretiyoruz. O esnada % 8,5 alkol içeren bir çeşit bira haline geliyor, iki kere damıtımdan geçtikten sonra da şimdiki haline ulaşıyor. Normalde bir viskiye “Scotch Viski” denmesi için en az 3 yıl bekletilmesi gerekiyor ama “Single Malt”ın bekleme süresi 12 yıldır. Glenfiddich şişelerinin üzerindeki 12, 15, 18 numaraları, hazırlanırken karışımın içerisinde en genç olanını ifade ediyor. Söylediğim 12 yıllık viskiyi bir canlandıralım gözümüzde, ilk üretildiğinde siz ilkokula başlıyorsunuz ve üniversiteye giderken içebiliyorsunuz. Bence bu müthiş bir şey!

Peki bir viskiye iyi viski diyebilmemiz için hangi özellikleri taşıması gerekir?

İyi viski esasen çok kişisel bir şey, insanın damak zevkine bağlı biraz da ancak şunu söyleyebilirim tüm viski yarışmalarında en çok ödül almış olan kesinlikle Glenfiddich.

Bildiğimiz kadarıyla Glenfiddich ilk üretilme şekline sadık kalınarak üretiliyor, hatta yeni alınan fıçıların eskitilmesine kadar dikkat ediliyor, bu süreç hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

1887 yılındaki ilk üretiminden beri hiç değişmeyen bir şey var ki o da 65,5 derecelik bir kıstas. Ayrıca bu kadar kaliteli bir viski üretiyorken bir şeyleri değiştirirsek kalitesini de bozabileceğimizden korkarak hiçbir değişiklik yapmıyoruz.

Türkiye’de genelde Blended viskiler Tercih ediliyor, Glenfiddich, viski sektöründe şu an dünyanın en iyileri arasında peki Türkiye’de daha fazla yaygınlaşmak için neler planlıyorsunuz?

Karışımlarda % 30 – 40 Malt Viski var, Glenfiddich ise % 100 Malt Viski, diğerlerinden daha yaşlı ve içimi daha keyifli… Bir de şöyle bir imaj var, tüm dünya filmlerinde aktörleri görüyoruz, ellerinde bir viski kadehi var ve son derece karizmatikler. Bu durum da insanların zihninde “viski karizma katar” şeklinde bir imaj yaratıyor.

Viski, sert tadı sebebiyle genelde erkekler arasında tercih edilen bir içki, Glenfiddich’in aromatik tadını düşünecek olursak hanımlara yönelik olduğunu da söyleyebilir miyiz?

Eğer ki hanımlar içki içecekse daha yumuşak ve meyve lezzeti açısından bunu tercih edecekler diyebilirim. Özellikle 15 numara, portakallı çikolatayla inanılmaz gidiyor. Derginizin biraz daha hanımlara yönelik olduğunu düşünürsek, votka ya da cin içmek isteyen bayanlar bunu bir tatlandırıcı ile içerler ancak viskinin formülü gereği bir karışımla tüketilmesi mümkün değildir. Glenfiddich Viski hanımlara aromalı viski içme imkanı sunuyor ve kesinlikle viski içerken çok havalı görünüyorlar.

Viski haricinde özellikle tercih ettiğiniz bir içki var mı? Mesela rakıyı denediniz mi?

Rakıyı tatma fırsatı buldum, rakı sadece Türkiye’de yok Lübnan’da da var, orada tattım. Evimde arkadaşlarımla yemek yerken kırmızı şarap tercih ederim, tabii iş icabı çok viski içmek zorundayım. Ama eve iş getirmiyorum, evde kırmızı şarap içmeyi tercih ediyorum.

Glenfiddich’i Türkiye’de önümüzdeki günlerde ne gibi organizasyonlarda göreceğiz?

Distribütörlüğümüzün merkezi İstanbul’da ancak distribütörümüz Ankara’nın da öneminin farkında, bu yüzden buraya sizlerle görüşmeye geldik. Ankara, Türkiye’nin idari ve siyasi başkenti, yurt dışından oldukça çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Size bir sır, yabancı konuklarınıza viski ikram ederseniz daha iyi anlaşmalar imzalayabilirsiniz. (kahkahalar…)

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.