Başa Dön

Uluer Group: Sıcak Hava Balonculuğu

Uluer Group: Sıcak Hava Balonculuğu

 Uluer Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Sri Lanka Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosu Mahmut Sami Uluer, sıcak hava balonculuğundaki başarılarının altında yatanları açıklarken sektörün ülkedeki durumunu değerlendiriyor.

Farklı sektörlerde göstermiş olduğunuz başarılarınızla adınızdan söz ettiriyorsunuz… Bu başarılarınızı neye bağlıyorsunuz?

1990’ların başlarından itibaren Nevşehir merkezli olarak çatı kuruluş Uluer Group adıyla çalışmalarımızı yürütmekte iken, beş yıldır Ankara merkezli olarak turizm, havacılık, otelcilik, savunma sanayisi, gıda üretimi, sağlık ve medya sektörlerinde yolumuza devam ediyoruz. Üç ülkede bulunan aktif yatırımlarımızla değer üreterek büyümeye devam ediyoruz. Uluslararası ilişkilerin nezaketi, ticari diplomasi çalışmalarının titizliği ve kurallara bağlılıkla, kalite odaklı bir yönetim benimsiyoruz. Kısa vadeli planlar yapmak yerine kalıcı projelerle uzun süreli ve istikrarlı yatırımlara ağırlık veriyoruz. Bu sayede projelerde kalite odaklı ve sürdürülebilir başarılara ulaşma imkânı buluyoruz.

Uluer Grup nasıl bir vizyonla yoluna devam ediyor? Hizmette öncelikleriniz neler?

Geçmişten beri sevdiğimiz işi yapmaya, işimizi severek yapmaya öncelik veriyoruz. Sıra dışı girişimlerimiz oldu. Yapılmayanı yapmak, fark yaratmak ve kalite standartlarını ileriye taşımak önceliklerimizden oldu. Çoğu zaman faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde ilk uluslararası kalite belgesi alan kurum olduk. Tüm çalışanlarımızla birlikte, bir nevi kalite standartlarını biz belirledik ve geliştirdik. Başarılı olabileceğimiz, değer üreteceğimiz alanlara yönelerek pastadan pay almak yerine pastayı genişletmeyi tercih ettik. Bugün de ülke ekonomimizin gerektirdiği şekilde ürün ve hizmet ihracatına ağırlık vererek üretim ve döviz kazandırıcı faaliyetleri önceliyoruz.

Balonculuk hizmetini birçok farklı ülkeye taşıdınız. Ülkemizdeki diğer şehirlere de bu hizmeti taşımayı düşünüyor musunuz?

Başarılı bir ticari sıcak hava balonculuğu yapmak için belli şartlar var. Hava koşulları, arazi uygunluğu, havadan seyredilecek doğal güzellikler ve bu lüks hizmetten yararlanabilecek turistlerin orada bulunması. Bunların hepsine sahip olan yerler sınırlı. Bugün Avrupa’nın her ülkesinde balon uçuşları yapılıyor ama bunlar çoğunlukla bireysel, sportif amaçlı uçuşlar. Yolcu taşımacılığı için lokasyonlar daha kısıtlı. Bunların da bir kısmı balonculuk için henüz keşfedilmemiş bölgeler. 2013 yılından beri yürüttüğüm Sri Lanka Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosluğu görevim dolayısıyla Sri Lanka’yı daha yakından tanıma, ilişkilerimizi geliştirme fırsatı buldum. Ülkemizdeki başarılı çalışmalarımızı gören Sri Lanka yönetimi, profesyonel ticari balonculuğu Sri Lanka’ya da taşımamız için bir talepte bulundu. Yaptığımız incelemelerle ülkenin balon uçuşlarına elverişli olduğunu tespit ettik. 2016 yılında dönemin Sri Lanka ulaştırma bakanını ve sivil havacılık otoritesi başkanını Kapadokya’ya davet ederek bölgedeki operasyonlarımızı tanıtma imkânımız oldu. Bölgeye hayran kalan bakan, balonculuğun ekonomiye, sivil havacılığa ve turizm tanıtımına ne kadar faydalı olabileceğini yerinde görünce, geriye Türk bayraklı balonlarımızı Sri Lanka semalarında havalandırmak kaldı. 2016 yılı sonlarına doğru hazırlıklarımızı tamamlayarak, işletme belgemizi aldık ve uçuşlara başladık. Türkiye dışında kurulan ilk Türk havacılık ve balonculuk şirketi Sri Lanka Balloon markasıyla Sri Lanka’da kurulmuş oldu. Bugün Güney Asya’daki en büyük balon şirketi konumuna gelen işletmemiz de Kapadokya’daki gibi artık balona binmek için bölgeyi ziyaret eden turistleri kazanmış durumda. Buradaki hedeflerimizi tamamlayınca, günümüzde Kapadokya’dan sonraki en önemli balon destinasyonu olan Tanzanya’nın Serengeti Millî Parkı için çalışmalara başladık. 2019 yılında Afrika kıtasındaki ilk Türk balonculuk işletmesini kurarak kapsamlı bir hazırlık gerektiren balon safari operasyonları için çalışmaya başladık. Tanzanya’daki iştirakimiz Nyssa Holding çatısı altında yer alan Nyssa Balloon Safaris şirketimizle 2023 yılı başında ticari uçuşlara başlayarak vahşi yaşamı gökyüzünden izleme imkânı sunmaya başladık. “Sonsuz Serengeti Düzlüğü” olarak anılan bölgede paket halinde safari hizmeti ve balon uçuşu sunarak yabancı turistlere Afrika’da vahşi yaşamı ve milyonlarca hayvanın göçüyle bir görsel şölen haline gelen “Büyük Göç”ü havadan seyretme imkânı sunuyoruz. Şu an Serengeti Millî Parkı’nda yaptığımız uçuşları, ülkedeki diğer millî parklara taşımak için çalışma yürütüyoruz. Ülkemizde de Kapadokya ve Pamukkale bölgelerinde balon uçuşları yapılıyor. Farklı bölgelerde de balon uçuşları yapılması için girişimler var, yakın zamanda farklı şehirlerimizde de balonları görmek memnuniyet verici olacaktır.

Türkiye’de balonculuk sektörünün durumu nedir?

Balonculuk sektörünü tanımamız 2000’lerin başlarında oldu. Uzak Doğu’dan ülkemize turist getirirken misafirlerimizin balonculuk hizmetinden yararlanmasını sağlıyorduk. Sektör o zaman bir İngiliz şirketin hakimiyetindeydi. Türkiye’de ticaret yapan bir yabancı şirketin ihtiyaca karşılık veremediği gibi bir de Türk vatandaşlarına yönelik sürekli olumsuz yaklaşım sergilemesi dikkatimizi çekti. Zaten sektörde ciddi bir boşluk varken yabancıların, insanımızı sektörden uzak tutma girişimleri de bizim motivasyonumuzu artırdı. Yıllar süren araştırma ve ön hazırlık aşamalarından sonra 2006 yılında sektöre adım atarak ilkleri ve enleri yaşattık. Dünyada ilk ISO-9001 Kalite Belgeli balon işletmesi, en geniş filo, en iyi eğitimli pilotlar, en büyük balon, en yüksek yolcu kapasitesi de bizim aracılığımızla Kapadokya’nın oldu. Kapadokya’nın merkezi Nevşehir’de dünyanın en büyük balonculuk işletmesini gururla büyüttük. Kapadokya’yı dünyanın bir numaralı balon destinasyonu haline getirdik. Nevşehir’i balonla tanıştırdık, sektöre katılımını sağladık. Bugün yabancı yatırımcıların sektöre yoğun ilgi göstermesi memnuniyet verici olsa da operatörlerin ve pilotların büyük çoğunluğunun yerel insanlardan oluşuyor olması bizim için gurur vericidir. Kapadokya bölgesi peri bacaları ile anılırken artık bölgenin ikonu sıcak hava balonları oldu. İnsanlar Kapadokya’ya gelince balona binmeyi tercih ederken, artık balona binmek için Kapadokya’ya geliyor. Kapadokya sadece ticari anlamda balonculukta bir numara değil, aynı zamanda kurumsal anlamda da dünyada balonculuk sektörüne öncülük ediyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün balonculukla ilgili mevzuat ve regülasyonları artık dünya standartlarının ötesinde. Bu durum sürdürülebilirliği sağladığı gibi hizmet kalitesine ve uçuş emniyetine de çok önemli katkılar sunuyor. Bugüne kadar hep yurt dışından ithal edilen balonlar artık ülkemizde de üretilmeye başlandı. Dünyadaki birkaç balon üreticisinden biri artık Türkiye. Yerli üretici firmanın bu girişimi dışa bağımlılığı azalttığı gibi, bir taraftan da Türk malı balonların ihracatına başlanmış olması son derece gurur verici.

Şirketiniz sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor mu?

Ülkemizin dayanışma ruhuyla atlattığı hemen her badirede sorumluluk üstlendik. İnsanı önceleyen sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz. Sosyal yardımlaşma, kültürel ve sosyoekonomik gelişim projelerinde yer alıyoruz. Bunu yaparken de var olduğumuz yerlere öncelik veriyoruz. Kazandığımız yere yatırım yaparken kazandığımız yerdeki sosyal hayatın gelişimine de katkıda bulunmaya özen gösteriyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.