Başa Dön

Türkiye’yi Tatile Çıkaran İsim

blank

Türkiye’yi Tatile Çıkaran İsim

Okuma süresi 6 dakika

TURİZMİN SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜLERİNDEN ALİ ONARAN 1999 YILINDA ORTAĞI OLDUĞU PRONTO TUR’UN GÜCÜNÜ KATLAYARAK,
KISA ZAMANDA TEK SAHİBİ OLDU. ŞİMDİ BRADİPO’YLA OLAN ORTAKLIĞININ ARDINDAN TÜRKİYE’DE KİŞİYE ÖZEL TATİL FIRSATLARI SUNAN ALİ ONARAN BİZE BU BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ ANLATTI.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?  Bradipo’dan öncesini ve Bradipo’yla tanışmanızı…
Ali Onaran: Pronto’dan önce de hep kitle turizmindeydim.  Bil tur genel müdürlüğünden sonra Pronto’nun ortağı olarak başladım.  Yönelimimiz hep kitle turizmiydi. Geniş kitlelere ulaşmaya çalıştım. Seviye çerçevesinde,  fiyatları çok fazla yükseltmeden geniş kitlelere ulaşmaya çalışıyoruz ve başarılı da olduk diyebiliriz.

Bradipo’yla alakalı hedefleriniz nelerdir?
A.O: Çok daha spesifik turları düzenlemek,  yaratıcı turlar ortaya çıkartmak. Ama yoğunluktan dolayı bir türlü yapamıyorum. Karakterim doğrultusunda da, bir şeyi yaptım mı tam yapmak isterim, eksik olsun istemem. Onun için bizim Pronto  Tur’dan tanıştığımız Bradipo’nun ortakları Türkiye’ye gelmişti. Onlarla akşam yemeği yerken “ Atina ve Türkiye’yi de düşünüyoruz” dediler. “Türkiye bölümü neden olmasın? Neden beraber olmasınlar?” dediler. Öyle başladık hedeflerimize 1.5 sene önce falan.. .

Tam açılış tarihiniz nedir?
A.O: Kasım 2008’de açılışımız… Ama bizim piyasaya çıkmamız, el sıkışmamız Ocak 2008’dir.  Ortaklarımızla beraber faaliyete geçirdik.

Bradipo’dan bahseder misiniz?
A.O: Bragto’nun en büyük özelliği şu.. .Tabii önce biraz Pronto Tur’dan bahsettim. Pronto Tur’un  her gün yüzlerce nerdeyse binlerce kişiye ulaşması gerekiyor ama Bradipo bu rakamlara 1 yılda ulaşmayı hedefliyor. Kişiyi çok iyi tanıyıp, seyahati tamamen o kişiye göre sekilendirip ortaya çıkarıyor. Ve bu özelliklerle Türkiye’de bir ilk. Çünkü büyük tur operatörleri MIT departmanı veya VIP departmanı adı altında bir bölüm kurmuşlar; biraz daha kişiye özel bir bölüm ayırmışlar ve çok doğru bir şey. Yanlış demiyorum ama ben bu işin tam olmasını düşünüyorum.

İlk olarak bu işe nasıl başladınız, başlamaya nasıl karar verdiniz?
A.O: Benim turizme ilk kez başlamam rehberlikle oldu. Yurtdışından gelen turistlere rehberlik yapıyordum. Kendi mesleğimizde, yurtdışından gelen turistlere “incomen”, Türklerin yurtdışına gitmesinde de “outcoming” diyoruz. İlk olarak orada rehberlik yaptım sonra acente de görev yaptım. Sonra dedim ki “”İncomen”den “outgoing”i de yapabiliriz”. “Outgoing”e geçince başka bir dünya olduğunu anladım.  Bu şunun gibi: Pastaneniz var, pasta satamıyorsanız ekmek satın.  Ne de olsa ikisi de undan yapılıyor. O kadar farklı ki “incomen”la “outgoing”.  Bunu iyi ki genç yaşlarda görmüşüm çünkü iş hayatımda çok faydası oldu ve o doğrultuda Bradipo kendi işini yapan, kişiye odaklanmış bir bölüm oldu.

Dış bağlantılarınız ve dağılımınız nasıl?
A.O: 16 tane bağlantımız var. Bunun dışında toplam 5 tane ülkede var, biri İstanbul.

Kriz seyahat sektörünü de etkiledi mi?
A.O: Birinci yılımızı tamamlıyoruz bayramla beraber ama fena değiliz. Krizle beraber geldi Bradipo Türkiye’ye ama iyi gidiyoruz. Daha da iyi olacak inşallah, çünkü hitap ettiği kesim çok geniş bir kitle değil. Yeter ki biz o insanları bir şekilde bir yerlere gönderelim. Ondan sonrası zaten geliyor.

Tanıtımınızı nasıl sağlıyorsunuz?
A.O: Her yerde boy boy gözükmek,  gazetelerde sayfa sayfa reklam vermek gibi bir şey değil ama MAG’da ufak bir yerde gözükmek bizim için tabii ki bir artı olur.

Sizi diğer seyahat acentelerinden ayıran şey nedir?
A.O: Bizim işimizi yapanlar var ama sadece bu işi yapan, ayrı bir ofisi olan, ayrı yeri olan bir şirket yok.  Yoksa Jetset da var EFS Grub’un. Onlar da sırf bu işi yapıyorlar ama biz sadece buraya odaklanmış bir firmayız.  Sadece Milano da 10 küsur kişi, dünyanın dört bir tarafındaki restorasyonları görüyor, geziyor, sonra oralar hakkında yeterli dataya sahipse orayı satışa açıyor, kataloguna koyuyor. Önce Kapadokya ve İstanbul’u koymuştu. Sonra Bodrum’da restorandan dükkana,  alışverişten konaklama sistemine kadar her şeyi inceliyorlar. Ondan sonra kataloguna dahil ediyorlar. Çok titiz bir çalışmayla işini çok iyi bilen bir sistem doğrultusunda çalışıyorlar. Bu şekilde yürüyor Bradipo’nun sistemi.

Bradipo’nun anlamı nedir?
A.O: Beyaz ,ağır , tembel  bir maymun cinsi. 2 saat tutunuyor öyle hiç kımıldamadan. Tatile gidersiniz, relax istersiniz ya, tam tatilci tipi diyelim. İşte oradan esinlenilmiş.

Ankara’yla bir bağlantı kurmayı düşünmez misiniz?
A.O: Anakara’da aslında çok seyahat alan kesim var. Ankara’nın en büyük eksiği yurtdışına uçaklar yok maalesef. O bir eksiklik ama sonuç olarak Ankara güzel bir potansiyel, o kesin.

Uğraştığınız başka bir meslek dalı var mı?
A.O: Bir de IT işiyle uğraşıyoruz. Bilişim konusu benim eşimin işi. Eşimin asıl işi turizm değil. Nuray Pronto Tur’da bizim IT’nin başındaydı. IT çok önemli olduğu için orayı oturttu. Şimdi part time çalışıyor. Expedia gibi bir şey.  Yani Expedia o kadar ilerlemiş durumda ki, Expedia gibi bir şeyi Türkiye’de yapmak kolay değil. Ama Pronto Tur’un sitesine girdiğiniz zaman her şeyi bulursunuz. Uçak biletini alıp, 6 taksitle İstanbul’dan Ankara’ya THY ile ya da Anadolu Jet’le uçabilirsiniz veya New York’a da gidebilirsiniz. Dünya otellerinden paket turlar alabilirsiniz Her şey var esasında.

Pronto Tur’un seyahat paketine neler dahil?
A.O: Uçak bileti almanız, otel rezervasyonu yaptırmanız mümkün. Dünya’nın her tarafındaki otellerden rezervasyon yaptırmanız mümkün çünkü o servisleri veren yerler var ama paket turu her operatör servisi düzenlediği için… Tabii diyeceksiniz ki şimdi “Türkiye’de kaç operatör bu operasyonu yapıyor?”. Tabii çok az. Pronto Tur kendi operasyonunu yaptığı için kendi paketlerini sunabiliyorlar.

Yazar Hakkında /

Yazarımız hakkında kısa özgeçmişi çok yakında sayfamızda olacaktır.

Bir Yorum Ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: