© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Teninizdeki Işıltı Naibbi

Teninizdeki Işıltı Naibbi

Tarzını yansıtan ve kendisini anlatan bir aksesuar koleksiyonu oluşturmaya karar vermesiyle Naibbi’yi kuran Damla Naiboğlu Çelik, el işçiliğiyle ürettiği tasarımlarını ve kullandığı materyalleri MAG Okurları için detaylandırıyor.

Kendinizi biraz tanıtır mısınız? Naibbi’yi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Ben aslında inşaatçı bir ailenin inşaat mühendisi kızıyım. Eşimle üniversitede tanışıp evlendikten sonra aynı sektörde olmanın verdiği motivasyonla kendimi betonun, demirin ve şantiyenin tam ortasında buldum. Üniversiteden sonra hızlıca iş hayatına atıldım. Yalnızca binalar değil, köprü ve otoyol projelerinde de mühendis olarak çalıştım. Hayatımın dönüm noktası ise, büyük oğlumun aramıza katılacağını öğrendiğim gün oldu. O günden sonra yaşam tarzımı ve ilgi odağımı tamamen değiştirdim. Bunu zorunluluktan dolayı değil, tamamen kendim istediğim için yaptım. Başlarda sadece oğlumla ilgilenmek çok keyifliydi ancak yıllar geçtikçe iş hayatını özlediğimi fark ettim.

Takı ve aksesuar her kadının olduğu gibi benim de ilgi alanımdı. Beni anlatan, tarzımı yansıtan bir aksesuar koleksiyonu oluşturmaya karar verdim ve inşaat demirinden bronz materyale hızlı bir geçiş yaparak Naibbi’yi kurdum.

Ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz? Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Ürün çeşitlerimizi en sade haliyle küpe, kolye ve bileklik olarak özetleyebiliriz; ancak son zamanlarda müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda küpe koleksiyonumuz daha bir ağırlık kazandı.

Ürünlerimizde kullandığımız ana malzememiz İtalyan bronz. Ürünün ana iskeletini oluşturduktan sonra üzerine çok kaliteli bir teknikle 24 ayar altın kaplama yapıyoruz. Sonrasında zirkon, çeşitli doğal taşlar ve inci gibi yarı değerli taşlar kullanıyoruz. Bu materyaller arasında benim jokerim kesinlikle inci! Bana göre inci, girdiği her kombini eserleştiriyor.

Tasarımlarınızı nasıl oluşturuyorsunuz? Tasarım fikirleri aklınıza nasıl geliyor?

Herkes gibi klasik formları ve geometrik tasarımları biz de çok seviyoruz. Bu tasarımların asla modası geçmez. Bunun haricinde, belki biraz klişe olacak ama doğadan ilham almayı çok seviyorum. Örneğin; bir çiçek, bir arı figürü gibi somut formlar koleksiyonumun olmazsa olmazları.

Ürünlerinizi el işçiliği ile üretiyorsunuz. Tasarım ve üretim sürecinizi anlatır mısınız? Takılar, son haline gelene kadar hangi işlemlerden geçiyor? Kişiye özel ürünleriniz var mı?

Ürünlerimizi piyasadaki rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de tamamen el işçiliğiyle üretiliyor olması. Müşterilerimizde oluşturduğumuz kalite algısı bizim için çok kıymetli. Bu yüzden en kaliteli bronz olan İtalyan bronzu kullanıyoruz. Ürüne şekil verdikten sonra 24 ayar altın ile kaplıyoruz. Kaplamanın üzerine koruyucu bir tabaka daha uyguluyoruz ki uzun yıllar boyu kullanılabilsin. Şuna mutlaka değinmek istiyorum, hiçbir ürünümüzde nikel vb. sağlığa zararlı maddeler kullanmıyoruz.

Kişiye özel üretim konusunda bazı esnek çözümler üretebiliyoruz. Müşterilerimizin beğendiği ürünler üzerinde renk ve kullanılan yardımcı materyal gibi detayları değiştirebiliyoruz ancak, takının formunu değiştirecek talepleri karşılayamıyoruz. 

Koleksiyonlarınızın isimleri nasıl ortaya çıkıyor?

Kullandığım isimlerin birçoğunun kadın isimleri olduğunu fark etmişsinizdir. Bu isimler rastgele seçilmiş değil. Ben kitap okumayı ve film izlemeyi çok severim. Oradaki karakterler ile istemsizce bir bağ kurarım. Ürünlerimi isimlendirirken bana anımsattıkları karakter ile eşleştirmekten çok keyif alıyorum.  Örneğin; “Bu küpeyi hangisi takardı?” diye kendime soruyorum. Verdiğim cevap o ürünün ismi oluyor.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.