Başa Dön

Tatiliniz Artık Tam da İstediğiniz Gibi

blank

Tatiliniz Artık Tam da İstediğiniz Gibi

Okuma süresi 10 dakika

Klasik tatil hizmetlerinden sıkılanlar, tatil için gittiği yerlerde mutlu olmayanlar için süper bir haberimiz var… Artık istediğiniz tatil, istediğiniz şekilde sizin için özel olarak programlanıyor. İnternet ya da gazetelerden değil birebir görüşüp isteklerinizi açıkça belirtebileceğiniz bir kişi tarafından hem de… Türkiye’de öğrendiğimiz kadarıyla ilk olan bu sistem yurtdışında birçok kişi tarafından uzun zamandır kullanılıyor. Bu güzel düşünceyi Türkiye’de uygulamaya başlayan seyahat danışmanı ise Koray Şahmalı. Birbirinden güzel birçok tatil programı organize eden Koray Şahmalı ile seyahat danışmanlığını ve bu sistemin avantajlarını konuştuk…

 

Biraz geçmişinizden bahsedelim. Bu gezi ve tatil tutkusu hep içinizde var mıydı, yoksa sonradan mı oluştu?
Tatil, gezme isteği ve tutkusu aslında hayatımın her parçasında vardı. Lise ve üniversite hayatımda en hoşuma giden şeylerden bir tanesi gezmek, seyahat etmek, görmek ve deneyimlemekti. Bilkent Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü’nde okudum ve bu bölüme tamamıyla kendi isteğimle girdim. O zaman aslında turizmle ilk tanıştığım dönemdi. Okulum bittikten sonra İstanbul’a geldim ve buradaki lüks otellerde çalışmaya başladım. Özellikle Four Seasons ve Çırağan gibi otellerde çalıştığım dönemlerde artık otelcilikten sıyrılmış, Avrupa, Amerika ya da farklı kıtalarda farklı insanlarla tanışıp seyahatin gittiği trendleri takip eder noktaya gelmiştim. Kariyerimin son beş senesini bu yeni trendleri takip ederek dünyanın nereye gittiğini, seyahat deneyimini anlamaya çalışarak geçirdim ve çalıştığım markaların da bunu öğrenmemde bana çok büyük faydası oldu. Otelcilikte on yıllık kariyerin ardından kendimi insanların seyahat etmesine adamak yoluyla otelciliği bıraktım ve kendi şirketimi kurdum.

Peki, yurtdışında seyahat danışmanlığı nasıl işliyor biraz bu sistemden bahsedelim.Türkiye ile yurtdışını karşılaştırmanızı istesek neler söylersiniz?
Sistem aynı. Ama lüks segment için bambaşka işleyen bir sistem var. Nedir bu sistem? Amerika ve Brezilya gibi ekonomileri son derece büyük ülkelerde yüksek gelirleri olan ailelerin tüm seyahatlerini planlayan, kişisel seyahat danışmanları var. Tıpkı alışveriş danışmanları, hayat koçları olabildiği gibi… Danışmanlar tarafından yılbaşı, Christmas, okul ve yaz tatili gibi birçok tatil, bir sene öncesinden planlanıyor. Hatta birden çok alternatif ailelere sunuluyor ve aileler bir sonraki senenin seyahatlerine bu şekilde karar veriyorlar. Bu seyahat danışmanları da bu programları dünyanın her tarafındaki destinasyonlardan özenle buluyor ve daha sonra da buralardaki en iyi servisleri veren yerlerle görüşüyorlar. Özelliklerinizi ve isteklerinizi bir süre sonra o kadar iyi biliyorlar ki; sizin bir sene, iki sene sonra gitmek isteyeceğiniz yerlerden tutun da orada neler yapmak istediğinize, alerjilerinize, yiyecek içecek isteklerinize, çocuklarınızın sevdiği oyuncaklara kadar her şeyi sizin adınıza ayarlayıp muhteşem bir tatil organize ediyorlar. Sizin yılda bir ya da üç hafta olan tatilinizi en iyi şekilde geçirmenizi sağlıyorlar.

Türkiye’de ilk ve teksiniz. Peki, Türkiye’deki diğer turizm veya organizasyon acenteleri ile aranızdaki fark nedir? Biraz bundan bahsedebilir misiniz?
Siz ne kadar seyahat etmiş olursanız olun sizin yaptığınız seyahatler göndereceğiniz insanların seyahatleri ile paralellik oluşturmak durumunda ve sunacağınız hizmetler özellikle “lüks segment”ten bahsediyorsanız hatasız ve mükemmel olmak zorunda. Ben bunları sağlayabilmek için kendi bilgi ve deneyimimin yanısıra bana bu anlamda destek verebilecek bir acenteyi yanıma almak istedim. Bu acente New York bazlı, 1982 yılından beri New York’ta olan ve bir Virtuoso üyesi: Classic Travel. Peki, Classic Travel bana neler sağlıyor? 1982 yılından beri olması, New York’un çok üst düzey insanlarını seyahat ettiren bir firma olması, dünyadaki en iyi otellere, gemilere, acentelere birçok servisin en iyisini tanıması, o servisi verenler tarafından biliniyor olması sebebiyle bana bütün kapıları açıyor, bana ihtiyacım olan tüm bağlantıları sağlıyor. Tabii Classic Travel bunu sadece kendi aracılığı ile değil aynı zamanda üyesi olduğu Virtuoso network’ü tarafından yapıyor. Virtuoso network’ü Avrupa ve Türkiye’de maalesef bilinmiyor. Virtuoso’nun Türkiye’de üyesi olan birçok otelleri var. Mesela İstanbul’da Çırağan Sarayı, Four Seasons, Ritz Carlton ve Park Hyatt… Bu network’ü tam tanımlamak gerekirse dünyanın en rafine acentelerinin, en bilgili seyahat danışmanlarının üyesi olduğu ve birinci seviye deneyimi olan insanların bir araya geldiği dünyanın en iyi otelleri ve en iyi tedarikçileri tarafından son derece iyi bilinen, dünyanın her destinasyonunda, her şehirde üyesi, otelleri ve servis veren acenteleri olan bir network. Peki, bu bana ne sağlıyor? Bu dünyadaki her otelin genel müdürlerine, satış pazarlama direktörlerine ve oradaki doğru insanlara ulaşma kolaylığı sağlıyor. Bir isteğimin yerine getirilmesi, daha da önemlisi benim isteklerim ve arzularımın tamamının misafirlerimin isteği olması sebebiyle “misafirlerimin arzu ve isteklerinin yerine getirilmesini” sağlıyor. Daha Türkiye’de seyahat danışmanlığı adı altında organize edilen tatil programları yok. Ben Türkiye’de böyle bir uygulamayı ilk defa yaptığımı düşünüyorum.

Virtuoso’nun size sağladığı olanaklar doğrultusunda, siz de müşterilerinizin istediklerini kolayca yapabiliyorsunuz…
Çok doğru. Misafirlerimle konuşurken kendime müthiş bir özgüvenle, her şeyin en iyisini sunacağımı söylediğim zaman, gerçekten en iyisini sunabilmenin rahatlığıyla yaşıyorum.

Tabii bu çok büyük bir artı…
Evet. Virtuoso’yu internetten girip herkesin araştırmasını tavsiye ediyorum. Virtuoso dünyada “Virgin Galactic” gibi bir iki yıl içerisinde başlayacak olan “uzay seyahatini” tek satmaya yetkili network. Aynı zamanda yaklaşık 5,5 milyar dolarlık bir ciroyu, bir hacmi üzerinden geçirmeyi başarabilmiş bir network…

Hangi konseptlerde tatil organize ediyorsunuz, bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?
Aslında benim konseptim misafirlerimin isteğiyle bağlantılı. Bugüne kadar benim de Türkiye çıkışlı seyahat yapmak istediğim zaman kullandığım iki tane kanal vardı. Bu kanallardan bir tanesi gazete ilanları ile çıkmış en iyisi olabilecek acentelerin hazırlamış olduğu programlar, bir diğeri de hepimizin sıklıkla kullandığı internet. Kendi bilgimin yanında internetten öğrendiğim bilgilerle kendi seyahatimi planlamaya çalışıyordum. İnterneti kullandığımız zaman hangi kaynağın daha güvenilir olduğunu bilmek zor oluyor. Sonuçta limitli bir tatil süreniz var, her şeyin en iyi olması gerekiyor… O sebeple çok az günü olan bir seyahatte hiç hata istemem. Bir ikincisi hazır paket programlar. “Niye bana çok uygun değildi? Çünkü bana özel değildi”. Kendi istediğim programı yapmıyordum benim adıma belirlenmiş bir programa uymak durumundaydım çünkü program bunu gerektiriyordu.

Benim burada sunmak istediğim şey çok daha farklı… Tatile giden kişilere daha fazlasını sunabilmek için böyle bir yönde ilerlemek istedim. Standart sunduğum bir tatil konsepti yok. Gelen misafirlerimle konuşuyorum, önce onların isteklerini iyice anlıyorum daha sonra onların istekleri doğrultusunda uygun bir tatil programı hazırlıyorum…

Organize ettiğiniz tatil konseptlerinden birkaç örnek verebilir misiniz?
En özellerinden bir tanesi çok yakın bir tarihte çok güzel üç-dört gün geçirmek, müthiş romantik bir tatil yapmak için Capri Adası’na giden ve orada küçük bir butik otelde özel bir deneyim yaşayan misafirime aitti. Tatile gitmeden önce gerçekten ne istediğini tam olarak biliyordu ve döndüğü zaman da istediğinin karşılığını fazlasıyla almış, büyük bir keyifle geri dönmüştü.

Sanırım balayı danışmanlığı da yapıyormuşsunuz…
Aslında son derece yeni bir konsept bu. Yaklaşık iki hafta önce Esma Sultan Yalısı ile, orada gerçekleşecek düğünlerin balayı danışmanlığını yapmak için bir karara vardık. Dolayısıyla artık orada evlenecek gelin ve damatlara özel olarak yardımcı olacağım. Onlarla istedikleri yerlerde ve istedikleri konseptte gitmek istedikleri balayı yerleri için özel olarak görüşeceğim, öneriler vereceğim ve balayında yapmak istedikleri her şeyi programlayacağım. Burada aslında çok basit bir slogan var “Zaten düğününüzü planlarken yeteri kadar uğraşıyor ve yoruluyorsunuz. Balayı danışmanınız size en iyi balayını sizi yormadan planlayabilir.” Bu çok yeni ve Türkiye’de tahmin ettiğim kadarıyla ilk olan bir konsept ve ben de Esma Sultan Yalısı’nda The Marmara Grubu ile bunu yapmaktan keyif alıyor ve onur duyuyorum…

Peki, yılbaşı için bize birkaç öneri sunabilir misiniz? Neler yapılabilir, nasıl bir tatil organize edilebilir?
Yılbaşında özellikle gittiğiniz bölge çok önemli. Christmas dönemiyle Avrupa ve Amerika’da müthiş bir heyecan başlıyor. Bu heyecan çevrenizde göreceğiniz evlerin, villaların, dükkanların hepsinin dekorasyonları, süsleriyle bambaşka güzellikler haline geliyor. Ben genellikle yılbaşı dönemlerinde büyük şehir tutkusu olanlardanım. Paris, New York, Londra gibi… Hatta özellikle gittiğiniz zaman Christmas şovlarını görebileceğiniz, dükkan dekorasyonlarını gezmekten mest olabileceğiniz, yılbaşı alışverişi yapabileceğiniz şehirleri ve başta New York’u tercih ediyorum.

Organize ettiğiniz en uçuk, deli dolu program hangisiydi?
Ben bu soruya üç ay evvel İstanbul’da organize ettiğimiz New Yorklu multimilyarderin doğumgünü partisini örnek vermek istiyorum. İstanbul’a ilk kez geldikleri halde yaklaşık 55 çift arkadaşlarını yanlarında getirdiler. Dört gece altı farklı lokasyonda altı muhteşem davet gerçekleştirdik. Yaklaşık altı ay bu programın üzerinde çalıştık ki bu çok uzun saatler gerektiren bir programdı. Bu programda misafirler için spontane servis verebildiğimiz rehber araç hizmetlerinden tutun da gittiğimiz her mekanı kapatma ve her mekanın dekorasyonunda müthiş fikirlerle harika organizasyonlar gerçekleştirmeye kadar her şeyi yaptık. Gelen aile, İstanbul’u en iyi şekliyle hem oryantal hem de modern yanıyla gördü ve lüksün tek kelimeyle en üst seviyesinde bunu yaşadı. Kendileri için yaptıklarımız sebebiyle buradan bulutların üzerinde ayrıldılar. Yaşadıkları deneyim ilk kez geldikleri destinasyonda tek kelimeyle muhteşemdi ve şimdi de arkadaşlarının hepsi farklı farklı ve tek olarak Türkiye’ye daha uzun seyahatler almak istiyorlar çünkü Türkiye’yi daha çok görmek istiyorlar.

Lüks seyahat ve danışmanlık hakkında ne gibi tavsiyeleriniz olur?
Bence lüks seyahat Türkiye’de gün geçtikçe gelişecek bir kavram. Seyahat danışmanlığı ise bence bundan bir beş yıl sonra ülkemizde bambaşka bir konuma gelecek. Seyahat danışmanınız olması size yılda bir ya da iki kere yaptığınız tatilinizde en iyisini yaşama, en iyisini deneyimleme ve bir yıl boyunca bu deneyim hakkında konuşma imkanı sunuyor. Bu fırsatı kaçırmayın!

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.