Başa Dön

TATİL TERCİHLERİ FUNDA BEKİŞOĞLU

blank

TATİL TERCİHLERİ FUNDA BEKİŞOĞLU

Okuma süresi 4 dakika

 

1- Denizde vakit geçirmek size kendinizi nasıl hissettiriyor?

Denizde yalnızken dingin, sakin ve özgür hissediyorum. Eğer ailem veya dostlarım ile bir arada isem; neşe, sevgi, paylaşım, muhabbet vardır. Biz denizci bir aileyiz, eda ve Emre beş yaşlarındayken tekne seyahatlerimizi ailece yapmaya başladık. O günden beri, yaz tatilinin büyük bir kısmını deniz ile iç içe geçiriyoruz. Tatiller dışında, eşim ve ben yoğun iş tempolarımıza, çocuklarımız ise, okul günlerine bir mola vermek için bazı hafta sonları Bodrum’a tekneye geliyoruz. Deniz ve teknemiz ailemize ve her birimize ayrı ayrı değer katmıştır. Deniz üstünde yaşamak insana, sadeliği, düzeni, sistemli olmayı, kanaatkar olmayı, elindekiyle yetinmeyi, öngörülü olmayı ve paylaşmayı öğretir. Yardıma ihtiyacı olana yardım etmek temel prensiptir. Deniz üstünde hem genele hakim olmalısınız hem de en ufak bir detayın bile farkında olmalısınız. Bu özelliği ile tekne tecrübelerimiz iş hayatımızda bizi çok desteklemiştir. Çok güzel bir aile aktivitesidir; aile bir aradadır, birlik beraberliği destekler ve muhabbeti arttırır. Teknemizde birçok aile oyunumuz var. bu oyunlar geriye çok neşeli hatıralar bırakıyor.

2- Yatınızın özelliklerini okurlarımızla paylaşabilir misiniz?

Teknemiz yelkenli bir katamaran. Katamaran iki teknenin ortadan birleştirilmiş şeklidir. Dalgada daha az sarsılır, dengelidir. Kapalı salon ve mutfağın üstte birleşme yerinde olması, manzaraya hakim ve aydınlık oluşu, digger yelkenlilere gore katamaranları daha konforlu ve ferah yapıyor. Ayrıca ön bölümdeki iki tekna arasında denizen üzerine gerilmiş olan hamağın keyfine doyum olmuyor. Teknede bulunan kanolar da bize farklı bir aktivite imkanı sunuyor.

3- Denize açıldığınızda genellikle hangi rotaları tercih ediyorsunuz?

Teknemiz Bodrum’da olduğu için Bodrum yakınlarındaki koylara ve Gökova’ya çok sıkı gidiyor ve seviyoruz. Adaboğaz, Akvaryum ve Mersincik ailecek en sevdiğimiz koylardandır. Hisarönü, Bozburun, Gökova, Fethiye, seyahatten zevk aldığımız eşsiz güzellikteki bölgelerden. Ayrıca doğası kurak olsa da Yunan Adaları yelken yaparken keyif aldığımız yerlerden…

4- Sizce ülkemizin en eşsiz koyları nereler?

Bence Türkiye üç tarafı denizle çevrili ve denizlerin iç deniz olmasından dolayı, b u konuda dünyanın en şanslı ülkelerinden biri. Her koy güzel ve genelinin doğası yeşil. Daha Türkiye’nin bütün koylarını görmedim ancak, bence Gökova, Hisraönü, Bozburun ve Göcek muhteşem yerler. Doğanın güzelliğine ve bu güzellik için şükretmeye doyamıyorum.

5- Ülkemizdeki marinaları gelişmişlik yönünden nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence çok güzel marinalarımız var. Belki bazı marinalarda temizliğe biraz daha dikkat edilebilir. Eğer istersek bu konuda dünyanın en iyisi olabiliriz. Çünkü marina sadece tesisten ibaret değil, insan da çok önemli. Bizim insanımız güler yüzlü, çalışkan ve çözüm odaklı. Sadece marinada değil, bazı bölgelerdeki koylarda da demir attığınız taktirde, çevrenizde balık, dondurma, günlük gazete, gözleme, günlük köy ekmeği, peştemal, kıyafet hatta kuru bakliyat satan kayıklargörmek mümkün. Bence Türkiye denizciler için cennet. Ayrıca çok güvenli. Bütün bunların haricinde Türk denizciliği ile ilgili benim bir hayalim var. Bir gün gelse deniz taşıtlarıyla ilgili vergi düzenlemeleri yapılıp, dünyada bunun tanıtımı yapılsa ve dünya sularında birçok tekne Türk bandıralı olup her yerde Türk bayraklı tekneler dolaşsa… Bu Türkiye için büyük bir tanıtım, sürekli bir reklam, prestij, iyi bir gelir ve Türk denizciliğini geliştirici bir aktivite olur.

6- Yaz tatilinin tamamını yatınızda mı geçiriyorsunuz?

Gezmeyi ve görmeyi seven bir aileyiz. Genellikle yazları iş ve tatil amacıyla yurt dışı seyahatlerimiz oluyor. Bu yazın başlarında birlikte İngiltere ve İtalya’da bulunduk. Sonrasında ise Bodrum’a geldik. Eşim ile ben teknenin ve denizen sakinliğini çok seviyoruz. Genelde Bodrum’da iken teknede olmak istiyoruz. Ancak çocuklar Bodrum’da arkadaşları ile olmayı da sevdikleri için son yıllarda az da olsa teknenin dışında evde de vakit geçirmeye başladık.

7- Yurt dışında en çok beğendiğiniz koy neresi?

Yelkenli ile yol almak motor yatlar gibi hızlı olmuyor. Kısıtlı vakitte yakın yerleri seçiyoruz. Bu nedenle teknemizle Ege’deki Yunan Adaları’nı geziyoruz. Patmos benim en beğendiğim Yunan adası.

8- Mutlaka gidip görmek istediğiniz ve önümüzdeki zamanlarda rotanıza dahil etmek istediğiniz yerler var mı?

Karayipler’de yelkenli kiralayarak, güvenli olarak bilinen adaları gezmek istiyorum. Bunun dışında Adriyatik Denizi’nin bazı koylarını da görmek çok keyifli olabilir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: