Başa Dön

Sosyal Yaşamın Ayrılmaz Parçası

Sosyal Yaşamın Ayrılmaz Parçası

Okuma süresi 9 dakika

Sosyal Yaşamın Ayrılmaz Parçası

Bilkent Center

Sıra dışı mimarisi, sektöründe fark yaratan yenilikçi çalışmaları ve etkinlikleri ile Ankara sosyal yaşamına renk katan Bilkent Center’ın perakende sektöründe yaptığı yenilikler, aldığı ödüller, 2021 yılı etkinlik takvimi ve hedefleri hakkında Bilkent Center AVM Müdürü Ayhan Aytekin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

 

Zor bir yılı geride bıraktık. Pandemide aldığınız önlemler ile fark yaratan çalışmalarınız oldu. Uygulamalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Pandeminin başından bu yana önceliğimiz, ziyaretçilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı oldu. Bu kapsamda kamu otoritelerince belirlenen kuralları alışveriş merkezimizin her noktasında titizlikle uyguluyoruz. Her on metrekareye bir kişi kuralına göre ziyaretçilerimizi ağırlarken kapı girişlerinde kademeli giriş, maske kullanımı, ateş ölçümü ve HES kodu kontrolünü uyguluyoruz. Alışveriş merkezimizin içinde ortak alanlar başta olmak üzere Wc kabinleri, yürüyen merdivenler, tırabzanlar ve ATM alanları gibi yoğun kullanılan bölgelere düzenli ve sık aralıklarla dezenfeksiyon ve temizlik çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Genel kullanıma ait çöp kutuları haricinde eldiven ve maske atıkları için de özel çöp kutuları bulunduruyoruz. Ayrıca bilgilendirme panolarımız ve anonslarımız ile sosyal mesafe kurallarını ziyaretçilerimize sık sık hatırlatıyoruz. Aldığımız bu üst düzey hijyen önlemleri ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan Güvenli Hizmet Belgesi’ni almaya hak kazandık. TSE tarafından hazırlanan hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programı şartlarını yerine getirerek ziyaretçilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığına gösterdiğimiz özenin tescillenmesinden de mutluluk duyuyoruz. Tüm ziyaretçilerimiz ve çalışanlarımıza sağlıklı bir alışveriş deneyimi ve çalışma ortamı sunmak için pandemi konusundaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Pandemi sürecinde birçok ödül aldınız. Aldığınız ödüllerden bahsedebilir misiniz?

2014 yılının Mart ayında Bilkent Center’da başlattığımız renovasyon süreci ile ilk etapta Bilkent Station’ı tamamlayarak Ankara’nın gastronomi merkezi olma yolunda önemli bir adım attık. Değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap vermek ve Ankara sosyal yaşamına renk katmak amacıyla başlattığımız renovasyon hareketi ve Bilkent Station’ın sıra dışı mimarisi ile birlikte gastronomi alanında birçok markayı bir araya getirerek sektörde fark yaratmayı başardık. Bilkent Station’ ın ziyaretçilerimiz tarafından çok beğenilmesi ve hedeflerine ulaşması bizi yeni yatırımlar yapmak için motive etti. Böylece 2018 yılında Bilkent Center’ın yenilenen bölümlerini de hizmete açtık. Projelerimizde ziyaretçilerimizin memnuniyetini ve beklentilerini ön planda tutuyor stratejilerimizi bu doğrultuda oluşturuyoruz. Tepe Emlak Yatırım olarak hedefimiz yenilikçi, yaratıcı ve keyifli mekanlarla yaşama ve markalara değer katmak. Bu bakış açısıyla yatırımlarımızı gerçekleştiriyor, ziyaretçilerimizin keyifli ortamlarda alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz. Mimari kriterlerimizi ise çevreye ve kaynaklara saygı duyan bir çerçevede, kaliteye azami önem vererek belirliyoruz. 2020 yılı bu çalışmalarımızın karşılığını uluslararası platformlardan ödüller ile aldığımız bir yıl oldu. Uzun yıllardır ev sahipliğini yaptığımız Ankara Coffee Festival ile “Hermes Creative Awards”tan 4 platin ödüle, Uluslararası Sanat Festivali ile “Marcom Awards”tan platin ödüle, “European Property Awards”tan Yenileme ve Perakende Mimarisi kategorilerinde iki ayrı ödüle layık görüldük. Dünya perakende ve eğlence sektörünün en prestjli ödüllerinden olan “Global RLI Awards 2020”de En İyi Alışveriş Merkezi Renovasyonu kategorisinde ödül sahibi olduk.

Açık AVM konseptinin avantajlı olduğu bir zamandan geçiyoruz. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Pandemi ile birlikte açık alanlara sahip alışveriş merkezlerinin avantajlı olduğunu ve ziyaretçilerin daha çok tercih ettiğini düşünüyorum. Bilkent Center özeline baktığımızda sahip olduğumuz birçok mimari avantaj ile ilk günden bu yana ziyaretçilerimize keyifli, konforlu ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunduk. Özellikle dış alanlarda konumlanan restoranlarımız, geniş ve ferah açık terasımız, çocuklu aileler için oluşturduğumuz çocuk oyun alanımız ile ziyaretçilerimize kapalı ortama girmeden sosyalleşmeleri için fırsat yaratıyoruz.

Ayrıca yıl içinde planladığımız etkinliklerin ve festivallerin açık alanda olması için büyük özen gösteriyoruz. Bilkent Center’ın şehrin gürültüsünden uzak, doğayla iç içe bir alanda konumlanıyor olmasının da diğer avantajlarımızdan birisi olduğunun farkındayız.

Bu dönemde perakende sektöründe ne gibi yenilikler oldu?

2020 yılı, perakende sektörü için oldukça zorlu bir yıl oldu. Tepe Emlak Yatırım olarak bu dönemi, perakende alanındaki değişimleri izleyerek ve üzerimize düşen konularda gerekli önlemleri alıp kendimizi geliştirerek geçirdik. Bu dönem, insanlara ülkelere ve perakende sektörüne oldukça ciddi tecrübeler kazandırdı. Alışveriş tercihleri ve yöntemlerinin beklenenden de hızlı şekilde dönüştüğünü gördük. Bildiğiniz gibi pandemiyle beraber insanlar e-ticarete yöneldi ve perakendenin bu kanalında cirolar oldukça yükseldi. Bu dönemde kiracılarımız ve ziyaretçilerimizle iletişimimizi en üst seviyede tutarak istek ve önerilerine hızlı şekilde geri dönüş sağladık. Pandemiden kaynaklı benzer sıkıntıları yaşadığımız kiracılarımızla omuz omuz yürümeye ve ihtiyaç duydukları her noktada kendilerine destek vermeye özen gösterdik. Özellikle gastronomi alanında çok fazla kiracıya sahip olmamız yaşadıkları sıkıntıları daha derin gözlemlememize sebep oldu. Ekip olarak uyguladığımız doğru iletişim ve proaktif düşünce yapımızla problemlere kalıcı çözümler ürettik.

 

2021 hedefleriniz nelerdir?

Sektörümüzün ne kadar rekabetçi olduğunun farkındayız ve dinamiklerini sürekli takip ediyoruz. Bu kapsamda fark yaratan cesur projelere imza atmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bilkent Center’ın renovasyon çalışmaları her detayını özenle planladığımız bir süreç oldu. Bu çalışmalarımızın sonuçlarını uluslararası platformlarda aldığımız ödüller ile taçlandırdık. 2021 yılı, bünyemize yeni katılacak ulusal ve uluslararası markalarla güçleneceğimiz, çok başarılı olduğumuz etkinlik ve festivallere devam edeceğimiz, yaptığımız renovasyon ve yatırımların meyvesini yiyeceğimiz bir yıl olacak. Bu kapsamda ziyaretçilerimize marka anlamında daha farklı seçeneklerin olduğu, keyifli ve güvenli alışveriş deneyimini yaşayacakları bir hizmet vermeye devam edeceğiz.

Sanata ve sanatçıya destek veren bir yapınız var. 2021 yılı etkinlik takviminizde bizleri neler bekliyor?

Bilkent Center’ın sanata ve sanatçıya çok önem veren bir vizyonu var. Bugüne kadar sergiden konsere, festivalden tiyatroya sanatın her alanında sayısız etkinliğe ev sahipliği yaptık. 2021 yılında da sanata köprü olmaya devam etmek istiyoruz. Bilkent Sanat Sokağı’nda 10 yıl boyunca birbirinden önemli sergi ve projeleri sanatseverler ile buluşturduk ve 2017 yılından bu yana gerçekleştirilen Uluslararası Bilkent Sanat Festivali’yle yurt içi ve yurt dışından yüzlerce resim ve heykel sanatçısını ağırladık. 2019 yılında 5. Uluslararası Ankara Kukla Festivali’ne, 2018 yılında 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali’ne ev sahipliği yaptık. Sanata yaptığımız yatırımlar kapsamında bu yıl da Ankara Sanat Tiyatrosu’nu bünyemize kattık. 58 yıllık deneyimiyle Türk tiyatrosuna birçok oyun ve sanatçı kazandıran, Ankara’nın yaşayan kimliği Ankara Sanat Tiyatrosu oyuncularını yeni ve modern tiyatro salonu Bilkent Sahne’de ağırlamaya başladık. Alışveriş merkezi kimliğimizin yanında sinema, tiyatro ve diğer sahne sanatlarıyla eğlenceyi bir potada eriten yaşam merkezi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Gelecek yatırımlarımızı da ziyaretçilerimizin güvenli, keyifli ve huzurlu zaman geçirecekleri alanlar yaratmayı hedefleyerek planlıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de Bilkent Sahne AST, sinema, Bilkent Sanat Sokağı, eğlence mekanları, etkinlik ve festivallerimizle ziyaretçilerimizin keyifle zaman geçirmelerini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.

Birçok ödüllü festivale ev sahipliği yaptınız. Ankara’ya festival kültürü sizinle geldi diyebiliriz. Yeni festival hazırlıklarınız var mı? Daha önce düzenlenen festivallerle alakalı neler söylemek istersiniz?

Ankara’ya festival kültürünün Bilkent Center adıyla gelmiş olduğunu düşünmeniz bizi çok mutlu etti. Biz uzun yıllardır farklı konseptlerde kültür, sanat ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yapıyoruz. Bilkent Center olarak, 2016’dan beri düzenlediğimiz Ankara Kahve Festivali ile 2019 yılında Hermes Creative Ödülleri’nden 4 kategoride Platin ödül, 3. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ile dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim ödülleri arasında gösterilen “MarCom Ödülleri”nden “Özel Etkinlik” kategorisinde Platin ödül kazandık. Bunların dışında 2019 yılında 5. Ankara Kukla Festivali ile bir dizi özel gösteri ve atölye çalışması gerçekleştirdik. Festival süresince kukla sanatçılarının da yer aldığı gösteriler, çocuklar ve aileleri tarafından yoğun ilgi gördü. 2016 yılında “Tatlı Fest” ile Ankara’nın ilk tatlı festivali Bilkent Center’da gerçekleşti. Bugüne kadar tüm festivallerimiz büyük bir coşkuyla ve katılımla geçti. Pandemi süreci geçtikten sonra etkinlik ve festivallerimizde Ankaralılar ile buluşmaya devam edeceğiz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.