Başa Dön

Sonbahara Sağlıklı Bir Başlangıç

Sonbahara Sağlıklı Bir Başlangıç

Gwell Sağlıklı ve Sürdürülebilir Yaşam Merkezi kurucusu Uzm. Dyt. Güler Tosunbayraktar; rutin hayata dönülen eylül ayında hastalıklardan korunmak, bağışıklığı korumak, sağlıklı ve zinde kalmakla ilgili tavsiyelerini MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

 

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden biraz olsun kurtulduğumuz ve özlemle beklediğimiz için daha yoğun ve daha hareketli geçen bir yaz tatili dönemini geride bıraktık. Eylül ayı itibarıyla hem okul hayatına hem de rutin iş hayatına dönüşler başladı. Kısacası eylül ayı rutin düzene geçiş ayı oluyor. Sonbaharda güneşin yerine yağmur bulutlarının daha sık karşımıza çıkmasıyla birlikte değişken hava şartlarına bağlı grip, soğuk algınlığı gibi viral, bakteriyel enfeksiyonlarla oluşan hastalıklar ve halsizlik, uyku hâli ve kronik ağrılar gibi belirtiler veren bahar yorgunluğu da sıklıkla görülmektedir.

Günlük, normal düzeninize dönüşle birlikte bütünsel olarak sağlığınız incelendiğinde, tıbbi tablonuzun güncel durumu, değişen sosyal yaşamınız, yaşantınızdaki stres düzeyi, yaşam tarzı alışkanlıklarınız ve yiyecek, içecek tercihleriniz hem hastalıklardan korunmada hem de psikolojik ve fizyolojik olarak daha zinde hissetmenizde son derece önemlidir. Sonbaharda zinde bir yaşam için kolaylıkla yapabileceğiniz pratik önerilerimizle sizlerleyiz.

İlk önce yapmanız gereken en önemli başlangıç, güncel tıbbi durumunuzu öğrenmektir. Sonbahar aylarına, güncel tıbbi durumunuz alanında uzman bütüncül bakışa sahip multidisipliner bir ekip ile tüm gerekli tahlil ve tetkikler yapılıp değerlendirilerek girilmelidir. Durumunuzu bütüncül olarak değerlendiren doktorunuz ve ekibinin gerekli görüp başladığı ilaçlar, takviye besin destek ürünleri, uygulamalar ve diyetisyeninizin güncel durumunuza özel önereceği beslenme planınız ile kendinizi son derece zinde hissedeceksiniz.

Sağlıklı ve zinde bir yaşamın en önemli unsurlarının başında güçlü bir bağışıklık sistemi gelmektedir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olmasında da etkili olan önemli unsurların başında bağırsak sağlığı gelmektedir. Bağırsak sağlığını optimal düzeyde tutmak bütünsel sağlığınız açısından son derece önemlidir. Bağırsak sağlığınız yerinde olmadığında gıda intoleransları, alerjiler, romatizmal hastalıklar, otoimmün hastalıklar, sibo, hormon düzensizlikleri, duygu durum bozuklukları vb. sağlık sorunları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Bağırsak sağlığınız ve bağışıklık sisteminiz için vitamin ve mineral düzeyleriniz son derece önemlidir. Değerlerinizde tespit edilen eksiklikler mutlaka giderilmelidir. Size özel hazırlanan beslenme programlarınızda yer alan besin çeşitliliklerini lütfen kendinize göre azaltıp artırmayınız. Size özel hazırlanan programlarda belirlenen besin çeşitliliği, o anki tıbbi durumunuza özel planlanmıştır. İçeriğindeki düzen son derece önemli ve etkilidir. Sofranızda yer alan ve yer almayan her bir besinin sizin durumunuza etkisi farklıdır. Size özel planlanan ve takibi yapılan beslenme programınız ile kendinizi daha zinde hisseder ve sonbaharın değişken koşullarının yarattığı olumsuzluklardan etkilenmezsiniz.

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı ve vücudumuzun toksinlerden, metabolik atıklardan arınmasında katkısı tartışılmaz olan suyun tüketimi son derece önemlidir. Su, insan vücudunun ve yaşamının vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Fiziksel ve zihinsel olarak zinde bir yaşam sürmek için yeterli su tüketimi çok önemlidir. Yeterli miktarda su tüketilmemesi durumunda sıklıkla hem fiziksel hem de mental yorgunluk gözlemlenebilmektedir. Gün içerisinde herhangi bir sıvı kısıtlaması olmayan sağlıklı yetişkin bireyler için kişinin vücut ağırlığına göre 30-35 ml/kg şeklinde su tüketmesi önerilmektedir. Günlük sıvı ihtiyacının dörtte üçü su olarak tercih edilmelidir.

Zinde bir yaşam için sağlıklı yiyecek tercihlerinin öneminin yanında sağlıklı ve dengeli içecek tüketimi de son derece önemlidir. İçecek tercihlerinizde kafeinli içeceklerin tüketim miktarını ve sıklığını azaltınız. Kahve, çay, asitli soğuk içecekler, kakao ve benzeri kafeinli içecekler yerine rahatlatıcı, stres yönetimini destekleyecek etkisi olan papatya, ıhlamur, adaçayı, melisa gibi bitki çaylarına porsiyon kontrolü dahilinde günlük hayatınızda yer verebilirsiniz. Sabahları uykunuzun açılması, enerjinizin artması için sert bir kahve veya koyu demli bir çay içimine yönelmek, yorgunluğunuzda artışa neden olabilmektedir. Güne kahve ile başlamak, uykudan yeni uyanacak olan metabolizmanın ani ve aşırı çalışmasına neden olmaktadır. Bu etkisinin yanında kahvenin diüretik etkisinin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketim ile birlikte dehidrasyonda kontrolsüzlük meydana gelebilmektedir. Kahve tüketimlerinizde mutlaka yanında büyük bir bardak su tüketmeniz dehidrasyonu önlemeye destek olacaktır. 

Sağlıklı zinde bir yaşam için düzenli egzersiz de son derece önemli olan diğer bir unsurdur. Düzenli ve kişiye uygun yapılan egzersizin hem ruhsal hem de fizyolojik sağlık açısından sayısız olumlu etkisi bulunmaktadır. “Hareket etmek için vakit problemim var”, “İşim çok, yetişemiyorum” gibi bahaneler üretmek yerine günlük hayatınızda küçük değişikliklerle büyük başarılar elde edebilirsiniz. Günlük hayatınızda kısada olsa düzenli bir egzersiz planı ile sağlıklı yaşam için sürdürülebilir bir fiziksel aktivite düzeyi elde edebilirsiniz. Düzenli yapılan fiziksel aktivite daha zinde ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Zinde bir yaşamın diğer önemli bir unsuru da düzenli ve kaliteli bir uykudur. Uyku düzensizliği hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan kişiyi son derece olumsuz etkilemektedir. Uyku sırasında vücudunuz kendisini onarmaktadır. Vücudunuzun biyolojik ritmini bozmadan, sirkadiyen ritminize uygun bir yaşam ve uyku düzeni sağlarsanız kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz.

Bütünsel sağlığın önemli diğer bir konusu da ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hâlinde olmaktır. Fiziksel sağlığınızın yanında psikolojiniz ve sosyal yaşamınız da sizin sağlığınız açısından son derece önemlidir. Olumsuzluklar herkesin hayatında zaman zaman olur ve öyle zamanlarda yaşanılan durumu kendi iç dünyanızda girdap şekline getirmektense, alanında uzman bütünsel bakışlı sağlık profesyonellerinden destek almanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ruhunuzun ve bedeninizin size söylemek istediklerini lütfen dinleyin. Bedeniniz size uyarılar ve tepkiler vermektedir. Kendinizi daha çok sevin, kendinize daha çok vakit ayırıp yatırım yapın. Pozitif ve olumlu düşünün, anın tadını çıkartın, meditasyon, yoga gibi ruhunuza ve bedeninize iyi gelen aktiviteleri günlük hayatınıza ekleyin, daha çok eğlenin, ailenizle, sevdiklerinizle ve sizi sevenlerle birlikte daha çok zaman geçirin. Kendinizi çok daha zinde ve daha mutlu hissedeceksiniz. Sağlıklı, keyifli, mutlu, huzurlu ve pozitif enerji dolu olacağınız bir eylül ayı geçirmeniz dileğiyle…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.