Başa Dön

Güzel ve Başarılı Anne Şirin Yalçın İle Çok Özel

blank

Güzel ve Başarılı Anne Şirin Yalçın İle Çok Özel

Okuma süresi 8 dakika

Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ve iş dünyasında gösterdiği başarısıyla adından söz ettiren cemiyet hayatının seçkin isimlerinden Şirin Yalçın ile Aralık Derneği, ortağı olduğu Sırmaison markası ve ailesi hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

blank

Şirin Yalçın kimdir, kendinizi tanıtır mısınız?
İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümün’den mezun olduktan sonra bir süre menkul kıymetler şirketinde staj yaptım. Ancak, doğruyu söylemek gerekirse finans sektöründe çalışmak beni çok da mutlu etmedi. Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri yüksek lisansına başladım ve aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım. Çağdaş Eğitim Vakfı’na (ÇEV) bağlı Hasdal İlköğretim Okulu’nda İngilizce öğretmenliği, Saadet İlköğretim Okulu’nda özel eğitilebilir çocuklara etüd ablalığı çalışmaları yaptım. 2004 yılında ise ablam Elif Dürüst ve birkaç psikolog arkadaşımızla birlikte ARALIK Derneği’ni kurduk. ARALIK Derneği’nde, gerek seminer organizasyonlarında gerekse sosyal sorumluluk projelerinde severek çalışıyorum. Şimdi de, SIRMAİSON’un oluşumunda çalışmak ve markayı büyütmek hedefimiz.

Bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?
Sırma 1995 yılında Nişantaşı’nda faaliyete geçti. Müşterilerimize ilk etapta Fransız gümüş markası Ercuis, Raynaud-Limoges, J.L Coquet Porselen, İtalyan Griffe ve Colle Kristal ile hitap etmeye başladık. Son dönemde ise mağazaya yeni markalar ve yepyeni bir görüntü kazandırmak için harekete geçtik. Özellikle yeni evlenen çiftlere evlilik listelerini hazırlarken tüm ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak geniş ve kaliteli bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Bunun yanı sıra kişisel zevklerimiz ile masa tasarımları yapıyor ve yine kişiye özel hediye seçeneklerine yer veriyoruz.
Mağazamızın adı ile birlikte birçok yenilik yapmayı hedefliyoruz. Rosella, Nurhan Hanım ve ben, Lalique başta olmak üzere on yeni yabancı markayı bünyemize kattık.
Zorlu Center AVM’de ikinci mağazamızı açtık. Tüm fuarları görmeye ve beğendiğimiz markalarla çalışmaya devam edeceğiz.

blank

İşinizde ve özel yaşamınızda vazgeçemediğiniz prensipleriniz nelerdir?
Yaşam felsefem paylaşmak diyebilirim. Zevki, estetiği, maneviyatı kısacası sahip olduğumu düşündüğüm her şeyi paylaşmak… ARALIK Derneği’ndeki tüm çalışmalarım bana paylaşma zevkini doyasıya yaşattı. Ayrıca, eğitim ve öğretimin okullar ve öğretim hayatları ile sınırlı olmadığını, bunun hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu bilerek yaşamak da benim için çok önemli… Bir insanın; gerekli eğitimi, yeteneği, çalışkanlığı bir de şansı varsa başarılı olur diye düşünüyorum.

Yorucu geçen bir iş gününün yorgunluğunu üzerinizden nasıl atıyorsunuz?
Evimde, ailem ile vakit geçirerek…

Yeni mağazanız SIRMAİSON hayırlı olsun. Bu işe atılmaya nasıl karar verdiniz sizden dinleyebilir miyiz?
Sırma 1995 yılında Nişantaşı’nda faaliyete geçti. Müşterilerimize ilk etapta, Fransız gümüş markası Ercuis, Raynaud-Limoges, J.L. Coquet Porselen, İtalyan Griffe ve Colle Kristal ile hitap etmeye başladık. Son dönemde ise mağazaya yeni markalar ve yepyeni bir görüntü kazandırmak için harekete geçtik. Özellikle yeni evlenen çiftlere, evlilik listelerini hazırlarken tüm ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak, geniş ve kaliteli bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Bunun yanı sıra kişisel zevklerimiz ile masa tasarımları yapıyor ve yine kişiye özel hediye seçeneklerine yer veriyoruz. Mağazamızın adı ile birlikte birçok yenilik yapmayı hedefliyoruz. Rosella, Nurhan Hanım ve ben, Lalique başta olmak üzere on yeni yabancı markayı bünyemize kattık.
Zorlu Center AVM’de ikinci mağazamızı açtık. Tüm fuarları görmeye ve beğendiğimiz markalarla çalışmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra Masa Terzisi adlı marka ayıca bizim için masa örtüleri üretiyor. Otel Line’ı oluşturmak, internetten satış yapmak ve markamızı büyütmek hedeflerimiz.

Yaptığınız işe bakacak olursak dekorasyona meraklısınız. Evinizi dekore ederken profesyonel yardım aldınız mı yoksa kendi zevkinizi mi ön planda tuttunuz?
Tarih boyunca insanların yaşadıkları ortamlar, mekânlar üzerinde birçok değişim ve gelişmeler olmuş. Bu gelişmeler sonunda ise çok sayıda farklı tasarımlar ortaya çıkmış. Amaç her zaman mekânların kullanım için verimli, sanatsal ve estetik bir şekilde düzenlenmesi olmuş.
Bizim işimizde de farklı objelerin kullanılması ile mekânların üzerinde içinizdeki zevk ve estetik görüşün yansımasını görebilirsiniz. Dekorasyon konusunda trendleri takip ettiğimi söyleyemem. Ama işim ile ilgili olarak, öncelikle mağazamızda bulunan ürünlerin ve hatta getirmeyi düşündüğümüz diğer markaların son tasarımlarını görmek, yenilikleri takip etmek için Avrupa’da bulunan fuarlara gidiyorum. Ayrıca; Raynaud-Limonges ve Ercuis Fabrikalarını da Rosella ile birlikte ziyaret ettik. Aynı zamanda tüm yeni tasarımları yerinde görme şansını yakaladık.
Evimizde belli bir tarzın disiplininde olmayı tercih etmedik. Neşet de ben de dekoratif objelere ve sanat eserlerine meraklıyız. Sürekli aldığımız ve seçtiğimiz parçaları ilave edebileceğimiz eklektik bir tarzı tercih ediyoruz. Bu da bize dinamik bir dekorasyona sahip olmayı sağlıyor. Evimizde 17. yüzyıla ait Floransa resimlerini, Osmanlı dönemi tablolarını ve çağdaş sanat eserlerini bulabilirsiniz.

blank

Eşiniz Neşet Yalçın ile nasıl tanıştınız?
Neşet ile ben ilkokul yıllarından beri tanışıyoruz.

Sevgililer günü yaklaşıyor, eşinizle beraber geçirdiğiniz, unutamadığınız sevgililer günü anınız var mı?
Biz sevgililer gününe önemli bir anlam yüklemiyoruz. Beraber geçirdiğimiz her gün bizim için anlamlı.

Sizce mutlu evliliğin sırrı nedir?
Karşılıklı saygı, sevgi ve güven…

Başarılı ve genç bir anne olmak zor mu? Çocuklarınıza vakit ayırabiliyor musunuz?
Çocukların bebeklik döneminde tüm günümü onlarla geçirmiş olduğum için çok mutluyum. Yaşları büyüdükçe, zamanımı sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak ve kendi gelişimim üzerine çalışarak değerlendirdim. ARALIK Derneği’nin kurulması ve dokuz yıldır orada çalışmam hem kendimi daha iyi tanımama hem de çalışma hayatı ile ilgili de tecrübe kazanmama yardımcı oldu. Kendimi daha iyi tanımak, iyi planlar yapmamı sağladı. Ve zannederim SIRMAİSON’da bu dönemim bir neticesi…
Planlı düşünmek, programlı yaşamak benim için önemli. Her zaman önceliklerimi bilerek adım atıyorum. Anne olmak bir kadının yaşam anlayışını tümüyle değiştiriyor. İnsanlara sevgi ile yaklaşmayı, sabırlı olmayı bundan daha iyi öğretecek bir okul olamaz…
Bende önce çocuklarım ve ailem daha sonra işim ve uğraşlarım diyorum.
Derneğin de mağazamızın da Nişantaşı’nda olması gün içinde işimi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Derneğin belirli seminer organizasyonları ve sosyal sorumluluk proje çalışmaları döneminde artık ortaklarımdan izin isteyeceğim.

Kurucuları arasında olduğunuz Aralık Derneği’ne bu yoğunlukta zaman ayırabiliyor musunuz? Üzerinde konuştuğunuz yeni projeleriniz var mı?
Derneğimizin eğitim ve öğrenmenin okullar ve öğretim hayatıyla sınırlı olmadığını, bunun hayat boyu devam bir süreç olduğunu vurgulamak ve insanlara gündelik hayatlarında ARALIK açmak amacıyla değişik kurs ve seminerlerle öğrenme ve düşünme ortamları sağlamak üzere kurduk. Dolayısıyla sanat tarihi, müzik, felsefe, edebiyat gibi birçok konuda seminerler düzenlemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile birçok çocuğu genci ve kadının eğitim ve öğrenimine katkı sağlamaya çalıştık. Şimdi de yine ihtiyacı olan bölgelerimizde küçük çocuklarımız için anaokulları açmak hedeflerimiz.

Alışveriş her kadın için vazgeçilmezdir. Siz alışverişte en çok hangi mağazalarda vakit harcıyorsunuz?
Moda, insanın kendi içinde bulunduğu ruh halini dışarıya yansıtması bence… Moda, herkesin küçük günlük sanatı da diyebiliriz. Tabii işin endüstri kısmı da insanlardaki bu ihtiyacı kullanıyor ve sektör kendini yenilemek için moda konseptleri ortaya koyuyor.

Gelecek için planlarınız nelerdir?
Beklentiler birçok yönde olabilir. Kişinin kendisi, başkası, işi, ülkesiyle ilgili beklentileri vardır. Bende kendi adıma insanların doğallaştığı, anlayışın, birlik ve beraberlik duygusunun hakim olduğu ortamlarda ailem ve sevdiklerimle huzur ve sağlıkla yaşamak istiyorum. Ayrıca yeni kurduğumuz SIRMAİSON markasının başarıyla devam etmesi ve büyümesi… ARALIK Derneği’nde projelere en doğru şekilde yer vermek.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.