Başa Dön

Sıradışı Tasarımlarıyla Melih Yazgan

blank

Sıradışı Tasarımlarıyla Melih Yazgan

Farklı tasarımlarıyla modaya ses getiren, televizyon dünyasının en popüler isimleri için kostümler tasarlayan, Türkiye’de internet üzerinden online satışı ilk yapan genç ve başarılı tasarımcı Melih Yazgan’ın moda çekimlerinden karelerini ve mesleğiyle ilgili keyifli sohbetini sizlerle paylaştık…

Moda serüveniniz ne zaman, ne şekilde başladı? Ünlü isimlerle yollarınız nasıl kesişti?

Moda serüvenim aslında üniversite yıllarında basladı. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde okuyordum. İlk Ajlan Büyükburç ile çalışmaya başladım ve devamı geldi. Bircok sanatçı beni duymaya baslamıştı yollarımız ortak işlerde bir araya geldi ve ben de kendimi sektörün tam içinde bulmuş oldum.

Sanat tarihi eğitimi aldıktan sonra modaya yönelmeniz nasıl oldu? Eğitiminiz şu anki mesleğinize bir fayda sağlıyor mu?

Aldığım eğitimin etkilerini daha yeni yansıtmaya başlayacağım. Önceliğim kendi tarzımı ve beni insanlara anlatmaktı. Şimdi kendi donanımlarımı kullanmaya başlama zamanı diye düşünüyorum. İleriki zamanlarda bununla ilgili çalışmalarımı paylaşacağım.

Hülya Avşar, Burcu Esmersoy, Özge Ulusoy, Bengü, Çağla Şikel… gibi birçok ünlü isim için gösterişli tasarımlar yaptınız… Yeni tasarımlarınızı kimlerin üzerinde göreceğiz?

Tasarımlarımı taşıyacak doğru kişileri bulduğum zaman çok daha mutlu oluyorum. Çok mutluyum ki, şimdiye kadar öyle oldu. Başarının büyük kısmı da doğru elbiseyle doğru kişiyi buluşturmak. Yeni dönem içinde sürekli çalıştığım kişilerin dışında birçok kisiyi görebilirsiniz.

Tarzınızı nasıl özetlersiniz?

Tasarımlarımda öncelik; her zaman kadını en iyi şekilde yansıtmak. Dönem dönem farklı konseptlere yönelsem de sade, şık ama bazen oldukça feminen tarzda tasarımlar yapıyorum.

Beğendiğiniz ve kendinize örnek aldığınız tasarımcılar var mı?

Beni etkileyen, tasarımlardan çok o tasarımcının o işe başlarken yasadıkları ve deneyimleri. Eski arşivlerden Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld gibi tasarımcıların başarı hikayelerini incelediğimde çok etkilenirim. Ve tabii ki hepsinin ortak özelliği; kendilerine özgü olmaları… Bu örnek aldığım en önemli özellikleri.

Tasarımlarınızda cüretkar dekoltelerle karşılaşıyoruz… Dekolteyi en çok ne şekilde kullanmayı seviyorsunuz?

Tasarımlarımda ya dekolte ya da sakin tasarımlarım vardır. Ortalama dekolteleri cok tercih etmiyorum. Dekolte öncelikle ön plana cıkmak ortamda sıyrılmak için kullanılan bir detay bunun da hakkını vermeli diye düşünüyorum. Sırt ve bacak dekoltesini çok kullanıyorum.

Ülkemizde moda gündemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu alanda ilerlemek isteyen gençlere fark yaratmaları için neler öneriyorsunuz?

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de moda büyük ilgiyle takip edilen bir konu. Bana biraz karmaşık geliyor, kendi olmayan ve modanın arkasına sığınan birçok kişi görüyorum. Mutlaka iyiler ve samimi duruşu olanlar da vardır, onları ayrı tutmak isterim. Bu alanda ilerlemek ve farklı bir şeyler yapmak istiyorsak kendi duruşumuzu işimize yansıtmamız gerektiğini düşünüyorum. Beğenilmek farklı bir şeydir ama kendinize ait bir duruşunuz olduğunda insanlar bunu mutlaka fark edecektir.
İnternet sitenizdeki satışlarınız hakkında bizleri biraz bilgilendirir misiniz?

İnternet satışına başlayan ilk tasarımcılardan biriyim ve internet üzerinden satış benim büyük bir kitleye ulaşmamı sağlıyor. Sosyal medyayı da doğru kullanarak tasarımlarıma ulaşmak isteyen kişilere kolaylıkla ulaşabiliyorum. Bunun belli sorumlulukları var elbette. Tasarımcı kimliğinin yanında belli bir kaliteyi ve güveni tüketiciye sağlamak çok önemli. Ortağım Ümit Yurdakul bu konuda çok hassas davranıyor. Bunun sonucunda gün geçtikce siteye gelen ziyaretçi ve bu oranda artan satışlarımız oluyor.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.