Başa Dön

Selen Özyurt; En Sevdiği Tatil Yerlerini MAG Okurları için Anlattı.

Selen Özyurt; En Sevdiği Tatil Yerlerini MAG Okurları için Anlattı.

Gezdiği yerlerde ruhani doyuma ulaşmanın ona ilham verdiğini belirten Seyahat Editörü Selen Özyurt, unutamadığı tatil anılarını ve en sevdiği tatil yerlerini MAG Okurları için anlattı.

Bu yaz tatil planlarınız neler?

Önüme bir hedef koymayı ve o hedefi gerçekleştirmek için beklemeyi çok seviyorum. Hâlihazırdaki yaz duraklarımdan biri Çeşme, Akdeniz, Ege… “Dinlenme tatili” diyorum ben bu konumlara. Yurt dışı şehirlerine gidince gezip keşfetmekten dinlenmeye vakit ayıramıyorum. İzmir benim için geçen bir yılın duraksama tatili olacak. Ocak ayı için ise erkenden Phuket biletimi aldım. Şimdiden o seyahati beklemenin heyecanındayım…

Unutamadığınız bir tatil anınızı anlatır mısınız?

Unutamadığım çok fazla anım oluyor… Seyahat editörlüğü yaptığım için mesleki alışkanlık olarak sık sık anılarımı not aldığım olur. En unutamadığım anımı paylaşacak olursam; İspanya Barcelona’da trafik ihlalinden tarafıma ceza gönderilmiş. Henüz haberim olmadan şehirden ayrıldığım için ceza katlanmış ve mahkemeye sevk edilmiş. Ben bunu bilmeden, bir sene sonra ikinci kez Barcelona’ya gittim; kaldığım otele iki tane polis geldi. Katlanan cezayı ödedim ve seyahatime devam ettim. Daha sonrasında bunu hep gülerek anlatmışımdır…

Sizin için ideal bir tatil nasıl olur?

Bana göre ideal tatil, konfor alanımı çok zorlamadığım seyahatler. Bu ne demek diye soracak olursanız; on yedi ya da yirmi saat uçtuğum ülkeler oldu, yeri geldi uzun aktarmalar yaptım, ucu ucuna yetiştiğim ülkeler arası gece uçuşları… bu durum bazen tatilden çok meşakkatli bir varış hikâyesine dönebiliyor. Ulaştığımda çok yorgun ve bitkin olabiliyorum. Belki üç gün süren jetlaglar… Şimdi tatillerimi kıyasladığımda en ideali beni yormayan, iki ya da üç saatlik uçuş sonucu ulaşabildiğim yakın rotalar.

Bir tatilde size en çok ilham veren şey nedir? Yeni yerler görmek mi, farklı kültürleri deneyimlemek mi, yemekleri mi, dinlenme mi, ya da başka bir şey…

Bir tatilde bana en ilham veren şey kuşkusuz “ruhani doyum” diyebilirim. İçinde bulunduğumuz bu evrenin, bu gezegenin ne kadar büyük olduğu çok merak uyandırıcı. Bambaşka şehirlere, ülkelere yolculuk yaptıkça, hayal bile edemeyeceğim kültürler, kıyafetler, yemekler görüyorum. Bir dünya puzzle’ı tamamlarcasına ne kadar görürsem o kadar “tam” hissediyorum kendimi. Bunun hazzı ve doyumu bambaşka… Yemekler değişiyor, dil değişiyor, yazı başka, kışı bambaşka oluyor; tüm bunların yanında, “Kim bilir daha nereler, ne güzellikler vardır” diye bir merak duygusu ve ilham sarıyor insanı…

Türkiye’de ve dünyada en sevdiğiniz tatil yerleri nereler?

Ben yirmi sekiz yaşındayım; yirmi sekiz ülke gezdim; otuzuncu ülkemi görmek için sadece iki ülke kaldı. Her biri benim için çok özel ve farklı tecrübelerle dolu. Tabii herkesin olduğu gibi benim de favorilerim oldu. Bunların en başında Türkiye’den örnek verecek olursam Mardin diyebilirim. Mardin bana çok cilveli ve enerji veren bir şehir. Yine Türkiye’de başka bir gezegen olan Kapadokya; yaylalarıyla ve doğasıyla ufkunu açan Rize, Trabzon ve tabii ki İstanbul… Bir yerli gibi değil, kamerayı boynumuza takıp bir gezgin gibi o gözle baştan gezilmeli. Yurt dışı favori listemin başında ise Tayland Phuket ve Japonya Tokyo geliyor. Çok etkilendiğim yolculuklardı.

Zaman geçirmekten en çok keyif aldığınız tatil partnerleriniz kimler?

Eşim Atakan. Seyahat arkadaşı bulmak çok zordur derim ben. Gerçek bir yoldaş olmak, yola çıkmak başkadır. En yakınınızla bile seyahatte uyum içinde olamayabilirsiniz. Tatminleriniz farklıdır, uyku düzeniniz farklıdır, yorulma eşiğiniz, arayışınız farklıdır. Atakan, hayat arkadaşım olmasının yanında bana çok iyi bir yoldaş olmuştur hep… İş bitiricidir, “Hiç fark etmez.” cümlesi vardır ki bu insana bir memnuniyet verir. Bir de ablam Burcu iyi bir eşlikçidir bana… Hiç yorulmaz, motive eder, günü planlar, sen sadece ayak uydurursun, o da iyi bir seyahat arkadaşı.

Bu yılki tatil bavulu favorileriniz neler?

Bu yılki favori tatil bavulumda neon bikiniler, tiril tiril elbiseler, can yakmayan rahat bir sandalet ve dolu bir powerbank var.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum(1)

  • blank

    Selen Özyurt

    22 Ağustos 2023

    Bu deneyimimi sizinle ve okurlarınızla paylaşmak benim için büyük bir ayrıcalık. Umarım okurlarımız da keyif alır ve ilham alır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.