Başa Dön

Şehirli Kadından İlham Alan Tasarımlar GAMZE SARAÇOĞLU

blank

Şehirli Kadından İlham Alan Tasarımlar GAMZE SARAÇOĞLU

Okuma süresi 4 dakika

Farklı çizgileriyle Mudo Collection kadınını enerjik, feminen, rengarenk, capcanlı ve eğlenceli koleksiyonlarıyla buluşturan tasarımcı Gamze Saraçoğlu’nu daha yakından tanıdık ve Mudo’nun 2015 sohbahar/kış koleksiyonu hakkında ipuçları aldık…

Gamze Saraçoğlu’nu tanıyabilir miyiz?
Moda serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı?
Benim moda serüvenim İşletme ve Pre MBA eğitimi aldıktan sonra NY’da Parson’s School of Design’da moda tasarım eğitimi almamla başladı. Okulu derece ile bitirdim ve Donna Karan’da çalışma imkanı buldum. 2005 yılında kendi markamı kurmaya karar verdim. Kendi markamla 2005 yılından beri sezonda iki koleksiyon hazırlıyorum.

Mudo’nun hazır giyim alanındaki değişim ve yenilenme sürecinde ne gibi farklılıklar yaratmayı düşünüyorsunuz?

Aslında elli yıllık bir moda markası olan Mudo’nun kendi DNA’sına sadık kalarak global moda trendlerine göre yeniden tasarladık. İlhamımızı sokaklar ve insanlardan aldık. Markanın geçmişten gelen ve sevilen stilini, dünyanın yeni kodlanan kadınına uyarladık. Global trendleri göz önünde bulundurarak modern kadının ihtiyaçlarına yönelik şehirli, heyecanlı, eğlenceli, feminen, dinamik bir koleksiyon hazırladık. Baskı ve desenlerimizi kendimiz koleksiyon matematiğine göre tasarladık. Mudo Collection’un kadınını enerjik, capcanlı, eğlenceli, feminen ve daha renkli bir koleksiyonla buluşturmayı hedefledik.

Gamze Saraçoğlu Kreatif Direktörlüğünde hazırlanan Sonbahar/Kış koleksiyonundan bahseder misiniz?

Yenilenen Mudo Collection kadın koleksiyonu, global moda trendlerine göre modernize edilerek tasarlandı. Kumaş çeşitliliğini arttırırken kalitesini geliştirdik. Mudo kadınının her anına kolaylıkla eşlik edebilecek, nefes alabilen, gün boyu deforme olmayacak pratik kumaşlar kullanıldı. Doku, tuşe ve likrayla içinde rahat hissedilecek, şık olurken rahatlığı ve konforu göz ardı ettirmeyecek, harekete izin veren kumaş seçimleri yapıldı. Tüm kalıplar dünya standartları ölçülerine göre revize edildi. Hepsi birbiriyle kombinlenebilecek 600 parçalık geniş bir koleksiyon hazırlandı.

Tüm baskılar, nakışlar ve danteller Mudo’yu ifade eden hikayelerle tasarım ekibi tarafından özel olarak tasarlandı. Koleksiyondaki tüm ürünler renkleriyle, kumaşlarıyla, baskılarıyla birbirleriyle kombinlenmeye uygun hale geldi. Aksesuarlar koleksiyondaki tüm parçalara uyumlu olacak şekilde yeniden uyarlandı.

Koleksiyonunuzu hazırlarken nelerden ilham aldınız?

Koleksiyonu ortaya çıkarırken şehirli kadından ilham aldık. Her kadının severek giyeceği ve gardırobunda olması gereken parçaları düşünerek çalıştık. Mudo Collection kadın koleksiyonunu, elli yıllık güçlü bir moda markası olan Mudo’nun DNA’sına sadık kalarak, global moda trendlerine göre yeniden tasarladık.

Mudo ekibi ile birlikte Mudo’nun sevilen çizgisini global trendler, mükemmel kalıplar, kadınsı kuplar, feminen detay ve renklerle tekrar yorumladık. Mudo kadınını enerjik, capcanlı, eğlenceli, feminen ve daha renkli bir koleksiyonla buluşturmayı hedefledik.

Global moda trendlerine göre hazrıladığınız tasarımları nasıl yorumluyorunuz? Kimlere hitap ediyor?

Global moda trendlerini modern kadının ihtiyaçlarına yönelik şehirli, heyecanlı, eğlenceli, tasarımlar hazırlamaya dikkat ediyoruz.
Şehirli ve modern kadına hitap ediyor.

Türk kadınlarının tarzını nasıl buluyorsunuz?
Türk kadınlarının tarzını sade ve güçlü buluyorum.

Çizgisini beğendiğiniz Türk ve yabancı tasarımcılar kimler?
Türk tasarımcılarının çoğu yakın arkadaşım hepsini ayrı ayrı seviyorum. Yabancı tasarımcılarda Phoebe Philo, Hedi Slimane, Dion Lee.

Modanın hangi döneminde, nerede yaşamak istediniz?
New York’un 60’lı yıllarını yaşamak isterdim.

Dünyada hızla büyüyen bir sokak modası trendi var. Hangi şehrin sokak modası size hitap ediyor?
New York ve Paris sokakları.

Gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz planlarınız neler?
Danışmanlık çalışmalarımızı devam ettirmek ve kendi markam adına yeni projeler geliştirmek.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.