© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Şeffaf Plaklarla Ortodonti

Şeffaf Plaklarla Ortodonti

Büyüme çağındaki tedavilerin önemine vurgu yapan Ortodonti Uzmanı Dt. Burhan Barın, şeffaf plak tedavilerinin çocuklarda nasıl ilerlediğini ve tedaviyi eğlenceli hale getirmenin yollarını MAG Okurları için anlatıyor.

 

Çocuklarda şeffaf plaklarla ortodontik tedavi süreci nasıl ilerliyor?

Ortodontik tedaviler ile dişlerin düzeltilmesi işlemi her yaşta yapılabilmekle beraber; alt ve üst çenelerin, konumlarına bağlı bozukluk olduğu durumlarda erken dönemlerde tedavi önerilmektedir. Yaklaşık olarak yedi ila on üç yaşları arasında, bireyin büyüme ve  gelişimine göre yapılacak tedavi değişkenlik göstermektedir. Özetle alt ve üst çenenin konumundaki probleme yönelik ortodontik tedavi gerekli ise mutlaka erken dönemde yapılması önerilir.

Büyüme çağındaki hastalar sizce neden şeffaf plak tedavisini tercih etmelidir?

Büyüme çağında yapılan uygulamalar oldukça önem arz etmektedir, çünkü tedaviler belli bir zaman aralığında gerçekleşmelidir ve bu süreçte hastaların rahatı ve motivasyonu iyi olmalıdır ki tedavi etkisi kalıcı olsun. Sürecin rahat geçmesi avantajından dolayı bu hastalarda da şeffaf plaklarla tedavi önermekteyim.

Şeffaf plak tedavisinde çocuklarda ağız içi ölçümlerini nasıl alıyorsunuz?

Bunun için, firmalar tarafından geliştirilmiş son teknoloji cihazlar kullanıyoruz. Ağız içinin en az hata ile taramasını gerçekleştirip üç boyutlu modellemesini dijital ortama aktarıyoruz. Bu sayede estetik görüntü dışında, alt ve üst çenenin birbiri ile olan ilişkisini de detaylı olarak değerlendirme fırsatımız oluyor.

Şeffaf plak tedavisini çocuklar için daha eğlenceli hale getirmenin bir yolu var mı?

Çocuklar için şeffaf plaklar üzerine, sevdikleri çizgi film karakterlerinden küçük sticker’lar mevcut. Ben çocuk hastalarıma, plakları düzenli kullandıkları her seansta motivasyonları için bu sticker’lardan hediye ediyorum.

Çocukların parmaklarını emmeleri veya sert cisimleri ağızlarına sokmaları tedaviyi aksatır mı?

Evet, bu gibi durumlar tüm ortodontik tedavilerde aksamalara neden olmaktadır, çünkü kontrolümüz dışında fonksiyonel olmayan kuvvetler dişler üzerinde etkili olmakta ve tedavi sırasındaki vermek istediğimiz kuvvetlere engel olabilmektedir.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.