Başa Dön

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

blank

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

Okuma süresi 4 dakika

Sağlıklı zayıflamak için sağlıklı besinler tüketmek gerekiyor bu sebeple sabır ve irade gerektiren diyetler hakkında başarılı Diyetisyen Seyran Tombul Karlıtepe’den bilgiler aldık. Sağlıklı zayıflamanın yollarını kendisine sorduk…

En sağlıklı kilo verme şekli nasıl olmalıdır? Hızlı kilo vermek ne derece doğrudur?

En sağlıklı kilo verme şekli dersek bir yanılgıya neden olabiliriz. Bu kişiden kişiye değişen bir tablodur. Genel anlamda en sağlıklı şekil size en uygun diyeti yaparak zayıflamaktır. Bunu sağlayabilmek için sizin kendinizi iyi tanımanız gerekir, böylece bizler size en uygun diyeti hazırlayıp sizi en sağlıklı şekilde zayıflatabiliriz.
Salad with measuring tape

Herkesin bildiği gibi uzman eşliğinde sağlıklı kilo verdikten bir süre sonra kilo verme hızı azalır, duraksama yaşanır… Bu süreç içerisinde danışanlarınıza ne gibi yöntemler uyguluyor, onlara nasıl tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Aslında diyet yapıyorsanız kilo verme hızı düşmez, kişi hem motivasyonu azaldığından hem de aslında problem azaldığından böyle hisseder. Kişi yanınıza 90 kg gelir ama kendini şişman hissetmez, 75 kg ya düşer, huysuzlanmaya başlar, göbeğim daha kötü görünüyor, kilo veremiyorum diye kaygılanır, hem de kilo verdiğini gördüğü halde… O halde sorun kişinin kendini görmek istediği görüntüyle, gerçek arasındaki çelişkide diyebiliriz…
dash_diet_diabetes

Diyet hapları kullanan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? Haplar ne derece zararlı?

Diyet hapının içeriği çok önemli, ne için kullanıldığı da? Şiddetle karşısında değilim kullanılması gereken alanlar var elbette, ama o kadar az ki gereken koşullar… Bu tür haplar mutlaka hekim ve diyetisyen koordineli kullanılması gerekir, yoksa çok kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz…

Belirli bir yaştan sonra kilo vermek daha da zorlaşıyor… Gençken kolayca verilen kilolar belirli bir yaştan sonra insanın üzerine yapışıp kalıyor… Bunun nedeni nedir?

Yaş kilo vermede çok etkili değil aslında, kişinin hayat tarzı ve yaşı değiştikçe azalması gereken yemek miktarını azaltmadan ya da arttıran kişi her durumda kilo alır ya da maalesef kilo veremez.
weight_loss

Orta yaş sınırından sonraki kilolu danışanlarınıza nasıl yardımcı oluyorsunuz? Buradan iletmek istediğiniz tavsiyeleriniz var mı?

3 yaşındaki danışanımızla 90 yaşındaki danışanımızla arasında bir fark yok aslında, olay onların hayat tarzlarını iyi benimseyip onlara en uygun diyet profilini çıkarmak, onlara verebileceğim en önemli tavsiye kendilerine iyi bakıp, kendilerini iyi ellere emanet etmeleri.

Peki mideyi küçültmek için neler yapmalıyız? Daha az yemek yemek midenin küçülmesinde etkili olur mu?

Mide kaslı bir organ, doğal olarak da küçülüp büyümesi gibi bir durum yok. Daha doğrusu anlık bu büyüme ve küçülmeler var… Mide yedikçe büyür, bir heybe misali boşalınca da küçülür diyemeyiz. Tabii aşırı ve sürekli yeme durumlarında elastikliğini kaybedip eski şekline dönmesi kolay olmaz, ihtiyacımız kadar yemek, midenin şeklinin oransız değişmesine engel olur.

Çalışan bir kişinin kilo almadan sağlıklı yiyeceklerle yaşamını sürdürebilmesi için neler yapması gerekiyor. Mesela bize genel bir örnek verebilir misiniz? Çalışan bir kişi sabah, öğlen ve akşam ne gibi gıdalar tüketmeli?

Çalışan kişinin diyet yapması daha kolay bence, çünkü çalışma saatlerine göre düzenlenen yemek saatleri kişinin daha sağlıklı beslenmesini sağlıyor. Biz dışarıda yemek yemenin sağlıksız olduğunu düşünen bir milletiz, ancak dışarda yenen ızgara ya da salatanın diyet açısından bir zararı olmadığı gibi faydaları çok. Çalışan kişilere, düzenli yemek yeme saatleri olduğu için diyet programları hazırlamak çok daha kolay…
veggiesinheart

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.