© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Sağlıklı Beslenmek Sağlıklı Yaş Almak

Sağlıklı Beslenmek Sağlıklı Yaş Almak

Düzenli egzersiz ve doğru beslenmenin, kişinin kendine yapacağı en önemli yatırım olduğunu belirten Diyetisyen Neva Melike Yeniçeri, duygusal yeme bozukluğunu ele alarak, glütensiz beslenmenin doğruları ile yanlışlarını aktarıyor ve sağlıklı beslenmenin öneminden bahsediyor.

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz?

2020 yılında Yüksek İhtisas Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden bölüm beşincisi olarak mezun oldum. Bunun yanı sıra açık öğretim fakültesinde sağlık yönetimi eğitimim devam ediyor. Eğitimim boyunca; Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi Ankara’nın seçkin hastanelerinde yetişkin beslenmesi, çocuk beslenmesi, gebe beslenmesi, yaşlılarda beslenme, toplu beslenme ve toplum beslenmesi gibi alanlarda staj yapma imkânım oldu. Mezun olduğum zaman diliminden bu yana online diyet ve beslenme danışmanlığı vermekteyim. Deneyimlerime bir yenisini eklemek ve kendimi geliştirip, alanda tecrübe edinmek amacıyla sekiz ay boyunca, Ankara’da spor faaliyeti gösteren bir firmanın, dört ayrı tesisinin diyetisyenliğini yaptım. Mezun olduğum tarihten itibaren işletmesini yaptığım kafemiz Chocomar Chocolate, online diyet görüşmeleri ve ayrı birçok tesisin diyetisyenliğini yapmak yorucu bir süreç olduğu için bir seçim yapmam gerekiyordu. Seçimimi; zaman, mekân fark etmeksizin işimi yapabildiğim online diyet ve Chocomar Chocolate’da yapmak istediğim yeniliklerden yana kullandım. Bu süreçlerde yine yoğun tempoya alışan bedenimi doyurmak adına bir şeyler yapmam gerekiyordu. Yakın zamanda açacağım ofisimde danışanlarıma farklı alanlarda da hizmet verebilmek adına, fitoterapi ve aromaterapi eğitimleri almaya başladım ve eğitimleri başarıyla tamamladım. Her zaman biraz daha farklı perspektiflerden bakmak istedim mesleğime, bu yüzden hem kültürel hem iş amaçlı yurt dışı gezileri yaptım. Çeşitli televizyon kanallarından gelen bazı davetlere katıldım, seminer ve toplantılarda meslektaşlarımla ve sağlık personeli arkadaşlarımla bir araya gelip istişarelerde bulundum. Süreç biraz uzadı, yüz yüze hizmet almayı bekleyen danışanlarımı biraz beklettim fakat beklediklerine değecek bir beslenme danışmanlığı merkezi ile çok yakında Çayyolu bölgesinde hizmet vermeye başlayacağım.

Verdiğiniz hizmetler neler?

Bahsettiğim gibi danışanlarıma online olarak hizmet veriyorum. Süreç başında ve sonunda alınan kan tahlillerini inceliyor; danışanım, gönderdiğim anamnez formunu doldurduktan sonra onu değerlendiriyor ve kişiye özgü, bireyin kendisiyle birlikte diyet programı oluşturuyor, uygulayabileceği pratik, sağlıklı tarifleri paylaşıyorum. Görünürde sadece kilo verme, yani zayıflama çalışıyormuş gibi görünsek de diyetisyen olarak birçok alanda hizmet veriyoruz. Ben çoğunlukla kilo verme, kilo alma, gebelik ve emzirme dönemi beslenmesi, hastalıklarda beslenme alanlarında çalışsam da kurumsal firma çalışanlarına özel beslenme danışmanlığı, sporcu beslenmesi ve spesifik olarak polikistik over (pcos), diyabette beslenme ve yeme bozukluklarında beslenme alanlarında çalışmaktayım.

Glütensiz beslenme hakkında neler söyleyebilirsiniz? Diyet ve zayıflama sürecini nasıl etkiler?

Glüten; buğday, arpa ve çavdar gibi bazı tahıllarda doğal olarak bulunan bir depo protein çeşididir ve bazı bireylerde bu protein çeşidine hassasiyet görülebilir. Çölyak hastaları, buğday alerjisi olanlar, Durhing hastaları, glüten ataksisi gibi durumlar gluten hassasiyetinin görüldüğü bazı özel durumlardır ve bu durumlarda glütensiz diyet uygulanması zorunludur. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz “Glütensiz besleniyorum, şu kadar kilo verdim.” sözlerinden yola çıkarak, diyet ve zayıflama sürecini nasıl etkilediğinden bahsedecek olursak, glütensiz beslenmek zayıflamanıza yardımcı olabilir ama bu genel olarak simit, makarna, kraker ve hamur işleri gibi rafine karbonhidratlarla dolu besinlerden uzak durmamız sonucu gerçekleşen bir durumdur. Tüm bu besinlerden tamamen arınmış bir beslenme programı ve programımızda bu besinlerin yerine sebze, meyve, kinoa, karabuğday, glütensiz tam tahılları koymak aldığımız karbonhidrat fazlasını kesecek; lif ve besleyici gıdalar ile enerji alımını sağlamış olacağız. Bu şekilde ve bir beslenme uzmanının size özel olarak hazırladığı program ile glütensiz beslenip kilo verebilirsiniz; ancak, glütensiz beslenmek, bilinçli yapılmadığında kilo alınmasına da sebep olabilir.

     

Başarılı bir zayıflama süreci için neler tavsiye edersiniz?

Bence başarılı bir zayıflama sürecinin olmazsa olmaz altı anahtarı var. İlk olarak bireye özgü ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak beslenme programı, tabii ki bu program sürecinde kaçamaklar olacak ve tam da burada ikinci anahtar devreye girecek: Porsiyon kontrolü. Porsiyon kontrolünü de sağladığımıza göre; olmazsa olmazımız, zayıflama sürecinin yanı sıra cilt sağlığı, daha geç yorgunluk hissi sağlayan suya üçüncü anahtar diyebiliriz. Suyumuzu alıp şöyle, dördüncü anahtarımız olan fiziksel aktiviteye gidelim ve kendimize en uygun sporu yaparak sürecimizi sağlıklı şekilde hızlandıralım. Yeterince yorulup enerji açığı yakaladıysak artık beşinci anahtarı çevirelim, yatağımıza yerleşelim, çünkü başarılı bir zayıflama programının belki en çok atladığımız öğesi doğru bir uyku düzenidir. Son ve en etkili anahtarımız ise motivasyonumuz. Ben başarılı zayıflama programında bu ilkelerin düstur edilmesini öneriyorum.                   

Tatlı krizine girenler için sağlıklı tatlı tarifi verebilir misiniz?

Tatlı krizine giren bireyler bunu kriz olarak yaşıyorsa rutin beslenme problemi yaşıyorlardır muhtemelen. O yüzden öncelikle günlük beslenme programlarını tekrar gözden geçirmeleri daha yerinde olur ama bu tip durumlar için kurtarıcı bir sağlıklı ve pratik tarif önerim var.         

                              

Avokadolu Puding                                

Malzemeler:                                               

1/2 olgunlaşmış avokado

1/2 olgunlaşmış muz

2 adet hurma

1 tatlı kaşığı keçiboynuzu unu    

1 yemek kaşığı kakao                                

1 tutam tarçın

Hurmaları ılık suda bekletip yumuşadıktan sonra bir kaba alın. Diğer malzemeleri de ekleyin. Hepsini blender’a atın, bzzzzztt! Pudinginiz hazır!

Sağlık beslenmenin insan vücudunda ileriye dönük etkileri nelerdir?

Sağlıklı beslenme insan vücudunun olmazsa olmaz yapboz parçalarından birisidir. Bu yüzden sağlıklı yaş almak, kaliteli yaşam sürmek sağlıklı beslenmenin ileriye dönük en büyük ve temel etkisidir. Sağlıklı beslenmenin cilt güzelliğinden tutun eklem ağrılarının azalmasına kadar birçok olumlu yanı var. Mental sağlığımızı iyileştirici etkisini de unutmamak gerekiyor. Bence burada temel nokta, sağlıklı beslenmenin ileriye dönük etkilerinden nasıl faydalanabileceğimiz. Bunun için de öncelikle sürdürülebilir ve Akdeniz tipi beslenmeyi benimsemeliyiz. Bu iki şekli hayatımıza endekslediğimizde arka planda işlerin çok daha yolunda gittiğini gözlemleyebiliriz. Akdeniz tipi dediğimiz beslenme sisteminde vücudumuza yeteri kadar protein, bol sebze ve meyve, kompleks karbonhidratlar, tahıllar ve sağlıklı yağ almayı hedefleriz. Vücudunuza yaptığınız yatırımlar her şeyden daha önemli. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme kendinize yapacağınız en önemli ve kişisel yatırım. Üstelik emeğinizin karşılığını almak zor da değil. Riskler yaş ilerledikçe artar; gebelik, emzirme dönemi, menopoz, elli yaş üzeri ve stres altında yaşam risklidir. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar; kas, dokusundan kayıp artar, buna bağlı vücut suyu da kayba uğrar, cilt elastikiyetini kaybeder, kırışmalar oluşur. Eğer siz gençlik döneminde kendinize iyi bakmadıysanız işiniz zordur. Bu yüzden kendinize özen gösterin, sağlıklı beslenin ve fiziksel olarak aktif olmaktan, düzenli spor yapmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın en büyük mucize sizsiniz. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.