Başa Dön

Prof. Dr. K. Turgay Akgül Erkek İnfertilitesi

Prof. Dr. K. Turgay Akgül Erkek İnfertilitesi

Erkek üreme sistemindeki anormalliklerin, yumurta bölgesinde bir kitle olarak ortaya çıkabileceğini belirten Üroloji Uzmanı  Prof. Dr. K. Turgay Akgül, varikoseli açıklayarak tedavi yöntemlerine ışık tutuyor.

Erkek Kısırlığı, Varikosel

Güzelce izdivaçlar yapıldı. Kusursuz bir düğün geride kaldı. “Şimdi sıra çocuk yapmada.” diyen çiftlerdenseniz ve çocuğunuz da inadına olmuyorsa, bu yazı erkek tarafı hakkında size bazı ipuçları verecektir.

Yeryüzünde her yüz çiftten yaklaşık on üçü korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaktadır. Bunun nedeni kadına bağlı olabileceği gibi olguların üçte birinden fazlasında ise sorun erkektedir. Bu durum çoğunlukla erkeğin sperm üretimindeki veya sperm iletimindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Normal Koşullarda Ne Olur

Erkeğin vücudu sperm hücrelerini üretir. Cinsel birleşme sırasında, cinsel boşalma normalde spermi kadının vücuduna iletir. Erkek üreme sistemi sperm yapar, depolar ve taşır. Erkekler cinsel olarak boşaldıklarında spermler diğer sıvılar ile karışır. Bu, meniyi oluşturur. Meni daha sonra üretradan geçer ve penisten dışarı çıkar. Spermler kadın partnerin vajinasına gider, rahim ağzından geçerek rahime ve oradan da o “meşhur” fallop tüplerine ulaşır. Orada bir sperm ve yumurta buluşursa döllenme gerçekleşir. Bu sistem yalnızca genler, hormon seviyeleri ve çevresel koşullar doğru olduğunda çalışır.

Erkeklerde kısırlığın en önemli nedeni varikosel denilen hastalıktır. Varikosel, erkek yumurtasındaki şişmiş damarlar nedeniyle olur. Tüm erkeklerin yüzde on altısında bulunur. Kısırlığı olan erkeklerde daha yaygındır, yaklaşık yüzde kırk. Uygun kan drenajını engelleyerek sperm büyümesine zarar verirler. Varikoseli olan erkeklerin çoğunda herhangi bir belirti görülmez.

Genellikle varikoseli takip ederiz; ancak, çocuk sahibi olamama, ağrı, testiste yavaş büyüme, anormal sperm tahlili var ise bu durumlarda ameliyat ile tedavi gündeme gelebilir. Varikosel hastalığını tedavi edecek veya önleyecek herhangi bir ilaç ne yazık ki yoktur. Ağrı kesiciler ağrıya yardımcı olabilir. Gerektiğinde, ameliyat ana tedavi şeklidir.

Erkekler de kendilerini muayene etmeli mi? Muayenelerinde yumurta bölgesinde bir yumru bulurlarsa bu ne demektir? Erkek üreme sistemindeki anormallikler yumurta bölgesinde bir kitle olarak ortaya çıkabilir. Kitleler endişelenecek bir şey olmayabilir veya da yaşamı tehdit eden bir hastalığın işareti olabilirler. Kitleye neyin neden olduğunu bulmak çok değerlidir. Bu tür kitle varikosele bağlı olabileceği gibi bir testis kanserini dahi işaret edebilir. Bu nedenle yumurta bölgesinde herhangi bir yumru veya şişlik tespit edildiğinde bir üroloji uzmanına görünmek hayati önem taşır.

Peki, erkek tarafı tedavi olmamayı tercih ederse ne olur? Varikoseli olan çoğu erkek sorun yaşamayacaktır ancak, varikoseli olan her beş erkekten biri çocuk sahibi olmakta sorun yaşayacaktır. Varikosel onarımının gerekli olup olmadığını belirlemek için sperm tahlili yapılması şiddetle tavsiye edilir. Sperm tahlili normal ise, spermlerin kalitesi zamanla düşebileceğinden her yıl bir analizin tekrarlanması önerilir. Doğurganlık sorunları daha önce görülmemiş olsa bile yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Varikosel ameliyatı için çok küçük kesikler kullandığımızdan, iyileşme süresi daha hızlı olmaktadır. Mikroskobik cerrahi, en düşük nüksetme şansına sahip olan yöntemdir. Çoğu zaman hastalar bir hafta sonra normal aktivitelerine dönerler. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.