© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Piezo Yöntemi ile Burun Estetiği (Rinoplasti)

Piezo Yöntemi ile Burun Estetiği (Rinoplasti)

Liv Hospital Ankara’da hizmet veren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Op. Dr. Merve Tunca, Piezo yöntemi ile gerçekleştirilen rinoplastiye dair merak edilenleri MAG Okurları için yanıtladı.

Burun tıkanıklığı problemi burun estetiği yapılırken çözülebilir mi?

Burun estetiği işlemi ile kombine olarak, burun tıkanıklığına neden olan burun orta çeperindeki eğriliklere ve burun etlerindeki şişliklere müdahale edebiliyoruz. Kronik sinüzit veya sinüslerde polipler nedeniyle yaptığımız endoskopik sinüs cerrahileri de burun estetiği ile eş zamanlı olarak sıkça yaptığımız işlemler arasında.

Piezo burun estetiği nedir?

Piezoelektrik cihaz ile, burun kemiklerindeki şekillendirmeyi kemiği kırmadan, ultrasonik olarak kemik kesileri ile gerçekleştirebiliyoruz.

Burun estetiği sonrası işime ne zaman dönebilirim?

Operasyondan bir hafta sonra hastalarımız işlerine geri dönebiliyorlar.

Ameliyat sonrası şiddetli ağrım olur mu?

İşlem sonrası rutin olarak reçete ettiğimiz ağrı kesiciler nedeniyle şiddetli ağrı problemiyle karşılaşmıyoruz.

Burun estetiği sürecinde bizi neler bekliyor?

İşlem, ortalama iki saat süren bir ameliyathane prosedürü. Yalnızca burun estetiği yapılan hastalarda, burun orta çeperinde eğrilikler yoksa burun içine tampon kullanmayabiliyoruz; ancak, eğrilik nedeniyle burun tıkanıklığı olan hastalarımıza, eğrilikleri de düzelttikten sonra burun içerisine, nefes almaya devam edebilecekleri silikon delikli tamponlar yerleştiriyoruz ve bunları üçüncü günde alıyoruz. Kemiklere müdahale ettiğimiz hastalarımızda kullandığımız, burun üzerine yerleştirilen alçıyı da birinci haftada alarak ameliyat sonrası erken dönem kontrol sürecini noktalamış oluyoruz. Sonrasında birinci, üçüncü, altıncı ve on ikinci ayda kontrollerimiz oluyor.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Ameliyat sonrası ilk iki hafta; başın aşırı öne eğilmesi, hapşırma, sümkürme ve yoğun ıkınma gibi manevralardan kaçınılmasını öneriyoruz. İlk iki ayda ise gözlük kullanımı, ağır kaldırma ve ağır sportif aktiviteler yapılmamasını istiyoruz.

Ameliyattan sonra burun ucum düşer mi?

Bu soruyla sıkça karşılaşıyoruz. Çeşitli dikiş ve kıkırdak yama teknikleri kullanarak bu sorunun önüne geçmemiz mümkün olabiliyor. Yine de ameliyat sonrası erken dönemde, ödemin dağılmaya başlamasıyla birlikte burun ucunda bir miktar küçülme ve bir ila iki mm kadar yer değişikliği olabiliyor. Ameliyat sırasında bunu hesaba katarak fazladan düzeltmeler yapıyoruz.

Burun şekli son halini ne zaman alır?

İşlem sonrası burunda ödemin tamamen dağılması ve iyileşmenin tamamlanması kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte ince ciltte ortalama altı ay, kalın ciltte bir yılı bulabiliyor.

Açık veya kapalı teknik burun estetiği neye göre belirleniyor?

Hastanın burun orta çeperinde veya burun sırtında ciddi eğrilikler, burun ucunun çok düşük olması, büyük kemerli burun varlığında açık teknik tercih ediyoruz. Bunun dışında kapalı teknikler tercih edilebilir.

Daha önce burun ameliyatı oldum, mutlu değilim. Tekrar ameliyat olma şansım var mı?

Revizyon cerrahilerde, burun içerisindeki kıkırdak durumuna göre gerekli durumlarda kulak veya kaburgadan kıkırdak alarak burun şeklinde istenen düzeltmeleri gerçekleştirebiliyoruz. n

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.