Başa Dön

Özge Banu Öztürk Genç ve Sağlıklı Kalmak

blank

Özge Banu Öztürk Genç ve Sağlıklı Kalmak

Uzm. Dermatolog Özge Banu Öztürk; beden, ruh ve cildi eş zamanlı iyileştiren, gençleştiren, kilo ile stres kontrolünde yardımcı ve bedenin toksin arındırma mekanizmalarını uyaran yöntemlerden medikal ozon uygulamasını detaylandırıyor…

Yıllardır, medikal estetik ile uğraşan tıp doktorları olarak; bedenin çeşitli bölümlerine, yüz, göğüs, karın, bacaklar gibi, tek tek odaklanarak cildimiz üzerinde gençleştirme çalışmaları yapsak da, son zamanlarda “holistik antiaging” yani bütünsel olarak “genç ve sağlıklı kalmak”, “yaşlanmamak” isteyen, “Doğal ve genç olmak istiyorum,” diyen hastalarımız olmaya başladı.

Holistik, bütüncül anlamına geliyor. Bedenimiz, dış görünüşümüzü kaplayan cilt ve cilt altı yağ dokusu ile alttaki kaslardan ibaret değil, bunu hepimiz biliyoruz. Gençleşmek; cildin parlak, sarkmamış, kırışıksız, lekesiz olması demek değil… Genç kalmak da gerçekte, öne çıkan yüz, boyun, dekolte gibi dikkat çeken bölgelerimizin, kronolojik yaşımızdan beş ya da on yaş daha genç görünmesi değil. Çok acı ama bizi genç ve sağlıklı tutan aslında organlarımız; kalbimiz, karaciğerimiz, iç salgı bezlerimiz, beynimiz… İç organlarınız altmış beş yaşında olduktan sonra, yüzünüz otuz beş yaşında göstermiş, gerçekte önemi var mı?

Muhakkak farkındasınızdır, çevrenizde yüzü otuz beş, bedeni elli, ruhu altmış gösteren pek çok kişi var.

Az sayıda ise “yüz, beden ve ruh” üçlüsü muhteşem uyum içinde olan, kas kütlesini kaybetmemiş, fit görünen, sabah koşusuna çıkan, ritmik müzikle dans pistine koşan, neşeli, etrafına ışık saçan elli yaş üstü kişilere rastlıyoruz ve “Ne kadar dinç, zinde, fit görünüyorsun; yıllar geçse de yaşlanmıyorsun.” diyoruz. İşte bu kişiler için bütüncül antiaging bir yaşam felsefesi olmuştur. Sabah koşusuna çıkmazsa olmaz, sosyal içicidir, sağlıklı ve dengeli olmayı prensip haline getirmiştir, iç disiplini ve kontrolü maksimum düzeydedir; ama en güzeli her zaman enerjik, her zaman üretkendir. Peki sırları ne olabilir?

Bütüncül antiaging için, dikkat edilmesi gereken üç temel husus var:

1. Kilo kontrolü

2. Stres kontrolü

3. Toksinlerden arınma

Sizlere beden, ruh ve cildi eş zamanlı iyileştiren, gençleştiren, kilo ile stres kontrolüne yardımcı ve bedenin toksin arındırma mekanizmalarını uyaran yöntemlerin ilkinden bahsedeceğim.

Medikal Ozon

Kan dolaşımı, cildin beslenmesi ve cilt sağlığında kritik öneme sahip olup, düşük glisemik indeksli beslenme alışkanlığı, düzenli fiziksel egzersiz, düzenli masaj, dingin huzurlu bir yaşam, kaliteli bir uyku, dengeli bir metabolizma tüm iç organların ve cildimizin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Çevresel kirlilik, yoğun güneş maruziyeti, gereksiz kozmetik ve makyaj ürünleri kullanımı, toksinlere maruz kalma ile kötü beslenme, tütün ve alkol alışkanlığı ise, cilt ile tüm bedenin yaşlanma sürecini hızlandıracaktır.

Medikal majör ozon tedavisi, kişiden özel koşullarda alınan 100 cc kanın, beden dışında, düşük dozda ozon gazı ile muamele edilerek, kişiye damar yoluyla tekrar verilmesidir. Belli seans sayısı ve aralıklarında uygulandığında;

  • Kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırarak dokuların ve cildimizin beslenmesini arttırır.
  • Kanda AGES denilen şekerlenmiş proteinlerin miktarını azaltarak dokuların glikasyon yani şekerlenme yoluyla bozulmasını, insülin direncini, kan şekerinin düşmesini sağlar. Böylece, şekere bağlı cilt proteinlerini; kolajen ve elastin liflerin bozulmasını, sarkmalarını önleyebilir. Cildin sıkılaşmasına destek olabilir.
  • Büyüme, uyku, mutluluk gibi bazı azalan hormonların seviyesini yükselterek hormonal dengenin düzenlenmesine, kilo kontrolüne yardımcı olur. Cildimizde özellikle hormonal bozukluklara bağlı kızarıklık, leke, melasma, saç ve tırnak problemlerinin azalmasını sağlar, iyileşmesini destekler.
  • Dokuların mikro dolaşımı ve oksijenlenmesi iyileştiği için; kalp ve damar sisteminin üzerindeki yükü azaltır, hipertansiyon, damar sertliği gibi hastalıkların şiddetini kontrol altına alabilir. Cildin mikro dolaşımını arttırarak parlamasını, canlanmasını, iyileşmeyen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Karaciğerin, toksin atılım sistemlerini güçlendirir ve vücuda sindirim yoluyla giren toksinleri temizlemesine yardımcı olur. Sindirim kanalını zararlı bakteri ve parazitlerden arındırır, bağırsak duvarında inflamasyonu azaltır.
  • Genel bağışıklık sistemini güçlendirir ve mikrobik hastalıkların hızla iyileşmesine destek olur. Bağışıklık sisteminin dengesinin kazanılmasına yardımcı olarak, otoimmün hastalıkların şiddetinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Cildin sedef, egzama, vitiligo gibi bağışıklık sistemini yakından ilgilendiren inflamatuar hastalıklarının iyileşmesini destekler. Cildin akne, piyoderma, uçuk, zona gibi mikrobik hastalıklarının hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Medikal majör ozon tedavisi; bütün olarak tüm bedende, “holistik antiaging” etkiyle, yaşlanmayı yavaşlatır. Kilo, stres yönetimi yapar. Bedenin ve zihnin zinde kalmasını destekler.

Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, mutsuzluk gibi hisler ile kronik yorgunluk sendromunun hafiflemesine yardımcı olur…

Önümüzdeki sayıda bir başka bütüncül antiaging yöntemden bahsetmek üzere, günden güne daha zinde, fit, sağlıklı, neşeli, üretken olacağımız günler diliyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.