Başa Dön

Otomotiv Sektörünün Başarılı İsmi

blank

Otomotiv Sektörünün Başarılı İsmi

MASFED Başkanı Aydın Erkoç ile Ankara’ya yeni bir soluk getirecek, ezber bozan proje OTONOMİ hakkında tüm detayları konuştuk

Sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Memur bir ailenin çocuğu olarak Delice’de dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudum. Otomotiv, ticaret ve inşaat sektörlerindeki yoğun işlerim ile sektör kuruluşlarının faaliyetlerinde ve yönetiminde almış olduğum yoğun görevlerden dolayı hem Gazi Üniversitesi’nden hem de Anadolu Üniversitesi’nden ikinci sınıftan ayrılmak zorunda kaldım. Daha sonra ticaret hayatına atıldım ve 1989 yılında Aydın Otomotiv firmasını kurdum. Şuan hala devam eden STK’larda başkanlıklarım ve üyeliklerim bulunmaktadır. Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) Başkanı, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı, Başkent Otomotivciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı (OTONOMİ), TOBB Otomotiv Ticaret Meclisi Üyesi, ATO Meclis Üyesi ve MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesiyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Otonomi Hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

2008 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘şehir içinde dağınık halde bulunan ikinci el oto satıcılarının, şehir merkezi dışında bir alana taşınmasıyla’ ilgili genelge üzerine Başkent Otomotivciler Derneği adına ve kayıtlı 345 üye içerisinden 225 üye arkadaşımızla birlikte Başkent Otomotivciler Toplu İşyeri Kooperatifini kurduk. Akyurt’ta TOKİ’ye ait 375 bin m2’lik arsayı satın alarak 2013 Mayıs ayında Otonomi’nin inşaatına başladık.
Otonomi’de, galeri ve showroomlar’ın yanı sıra sıfır araç satıcıları için plazalar, teknik servis, bankalar, döviz bürosu, noter, sigorta acentası, eczane, market, simit cafe, restoran, kafeterya ve ofis katlarının da içerisinde bulunduğu toplam yirmi beş ticarethane, altmış sekiz ofis katından oluşan Meydan Ticarethane ve ofislerimiz projemizin kalbi olarak yerini almıştır. İnsanların eşleri ve çocukları ile gelip rahat bir şekilde alışveriş yapabilmelerine imkan sağlıyoruz. Ayrıca, camii, test sürüş alanı, akaryakıt istasyonu, beş yıldızlı otel, alışveriş köyü ve oto müzesi de projemiz dahilindedir. Avrupa ve Ortağının emsalleri arasında bulunan ilk ve tek projesi olan “Otonomi”de, Haziran ayı itibariyle showroom ve ofislerin bulunduğu bölümün teslimatı yapılıp hemen akabinde otel ve alışveriş köyü inşaatı başlayacaktır.

•MASFED Nedir? Çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kayseri İkinci El Motorlu Araç Satıcıları Sitesi’nin düzenlediği, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün’ün katıldığı 23 Şubat 2010 günü Kayseri’de yapılan toplantıda, ikinci el motorlu araç satıcıları ile ilgili derneklerimizin bir federasyon çatısı altında toplanmasına karar verdik. Uzun süren çalışmalarımız sonucunda dernek çalışmalarını tamamlayan yirmi bir ilimizdeki derneklerin katılımıyla 05/08/2010 tarihinde ‘Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu’nu (MASFED) kurduk. Kurumlaşma çalışmalarımız sonucunda oluşturulacak imkanlar ile ikinci el otomobil ticaretinde tüketiciler, beğendikleri araçları güvenle alabilecekler; ikinci el motorlu araç satıcıları da çalıntı, hasarlı, ağır hasarlı ve kullanım hataları bulunan araçları alan, satan ve ortadan kaybolan insanlar olma algısından da kurtulacaklardır.
Bu uygulamalar sonucunda tüketiciler ve satıcılar alınan kararlara ve yasal düzenlemelere uygun alışveriş yapacaklar ve böylece kimse zarar görmeyecektir. Bu konularla ilgili olarak meslek mensuplarımızın ve tüketicilerin korunması için gerekli tüm çalışmalar Federasyonumuzca yapılmaktadır.

Otonomi Orta Doğu ve Avrupa’nın en büyük projesi. Sizi bu projede çalışmaya iten en önemli faktörler nelerdir?

Diğer cevaplamış olduğum sorularda söylediğim gibi birçok dernek ve federasyonda başkanlık yapmaktayım. Bu işe yıllarını vermiş, birçok sıkıntısı ile karşılaşmış biri olarak benim başkanlığımda, üye arkadaşlarımın da büyük inancı desteği ve güveni ile bu yola çıkmaya karar verdik. Gelecek nesillere daha önce emsali görülmemiş bir proje bırakmak ve güzel bir şekilde hatırlanmak bu projede olmak istemek için en geçerli faktörlerin başında gelir.

•Türkiye’deki otomobil sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye ekonomisinde otomotiv sektörü, istihdamda, üretimde ve ihracatta kendisini kanıtlamış ve hatta ihracatımızda birinci sıraya oturmuştur.

Sektörde ana sanayiciler, yan sanayiciler, yetkili satıcılar, ihracatçılar, ikinci el ticaret yapanlar ve otomotiv ticaret sektörü bir bütünün parçası olarak değerlendirilmekte, hep beraber ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine hizmet etmektedir.

On beş ana sanayici, yaklaşık bin iki yüz yan sanayici, bin üç yüz yetkili satıcı ve yaklaşık altmış altı bin civarında ikinci el otomotiv ticareti yapan mensupları ile sektör özellikle son yıllarda önemli başarılar sağlamış, hem ülkemizin ekonomik canlanmasına önemli katkılarda bulunmuş, hem de uluslararası alanda önemli bir rekabet gücüne ulaşmıştır.

Otomotiv sektörünün oluşturduğu katma değerin artarak sürdürülebilmesi, uluslararası alanda üretim rekabet gücümüzün artması ve devamlılığının sağlanması için sektörün her kesiminin yasal ve yapısal ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Ülkemiz ekonomisi içerisinde otomotiv sektörünün ulaştığı başarının önemli aktörlerinden olan ikinci el otomobil alım ve satımının hazırlanacak yasa ile düzene konulması gereklidir.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu olarak yaptığımız girişimler sonucunda Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında 6585 sayıl Kanun 14/01/2015 tarihinde kabul edilmiştir.

Meslek mensuplarımızı memnun eden bu Kanun ile ilgili tebliğ ve yönetmeliklerin de en kısa zamanda hazırlanmasını beklemekteyiz.

Bir önceki yıla göre, 2014 yılında toplam pazar %9,6 azalarak 807.486 adet, üretim %4 artarak 1.170.445 adet, ithalat %15,1 azalarak 522.842 adet, ihracat ise %6,8 artarak 885.180 adet olarak gerçekleşti. İhracat değeri %5,7 oranında artarak 22 milyar 780 milyon dolar seviyesine yükseldi.

İkinci el otomotiv satışları da ayda yaklaşık 250.000 – 450.000 adet olmak üzere yaklaşık 5 milyon araç satışı yapılmaktadır. İkinci el araç satışında ilk sıralarda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gelmektedir.

Otomobil sektöründe en önemli isteklerimizden biri yerli markamızın üretilmesidir. Sektör olarak birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalar yaparsak en kısa zamanda bu işin de gerçekleşeceğine inanıyoruz.

Otonomi’nin Türkiye’ye; en çok da Ankara’ya sağlayacağı ekonomik katkıları nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıldıktan sonraki projeleriniz nelerdir?

Biliyorsunuz ki ikinci el otomobil ticaretinde yaşanan birçok olumsuz durum insanların gözünde galerici sıfatını ayaklar altına almıştır… Nasıl mı?
Herkes galerici, herkes ikinci el motorlu araç ticareti yapabiliyor. Bu alışverişlerde yaşanabilecek sorunlarda mağdur kişiler hiçbir muhatap bulamıyor. Mağdur olan bu insanların yaşamış oldukları sorunlar, mesleğimizi insanların gözünde kötü duruma düşürüp itibarsızlaştırıyor. Otonomi buna “dur” diyecek. Otonomi Markası altında alacağınız ikinci el motorlu araçlar marka ve model ayrımı yapılmadan, hem kilometre hem kaporta-boya konusunda garantili olacak. Bu durumda insanlar canlarını taşıdıkları arabalarını hiçbir sürpriz ile karşılaşmadan gönül rahatlığıyla alabilecekler. İkinci el motorlu araç ticaretine olan güvensizliği ortadan kaldıracak olan bu durum hem Türkiye hem de Ankara ekonomisine katkı sağlayacak.

Araba sizin için bir tutku mudur?

Evet… Küçük yaşlarda başladı bu tutku…
Biliyorsunuz Türkiye’de geçmişten bu yana otomotiv sektörü çok yol kat etti. Çocuk yaşlardayken bu denli otomobil yoktu piyasada. Hayranlıkla izlerdik bu zamanın antikalarını… Arabalarına âşık olan insanlar görüyoruz duyuyoruz hiç şaşırtıcı gelmiyor bu durum; hatta yalnız olmadığımı biliyor olmak beni daha da mutlu ediyor.

İnsanlar araç alırken nelere dikkat etmelidir? Siz araç alırken nelere dikkat edersiniz? Otonomi bu anlamda kullanıcılara ne gibi katkılar sağlayacak?

Geçtiğimiz hafta içerisinde gündemi meşgul eden bir olayı hatırlatmak istiyorum. İstanbul Esenler’de bir çete çökertildi. Galerici olarak kendini tanıtan bu grup araçlarını satmak isteyen kişiler ile iletişime geçerek galerilerine davet ediyor, insanları akşam saatlerine kadar oyalayarak mesai saatlerinin sonuna doğru “noterden satışı gerçekleştirelim paranızı banka aracılığı ile gönderelim” diyerek dolandırıyorlar.

Habere konu olan araçlar noterde gerçekleşen üçüncü satış sonrası mağdur olan vatandaşımız tarafından hiçbir hak talep edemez duruma geliyor. Buna benzer ikinci el motorlu araç satışlarında yaşanan ve yaşanabilecek sıkıntılar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Dikkat edilmesi gereken konuların başında, para alışverişi, aracın uzman kişiler tarafından ekspertiz işleminin gerçekleştirilmesi ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından kayıt altına alınan araç bilgilerinden yararlanılması geliyor. Bununla ilgili cep telefonlarımızdan 5664 e sms yolu ile araç bilgisi sorgulaması yaptırabiliyoruz fakat bu yöntemde her zaman gerçek bilgileri yansıtmıyor.
Çalışmalarımız sayesinde bir süre sonra insanların araç alırken dikkat etmeleri gereken tek konu; kendi zevklerine uygun bir renk, tarzlarına uygun çizgiler ve motor gücü olacak.

Geçen yıl ilk defa klasik araç rallisi düzenlediniz. Bu yıl da gerçekleşecek mi? Klasik araçların günümüzde gördüğü ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok keyifli bir organizasyondu. Türkiye’de ilkine imza atmış olduğumuz klasik otomobil rallisi sürate dayalı bir ralli değil, trafik kuralları içerisinde Ankara Şehir Merkezinde belirlenmiş etapları ile 268 kilometrelik bir mesafeyi, verilen süre içerisinde tamamlamak üzerine düzenlenmiş bir ralliydi. Startını Otonomi’den verdiğimiz iki gün süren ralliyi 1980 model Porsche 911 SC ile KKTC’den katılan Akın Demirağ-Ece Demirağ çifti birinci olarak tamamladılar.
Klasik araçlara olan ilgi yoğun bir şekilde artmaktadır. Tespitlerime göre kırk beş yaş üstü insanların ilgisini çeken klasik otomobiller, günümüzde spor görünüm ve yeni nesil çizgiler taşıyan otomobillere ilgi duyan genç arkadaşlarımız tarafından da ilgi görmekte… Bu durum beni çok mutlu ediyor ve bu ralliyi her yıl yapmayı planlıyoruz. Bu şekilde Otonomi’nin de sloganı olan ‘otomobil tutkusu birleştirir’ sözüyle insanları bir araya getirmek istiyoruz.

Son olarak Otonomi’nin açılış tarihi nedir? Ankara’nın ihtiyacının tamamını karşılayacağını düşünüyor musunuz?

2013 Mayıs ayında temel atma töreninde ifade etmiş olduğumuz tarih 2015 yılının son çeyreğiydi. İnşaatımızın %85’lik dilimi tamamlanmış durumda… Bu şekilde devam ederse, Allah’ın izniyle Eylül 2015’te Otonomi’de İkinci el motorlu araç ticaretine başlanacak. İhtiyacın karşılanması konusuna gelince; valilikten ulaşan sayısal verilere göre Ankara’da resmi ve gayri resmi galeri sayısı sekiz yüz ikidir. Otonomi içerisinde her biri yirmi beş araçlık dört yüz altmış bir adet A tipi Showroom, ortalama her biri on beş araçlık yirmi sekiz adet B tipi Showroom ve yeni hayata geçirdiğimiz C tipi Showroomlar ile on üç bin araç kapasiteli toplam beş yüz elli bir adet showroom inşa edildi. Böylelikle Otonomi, ikinci el motorlu araç satıcısının ihtiyaç duyacağı araç kapasitesini karşılayacak bir proje…

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.