Başa Dön

ONYX İnşaat ve Ercan Bağcı

blank

ONYX İnşaat ve Ercan Bağcı

Okuma süresi 4 dakika

Onyx İnşaat’ın başarılı sahibi Ercan Bağcı başarılarla dolu iş yaşamını, inşaat sektörünü ve yakın zamandaki projelerini MAG okurları ile paylaşıyor…
blank
Bize kendinizden bahseder misiniz?
İlk, orta ve lise öğretimimi Büyük Kolej’de tamamladım. Büyük Kolej’den sonra ise Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduktan sonra da iş hayatına giriş yaptım. 2000 yılında Ankara’ya geldim ve o tarihten bu yana bu sektörle uğraşıyorum.

İşinize başlama hikayeniz nasıl oldu?
Aslında gönlümde hep inşaat sektörü vardı. Üniversite sınavı sonrası tercihlerim arasında beş inşaat mühendisliği bölümü tercihi yapmıştım ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni kazandım. Mezun olduktan sonra sekiz ay özel bir firmada çalıştım. Sonrasında ise kendi firmam olan Onyx firmasını kurdum. Yaklaşık dört yıl kadar afet işleri ile ilgili deprem çalışmaları yaptım, birkaç sanayi bölgesi fabrikalara yönelik çalışmalarım oldu. Bu inşaattan sonra da işimizin seyrini biraz değiştirip mermer ve granit işini ekledik. Doğal taş işi oldukça hoşuma gitmişti ve zaman geçtikçe ana işim olma haline geldi. Tabi hali hazırla inşaat projelerim var, yurt dışında ise dört büyük projem var.
blank
İnşaat sektörüne girmenizde ailenin bir etkisi oldu mu?
Babam otomotiv sektörü ile ilgileniyordu. Ayrıca arsa satışımız vardı tabi o zamanlar müteahhit olmadan yaptığımız binalar vardı ve ilgimi hep çekmişti. Açıkçası yaratıcı olmayı ve onu somut olarak onu görmeyi seviyorum. Bunu ise görsel olarak inşaat sektöründe yaşayabileceğimi düşündüm.

Peki kendinize has stratejileriniz var mı?
İşimde masa başında oturan bir yapıya sahip değilimdir. Biraz hiperaktif olduğum için sabah altı sularında şantiyede olmayı severim. Çok da basit bir stratejim vardır. Dağılmadan, işte riski en aza indirerek hareket etmek ve ekibimi korumak başlıca stratejilerim arasındadır.

İnşaatla ilgi planladığınız başka projeleriniz var mı?
Ben kısa süreli plan yapmamaya çalışıyorum. Uzun vadeli düşünürken ülke ve dünyanın ekonomik olarak nereye gittiğini analiz etmeye çalışıyorum. Şu anda Onyx İnşaat’ın iş hacmi 2015’e kadar dolu, bu sebeple büyük bir iş daha almayı düşünmüyorum. Nedeni ise parçalara bölünmeden, işimizi gününde ve kalitesi yüksek olarak bitirebilmek için bunu sağlamaya çalışıyorum. Firmamızın temel düşüncesi mevcudu korumak işi zamanında, düzgün ve temiz teslim etmek diyebilirim.
blank
Peki inşaat sektörünü genel olarak değerlendirebilir misiniz?
Onyx Doğal Taş olarak Afrika’da, Ortadoğu ve Kuzey Kıbrıs’ta olmak üzere bir çok yerde malzeme verip iş yaptığımız yerler var. Şu bir gerçek ki Çin’den sonra Türk müteahhitler dünyada büyük önem yer taşıyor. Türk malzemeleri de dünyada oldukça yaygın kullanılmakta. Sektör Türkiye’de de bilinçli tüketicinin oluşmasıyla daha iyiye gidiyor.

Biraz da hobilerinizden bahseder misiz? Boş vakitlerinizde ne yaparsınız?
Benim en büyük hobim kızım. Ben otuz bir yaşımda evlendim ve bir sene sonra kızım dünyaya geldi. Tabii doğduktan sonra bir şey anlayamıyor insan ama ne zaman sizinle iletişim kurmaya başlıyor ve babacığım diye kapıda karşılıyor, o zaman insan çok özlüyor. Sabah beni öperek uğurlar bazen onu şantiyeye götürüm. Beş yaşına geldi ve artık konuya o da hakim, genetik olsa gerek… Ayrıca yeni bir hobi de edindim kendime Harley Davidson sürüşlerine başladım. Motor sürüşlerimi sadece motorun keyfini çıkartmak amacıyla yapmıyorum. Ankara’nın doğal güzelliklerini gezip görmek açısından da bu hobiyi edindim diyebilirim.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.