Başa Dön

Netlik İlgi Çeker

blank

Netlik İlgi Çeker

Okuma süresi 5 dakika

Üniversitede bambaşka bir bölüm okumuş olmasına rağmen “En iyi iş hobin olan iş” cümlesinden yola çıkarak kendini moda rüzgarlarına bırakan ve şu an birçok ünlü ismin vazgeçilmezi olan renkli stylist Rutkay Öziş ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımızla moda tutkusunu paylaşıyoruz…

Merhaba… Öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız bize?

10 haziran 1991 Adapazarı doğumluyum; şu anki işimle alakasız olarak Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum ve İkizler burcuyum, hatta tam olarak bir İkizler.

Mesleki serüveniniz nasıl gelişti?

Mesleğe girme serüvenim Deniz Marşan ve Başak Dizer ile başladı. Onların asistanlığı ile başladım meslek hayatıma ve bu dönem benim için çok keyifli, eğlenceli ve öğretici bir dönemdi. Daha sonra yuvadan uçurdu Deniz beni, kendi ayaklarımın üstünde durmam gerektiğini söyledi. Öyle de oldu ve  iyi ki de oldu ama onların yeri her zaman ayrıdır bende.

Ünlü isimler ile yolunuz nasıl ve ne zaman kesişti? İlk kiminle çalışmaya başladınız? Şu an kimlerle çalışıyorsunuz?

Asistanlıktan sonra ilk “Huzur Sokağı” dizisinde Selin Demiratar ile çalışmaya başladım. Onunla da çalışmak çok keyifliydi, iyi bir arkadaşlık kurduk, daha sonra birkaç dizide daha çalıştım ama benim için dönüm noktası Öykü Serter ile çalışmaya başlayınca oldu. “İşte Benim Stilim” programında hem çalıştık hem de çok eğlendik; her gün ekrana çıkartmak styling yapmak yorucu ama bir o kadar da şanslı kıldı beni. Öykü her zaman benim baş tacım, dostum, arkadaşım, kardeşim… Öykü ile iş yapıyor gibi değilim; eğlenip kafa dağıtıp terapi yapıyor gibiyim… Şimdi bakıyorum, 6 sezon İşte Benim Stilim, Acun Medya “Rising Star” gibi bir sürü iş halletmişiz Öykü ile…

Şimdi ise “Kiralık Aşk” dizisinin başrol oyuncularının stylingini yapıyorum; Sinem Öztürk benim uzun yıllardır dostum; kader bize ilk defa bu işte çalışma fırsatı verdi. Sinem ne versen taşıyabilen kişilerden… Bir stylist için bulunmaz bir Hint kumaşı adeta. Elçin ile bu projede tanıştım ama yıllardır tanıyor gibiyim, Allah’ım bu ne doğallık, bu ne alçak gönüllülük. Şahane bir insan, “kalbinin güzelliği yüzüne vurmuş” derler ya, işte o “Çongu” (Elçin’in takma adı)

Şu an en yoğun “Kiralık Aşk” oyuncuları ile ilgileniyorum, onun dışında Öykü (Fenomen programı); Büşra Pekin (Buyur Bir de Buradan Bak programı) ile çalışıyorum. Koşturmam çok oluyor ama huzurlu maşallah.

Ünlülerle çalışmak nasıl bir duygu, zor yanları var mı? Bizimle paylaşabileceğiniz hiç unutamadığınız bir anınız var mı?

Ünlülerle çalışmak bence çok eğlenceli, değişik bir kafaları var. Bazen idare etmek zor oluyor tabii ama ben seviyorum. Benim şanslı olduğum bir konu var; çalışacağım insanları kendim seçiyorum, kafa yapımın uyuşacağı insanlarla çalışıyorum, tabii bu da işi keyifli ve kolay bir hale sokuyor.

Unutmadığım anlarım inanın o kadar çok ki… Hepsini kahkahalarla hatırlıyorum.

En çok hangi modacıların tasarımlarını tercih ediyorsunuz?

Eda Güngör (Museum of fine Clothing) benim için ayrıdır. Tanrım o nasıl bir yetenek! Dünya standartları derler ya, tam o cinsten. Tasarımlarına, dikişine, kalıbına, kumaşına dokunmaya kıyamazsın.

Türk tasarımcılar bence yakın zamanda dünya modasına yön verecek. Özgür Masur, Zeynep Tosun, Hakan Yıldırım, Nedret Taciroğlu, Dilek Hanif, Elif Cığızoğlu, Arzu Kaprol (unuttuğum varsa affedin) gerçekten ender tasarımcılar, onlarla çalışmaktan onur ve mutluluk duyuyorum.

Tarzınızı oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar neler sizce?

Tarz bence ruh halidir, kimliktir, kişiliktir. O yüzden bir dursunlar, önce kendilerini dinlesinler. Vücut tipi, sosyal hayatı ve duruşu ile kimliği pekişince tarz kendiliğinden ortaya çıkar.

Peki Türk kadınlarının giyim tarzını nasıl yorumluyorsunuz? En çok hangi hatalara düşüyorlar?

Klasik olacak ama Türk kadınları moda diye her şeyi giymekten vazgeçip bu davranıştan kurtuldukları zaman sokaklarımız güzel giyinen kadınlarla dolacaktır.

Tarzını en çok beğendiğiniz ünlüler kimler?

Kate Moss tabii ki bir ikon; Victoria Beckham da bence tarzıyla bir bütünlük ve süreklilik örneği, kafası hiç karışmayanlardan…

Önümüzdeki sezona hangi renkler ve modeller damgasını vuracak?

Özetle, önümüzdeki sezon dantele devam diyebilirim.

Doğal ve güzel bir gündüz kombini ile çekici bir gece kombini için ne tarz parçaların seçilmesi gerekiyor sizce?

Doğal, günlük kombin denildiğinde jean, beyaz spor ayakkabı, beyaz basic t-shirt ve deri ceket her zaman falsosuz ve riskizdir.

Çekici bir gece kombini ise, genelde yapılanın tam aksine, sakin, dingin ve cool bir elbise ile adeta ben buradayım diyen tasarım bir ayakkabı. Doğru aksesuarla da birleşince oldu bitti.

Netlik ilgi çeker!

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: