Başa Dön

Nefes Bir Mucize!

blank

Nefes Bir Mucize!

Okuma süresi 8 dakika

 

Kişisel gelişim bazen içten dışa bazen de dıştan içe doğru çıkılan bir yolculuktur” bilinciyle yola çıkan Türkiye’nin ilk kişisel gelişim ve stil danışmanlığı sitesi karaktera.com’un kurucusu, moda ve psikoloji uzmanı Rana Solaker ve nefes terapisti Nevşah Fidan ile birlikte yürüttükleri çalışmaları konuştuk…

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Rana Solaker: İstanbul doğumluyum lise öğrenimimi Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladım. LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir moda eğitimi aldıktan sonra çeşitli firmalarda stilist olarak görev aldım. 1997-2008 tarihleri arasında New York’ta ikamet ettim. Türkiye’de almış olduğum moda eğitimini Parsons School of Design’dan almış olduğum derslerle pekiştirdim.

Moda eğitiminin yanı sıra City University of New York’a bağlı Hunter College’da psikoloji üzerine lisans eğitimi görerek cum laude (yüksek onur) derecesiyle mezun oldum. Hunter College’da eğitim gördüğüm dönemlerde sadece başarılı öğrencilerin davet edildiği Golden Key International Honour Society ve Phi Beta Kappa’ya kabul edildim. Bu akademik başarılarım sayesinde dünyanın önde gelen psikologlarından Albert Ellis’in enstitüsünde staj yapma fırsatına ulaştım.

Bu staj süresince Ellis’in bulmuş ve de geliştirmiş olduğu Rational Emotive Behavior Therapy (REBT)’i Akılcı Duygusal Davranış Terapisi’ni yakından inceleme fırsatı buldum. Albert Ellis Enstitüsü’ndeki stajımın yanı sıra New York’un önemli psikoloji enstitülerinin düzenlediği workshoplara katılarak farklı psikoloji ekollerini inceledim. Bunların yanı sıra yoga ve meditasyon hakkında eğitimler aldım.

Kişisel gelişim ve stil danışmanlığı üzerine kurduğunuz Karaktera.com’dan bahseder misiniz?

R.S: Almış olduğum eğitimlerin de göstermiş olduğu gibi beyni tamamen moda ve psikoloji arasında bölünmüş bir insanım. Öyle ki çocukluk yıllarımdan beri iki tane idolüm vardır: Coco Chanel ve Sigmund Freud. Modanın yaratıcı ve renkli dünyasına ne kadar bağlıysam psikolojiye de o denli bağlıyım. Zaten Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim ve Stil Danışmanlığı merkezi olan “Karakter A”yı kurmamdaki amaç da moda ve psikolojiyi aynı çatı altında birleştirmekti. Karakter A’daki amacımız bize danışan kişilerin içsel ve dışsal dönüşümlerine yardımcı olmak. Kişisel Gelişim’e yönelik hizmetlerimiz arasında Stres Yönetimi, Yaratıcı İmgeleme ve Hedef Yönetimi gibi hizmetlerimiz var. Gardırop Detoksu, Stil Analizi ve Alışveriş Danışmanlığı gibi çalışmalarımız da Stil Danışmanlığı’na yönelik hizmetler.

Alanında çok başarılı isimlerden ve okullardan önemli eğitimler almış ve çok da başarılı olmuşsunuz, şimdi de nefes tekniği çalışmalarınızla gündemdesiniz. Anlatır mısınız nedir nefes tekniği çalışmaları?

 


R.S:
Çok teşekkürler. Evet, geçtiğimiz aylarda benim uyguladığım terapi yöntemlerini Nevşah’ın nefes eğitimiyle birleştiren yeni bir projeyi hayata geçirdik. Bu yeni çalışmamızın adı Bağımlılıktan Özgürleşme. Bu atölye çalışmasında ilk önce kişilerin potansiyellerinin açığa çıkmasını engelleyen, onlara endişe veren çekirdek inançları ortaya çıkarıyoruz. Kişilerin bağımlılıklarının ardında yatan nedenleri araştırıyoruz. Daha sonra da Nevşah, ortaya çıkarttığımız bu bulguları Nefes Tekniği çalışmalarıyla dönüştürüyor. Nefes Tekniği çalışmalarını dilerseniz işin uzmanı Nevşah açıklasın.

Nevşah Fidan: Çalışmalarımız kişinin nefesini açmak ve limitleyici nefes alışkanlıklarını değiştirmek üzere planlanıyor. Kişinin nefesi analiz ediliyor, nerelerde tıkanmalar olduğu saptandıktan sonra o doğal şekilde nefes alıp verirken biz onun nefesini açıyoruz… Yani özel bir metot ve teknik uygulayan kişi nefes alan kişi değil nefes koçu/uzmanı…

Nevşah Hanım, siz de MAG Okurları için kendinizden bahsedebilir misiniz?  Bu işe nasıl başladınız?

 


N.F:
Gençlik yıllarımdan üniversitede mimarlık okuduğum yıllardan beri insana, yaşama, metafiziğe, yaşam olgusuna meraklıyım… Amatörce araştırmaya başladığım ve eğitimler aldığım konularda önce çevreme, yakın arkadaşlarıma eğitimler vermeye başladım. Sonra onların tavsiyeleriyle daha fazla sayıda insana yaşam koçluğu yapmaya başladım…

Yaşamla ilgilenmeye başladığınızda nefesle karşılaşmamanız mümkün değil çünkü “nasıl nefes alıyorsanız öyle yaşıyorsunuz…” Nefesimiz yaşamımızı doğrudan etkileyen tek şey. Bunu gördükten sonra tabi ki çalışmalarımın içerisine nefes eğitimlerini de ekledim ve inanılmaz sonuçlar almaya başladım… Şu ana kadar hiç bu kadar iyi sonuç alınan bir metotla karşılaşmamıştım. Şu anda verdiğimiz eğitimler ve mucize kursunda yüzde yüz sonuç alıyoruz ve bence bu harika!

Bu teknikle pek çok insan hayatının değiştiğini söylüyor? Sizler ne diyorsunuz?

R.S: Bu teknikler gerçekten de katılımcıların hayatlarında son derece pozitif değişimlere yol açan bir yapıya sahipler. Çoğu insan hayatlarını otomatik pilota bağlı bir şekilde yaşıyor. Dolayısıyla da ne istediklerini, nereye gittiklerini bilmiyorlar. Biz bu tip insanların uyanmalarına, hayatlarını ve kendilerini daha pozitif bir yöne götürmelerine araç oluyoruz.

N.F: Evet… Web sitemizde mucize kursu bölümündeki geri bildirimlerden kullanabilirsiniz… Ben ne diyorum… “Nefes bir mucize!”

Sizin de hayatlarınız değişti mi? Ne gibi değişiklikler yaşadınız?

R.S: Yapı itibariyle zaten pozitif bir insanım. Bu çalışmalar sayesinde daha da pozitif oldum.

N.F: Evet… İstediğim her şey olmaya başladı. Hayatım çok daha güzelleşti, netleşti, huzur ve mutluluk doldu.

Amerika’da bir sürü farklı terapi yöntemi uygulanıyor… Bu yöntemler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

R.S: Amerika’da Ellis’in yöntemi Akılcı Duygusal Davranış Terapisi başta olmak üzere birbirinden farklı değişik terapi yöntemleri var. Örneğin son yılların yükselen trendlerinden biri Pozitif Psikoloji… Pozitif Psikoloji ruhsal bozukluklara odaklanmak yerine insanlara olumlu düşünme biçimleri öğreten, onları hoşgörüye yönelten bir ekol. Bunun haricinde insanların zihin, beden ve ruh üçlüsünden oluştuğunu düşünen ve bu doğrultuda terapi yöntemleri uygulayan Holistik Psikoloji var.  Ben kendimi Holistik Psikoloji’ye oldukça yakın görüyorum. İşte bu yüzden de Nevşah gibi farklı ekollerden gelen değerli uzmanlarla değişik terapi yöntemlerini birleştirdiğimiz çalışmalar yapmayı tercih ediyorum.

Ülkemizde ve dünyada sosyal ve ekonomik olarak zorlukların yaşandığı bu dönemde içsel terapi yöntemlerinin etkilerini nasıl değerlendirirsiniz?

R.S: İçsel terapi yöntemlerine en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden biri de kriz dönemleridir. Kriz dönemlerinin belirsiz havası kişileri çaresizlik hissine, oradan da depresyona sürükleyebilir. Krizin ruh yapımız üzerinde neden olabileceği negatif etkilerden maksimum derecede korunabilmek için özellikle Stres Yönetimi, Hedef Yönetimi, Farkındalık Çalışmaları ve Nevşah’la ortaklaşa yaptığımız Bağımlılıktan Özgürleşme gibi içsel terapi yöntemlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Peki, tüm bu çalışmalar ne kadar sürüyor?

R.S: Bizim Karakter A bünyesinde sadece iki gün süren çalışmalarımız olduğu gibi altı hafta ile sekiz hafta arasında süregelen çalışmalarımız da var. Nevşah’la ortaklaşa düzenlediğimiz Bağımlılıktan Özgürleşme çalışması ise tam bir gün sürüyor. Nevşah’la bu ortak projemizin hedefi kişiyi ilk önce benim uyguladığım yöntemlerle bağımlılıklarıyla yüzleştirmek ve farkındalıklarını arttırmak daha sonra da Nevşah’ın nefes terapisiyle bu farkındalıkları dönüştürmek. Çoğu kişi kendine ruhsal rahatsızlık veren nedenlerin farkına varmadan yaşayıp gidiyor. Kişinin görmemeye çalıştığını yüzeye çıkartmada ben uzmanım, Nevşah da kişinin bastırdıklarını dönüştürme konusunda uzman.

Sadece İstanbul’da değil, pek çok ilde bu çalışmaları sürdürüyorsunuz. Başka şubeleriniz var mı? Veya şube açmayı düşünüyor musunuz?

R.S: Şu an başka şubelerimiz yok. Ancak Nevşah da ben de çalışmalarımızı Türkiye’nin İstanbul dışındaki şehirlerine de taşıyoruz. Dolayısıyla ülkemizin başka illerinden gelen tekliflere de her zaman açığız.

Bu vesileyle de bunu duyurmuş olduk… Bize vakit ayırdığınız ve bu faydalı teknikler hakkında bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz…

 

Yazar Hakkında /

Yazarımız hakkında kısa özgeçmişi çok yakında sayfamızda olacaktır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.