Başa Dön

Müziğin Yıldızları Bu “Koleksiyon”da

blank

Müziğin Yıldızları Bu “Koleksiyon”da

Okuma süresi 5 dakika

Yeni şarkılarla çıkmak varken, neden eski parçalarından oluşan toplama bir albüm çıkardın? Üretimde tıkandığını mı hissettin?

Türkiye’de DJ’liğin duyulmaya başladığı yıllardan bu yana, hepsi kendi prodüksiyonum olan onlarca şarkı yaptım. Toplam 6 albüm ve 83 parça… Tüm bu çalışmaları tekrar gündeme getirmek istiyordum. Menajerim Özgür Aras’tan “koleksiyon albüm” yapma önerisi gelince, hemen kabul ettim.

 

“Yaz için yeni bir albüm hazırlıyoruz.”

 

Özgür Aras ile yollarınız nasıl kesişti? Özgür Aras’ın “Hüseyin Karadayı” markasına katkıları neler oldu?

Özgür’le çok eskiden tanışıyoruz. Ortak bir arkadaşımız aracılığıyla yeniden bir araya gelip, çalışmaya başladık. Özgür’ün dahi fikirleri sayesinde markalaşma adına çok doğru adımlar attım. Bu albüm onun fikriydi mesela. Sırada Seda Sayan ile yaptığımız özel bir çalışma var. Sonrasında da yaz için yeni bir albüm hazırlıyoruz.

 

“Çalıştığım herkesle yakın ve samimi ilişkiler kurdum.”

 

Ajda Pekkan, Sezen Aksu ve Tarkan gibi Türkiye’nin en önemli yorumcularıyla çalışmalar yaptın. Bu kadar ünlü ismi bir araya toplamayı nasıl başardın?

Yaptığım başarılı işler, sektörün önde gelen isimlerinin dikkatini çekti. Bir şarkı, başka bir şarkıyı tetikledi. Çalıştığım herkesle yakın ve samimi ilişkiler kurdum. Müzikte yapaylık olmuyor, birbirimize inanmamız lazım.

 

Bu kadar ünlü isimlerle çalışmış olmasaydın, şu an sahip olduğun popülariteyi yakalayabilir miydin?

Ben hep çok güçlü yorumcularla çalıştım. Yaptığım parçalara çok büyük katkıları oldu şüphesiz. Her sektörde olduğu gibi, müzikte de insanlar birbirlerine katkı sağlarlar. Markanız ne kadar büyük olursa olsun, başka markaların desteğine ihtiyaç duyarsınız. Tek başına şarkı söylemek marifet değil artık.

 

“Funda Arar ile Çalışmayı Çok İsterim”

 

Kariyerinde dönüm noktası olarak değerlendirdiğin parça hangisi?

“Miracles”, benim uğurumdur. Şarkı bir anda patladı ve beklediğimden çok daha popüler oldu. Hüseyin Karadayı denildiğinde akla gelen ilk parçadır. 2006 yılı için çok sükseli bir işti. Ayaklarımın tam anlamıyla yere bastığını hissetmiştim.

 

Türkiye’de dans müziğine en çok yakıştığını düşündüğün yorumcu kim?

Bugüne kadar çalıştığım tüm isimler, sesleriyle elektronik müziğe uyum sağlamayı başardı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Işın Karaca, Ferhat Göçer ve Tarkan dans müziğine çok yakışan sesler bence.

 

Henüz çalışmadığın ancak hayallerini süsleyen bir isim var mı?

Yorumcu olarak Funda Arar ile çalışmayı çok isterim. Ziynet Sali ve Hande Yener’in de ses renklerini çok beğeniyorum.

 

“DJ’lere öncülük ettim”

 

Diğer DJ’lerin çalışmalarını takip ediyor musun? Burak Yeter ve Suat Ateşdağlı gibi isimleri başarılı buluyor musun?

DJ’lik Türkiye’de son zamanlarda gelişen bir kavram. Yeni yeni oluşan bir sektörden bahsediyoruz. Şehir şehir dolaşan, kendi albümleriyle konser veren, klipleri olan çok az DJ-Prodüktör var. Bu akıma ben öncülük ettim. Bu yolda ilerleyen isimleri takip ediyorum. Yolları açık olsun.

 

Bir DJ olarak başarı kriterin nedir? İnsanların seni dinlerken eğlenmeleri mi? Orijinal parçalar yapabilmek mi?

Türkiye’de gündeme gelmek çok kolay. Birine parasını ödeyip şarkı yaptırırsınız, klip çeker, DJ gibi görünürsünüz. İnsanlar size inanır, DJ zanneder. Ancak dans müziğini takip eden kitleyi kandıramazsınız. Artık internet var. İnsanlar, dünyaca ünlü DJ’lerin performanslarını izliyorlar. O yüzden sahne performansınız çok önemli. Sahnede müziğinizle insanları etkilemeniz gerek.

 

Sektörde kendini nasıl bir yerde konumlandırıyorsun?

Türkiye’de pop müzik endüstrisine “DJ” kavramını kazandıran ve genç DJ’lerin kulüplerden çıkıp kendilerini göstermelerine vesile olan kişiyim. Bugün eğer aranjörler DJ formatında albüm çıkarıyorsa, prodüktörler albümlerine remiks versiyonlar koyuyorsa, bunda benim payım büyük.

 

Şov dünyasının ilk kuralı iyi görünmek mi? Bir DJ olarak görünüşüne özen gösterir misin?

Sanatçılar için “ulaşılmazlık” diye bir şey kalmadı. Hayran kitlenizin oluşması için farklı özelliklerinizle öne çıkmanız gerek. Dış görünüş de bu özelliklerden biri. Dinleyicilerinizin karşısına taze, fit ve sağlıklı bir görüntüyle çıkmanız gerekir. Ben her hafta spor yapıyorum, uyku saatlerime ve beslenmeme mutlaka dikkat ediyorum. Dünyaya bir bakın; tüm sanatçılar taş gibi! (Kahkahalar)

 

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da çaldın. Ankara insanı eğlenmeyi biliyor mu?

Ankaralılar sanki biraz küsmüş gibiler. Eğlenceye susamış görüyorum onları. Sanırım insanlar aynı yerlerde aynı şarkılarla eğlenmekten sıkıldılar. Bu şehre yeni ve kaliteli mekanlar, eğlenceli etkinlikler gerekiyor.

 

Serkan Tavşanoğlu

 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.